Петиција против првог корака укидања библиотека у основним школама


Gost

#1

2015-09-02 21:18

Sramotno je kako se Ministarstvo prosvete odnosi prema svojim zaposlenima, učenju, knjizi, kulturi, deci.
Pravilnici se donose i povlače kao da smo na pijaci.

Gost

#2

2015-09-02 21:21

Sramotno je kako smo degradirali bibliotekare,tj kako su...U malim skolama radice ljudi sa pola norme verovatno do penzije ,ako je i bude .Srbijoo,probudi se!

Gost

#3

2015-09-02 21:23

Biblioteka je ogledalo škole, ona je najvažnije mesto u biblioteci. Ukidanjem bibliotekara ukida se i biblioteka, vraća se na onu beznačajnu poziciju koju je imala nekada.

Gost

#4

2015-09-02 21:52

Zato šro smatram da je biblioteka u osnovnoj školi neophodna i vrlo važna. Trebalo bi da bude otvorena po ceo dan, da bibliotekar ima vremena za učenike. Razgovor s osobom koja ima
mogućnost da u opuštenom razgovoru širi vidike i pomaže učeniku da sagleda stvari drugačije, da preporuči pravu knjigu,
može biti veoma koristan. Znam mnogo slučajeva u kojma su bibliotekari pomogli baš učenicima s nekim za njih, a i za okolinu velikim problemima. Razgovor s kulturnom osobom, koja ne ocenjuje, a nije ni stručnjak za neki poseban problem/psiholog/pedagog/ ne obavezuje, a mnogo daje i ostavlja jak utisak.
PODRŽITE BIBLIOTEKE I BIBLIOTEKARE U OSNOVNIM ŠKOLAMA I UČINITE SVE DA IM SE OMOGUĆI RADU U ŠTO BOLJIM USLOVIMA.

Gost

#5

2015-09-02 22:30

Peticiju sam potpisala zato što me je prijateljica zamolila.
Ne bih je inače potpisala, jer nije uopšte jasno šta se traži - šta sam ustvari potpisala, a takođe smatram da je vulgarno i podlo ubacivati MMF i EU u ovakav poziv, na temu koja je isključivo odgovornost našeg Ministarstva. Ograđujem se od paranoje i vulgarnosti koje su prisutne u pozivu i stoga sam odbila da mi se potpis prikaže javno.

Gost

#6

2015-09-02 22:33

Način na koji se vrši čistka bibliotekara je više nego neprimeren. Ja sam učiteljica i odgovorna sam pred svojim učenicima za svoj izgled, zdravlje, znanje, odluke, glasanja,...Životni moto mi je vezan za sveživotno učenje. Čovek vredi onoliko koliko zna i ume...Biti bibliotekar je velika odgovornost, izazov, čast. Biti čuvar tolikog viševekovnog bogatstva ljudskih misli, sanji, tajni, maštanja, .....DOSTA JE BILO.....prosvetari sačuvajmo dostojanstvo, braneći biblioteke i bibliotekare..

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2015-09-02 22:58



Gost

#8

2015-09-02 23:03

Zaposlena sam u školi u kojoj postoji biblioteka sa više od 12000 naslova i prelepo uređenom čitaonicom. Zaposlena su dva bibliotekara, jer škola radi u dve smene. Učenici su naviknuti da u biblioteku odlaze ne samo onda kada treba da zaduže knjigu, već u biblioteci provode dosta vremena istržujući.Pored bibliotečke sekcije, u biblioteci se organizuju kreativne radionice. Po novom PRAVILNIKU biblioteka treba da radi pola radnog vremena, što je neprihvatljivo i za nastavnike i za učenike, a da i ne pominjem ljude koji će ostati bez posla.
Pero Zdero

#9

2015-09-02 23:11

Nije da zelim da se pravim pametan ali ajmo realno koliko ucenici osnovnih i srednjih skola zapravo koriste biblioteke i koliko njih uopste cita knjige?


Gost

#10

2015-09-02 23:20

Mnogoj deci su knjige iz biblioteka nezamenljive, dalaze iz sredina gde roditelji smatraju da su knjige skupljači pršaine. Biblioteke u školi su im jedina šansa da osete mris knjige i lepotu čitanja.

Gost

#11 Re: Realno, neki čitaju manje, neki više. Lektiru moraju da pročitaju.

2015-09-02 23:41

geri
Gost

#12

2015-09-03 00:37

Ukidanjem skolskih biblioteka, djeca gube mogucnost savjeta i usmjerenja koje knjige da citaju(osim skolske lektire)! Svaki ucenik ima drugacije interese i treba mu pomoci da napreduje u razvijanju svojih interesovanja,navika,odgovornostiKnjige su pisano blago i citanjem se razvija elokventnost citalaca(djece),sire se njegovi pogledi na svijet,njegova shvatanja zivota.Na kraju,i biranje daljeg skolovanja i poziva-sve to zavisi o nacitanosti i prikupljanju informacija iz knjiga! Knjige su izvori kulture,tradicije,pismenosti! Skolske bibliteke su osnov za sve to!BORITE SE ZA NASE SKOLSKE BIBLIOTEKE,OSTACEMO BEZ NASEG PISMA,NARODNIH PJESAMA,NASIH KLASIKA,NASE DIVNE POEZIJE  I BELETRISTIKE.


Gost

#13

2015-09-03 00:45

Pa posle ukidanja likovnog muzičkog i fizičkog(za malo)naj manje što mogu je da potpišem jel stati na put idiotluku u ovoj zemlji je prosto nemoguće.sin šesti razred!nas osakatise ali decu ne dam!
geri

#14 Re:

2015-09-03 00:47

#8: -  

 Interesantno,da ljudi jos uvijek nemaju pojma sta sve radi jedan bibliotekar! Oni takodje ne znaju da ,osim srednjeBibliotekarske skole,postoji studij za bibliotekarstvo! Ja imadoh tu srecu da pohadjam 4 godine Srednju(na Zvezdari,u VI Gimnaziji),a zatim u Sarajevu studij (4 god.+diplomski) Opste knjizevnosti i bibliotekarstva-u Beogradu je bila ukinuta katedra! Da li to neko zna u Ministarstvu-koliko traje to skolovanje i STA sve ucimo i  izucavamo? sumnjam! Zelim vam puno uspjeha i rado cu vas podrzati opet! Puno pozdrava 


Gost

#15

2015-09-03 05:43

Nekad je prva prostorija u školi koju upoznaš, posle svoje učionice, bila biblioteka, tužno sta se dešava!

Gost

#16

2015-09-03 06:02

Зато што се постојећим правилником о финансирању основних школа врши дискриминација библиотекара.


Gost

#17

2015-09-03 06:14

Zato što smatram da je neophodno da školskoj deci budu lako dostupne knjige koje su neophodne za njihov razvoj. Baš zbog toga, školske biblioteke su jedina nada da će se deca blagovremeno prikloniti svetu knjiga, a ne samo kompjuterima! Uz veliku pomoć bibliotekara, sa kojima imaju neposredan svakodnevni kontakt, a samim tim i osećaj bliskosti, mogu da se obrate za savet i pomoć i odaberu odgovarajuću literaturu iz oblasti koja ih interesuje.

Gost

#18

2015-09-03 06:53

Zar je uopšte potreban komentar!? Istovremeno tražim da se u škole vrate pedagozi i psiholozi bez obzira na veličnu škole i broj odeljenja!

Gost

#19

2015-09-03 07:06

Smanjenje norme bibliotekarima=još jedan korak ka nekvalitetnijem obrazovanju.
Ako dete dva puta zatekne zakljucana vrata biblioteke,treći put neće ni otići,čitaće prepričane internet verzije.

Gost

#20

2015-09-03 07:21

U osnovnoj školi deca zavole knjigu uz nesebično angažovanje bibliotekara. Naravno da potpisujem!

Gost

#21

2015-09-03 07:25

zato sto je normalno
Nat

#22

2015-09-03 07:26

Niste jedini i psihologe i pedagoge su oštetili. Pojavila se gomila viškova, ostali su bez 50% norme za škole od 24 do 32 odeljenja, a škole doi 16 odeljenja imaju pravo samo na pola stručnog saradnika..

Pero Zdero

#23 Re: Re: Realno, neki čitaju manje, neki više. Lektiru moraju da pročitaju.

2015-09-03 07:59

#11: - Re: Realno, neki čitaju manje, neki više. Lektiru moraju da pročitaju.  

 Pa da ali je zalostan onaj trenutak kada profesor srpskog za lektiru kaze
-procitajte interpretacije
ili
-imate odlomak u citanci
tako da deca ni nemaju naviku za citanje. Sami profesori srpskog jezika degradiraju citanje/knjizevnost na svom poslu jer su svesni da decu to uopste ne zanima.

Bibliotekar-tehnološki višak

#24 Re:

2015-09-03 08:06

#9: Pero Zdero -  

 E pa Pero, da si malo manje jeo a više čitao nikada ne bi ovako nešto ni napisao. Drugo , bibliotekar je u školi STRUČNI SARADNIK i radi mnogo više nego što samo deci izdaje knjige. Bolje komentariši nešto drugo o čemu imaš pojma, nego što komentarišeš bibliotekare!

 


Anonymous

#25 Re:

2015-09-03 08:12

#5: -  

 Хвала Вам пуно на искрености. Обрисала сам коментар о ММФ-у јер сам схватила да је неумесан. Мало смо сви у паници, па нам се дешавају пропусти и грешке. Циљ петиције је да сачувамо библиотеке у основним школама.