Peticija za donosenje zakona o zastiti prava pacijenata


Gost

#1

2012-02-17 11:59

puno sreće svima nama,nekada davno smo imali ova prava i nije bilo korupcije,da, ali mnogo manje,tada su zdravstveni radnici bili adekvatno plaćeni..

Anonymous

#2 Re:

2012-02-17 12:00

#1: -

Na zalost, danas niko nije adekvatno placen!

 


Gost

#3

2012-02-17 12:09

Hrvatska ima ovaj zakon od 2004,Makedonija od 2008, Crna Gora od 2009, BiH od 2010, samo Srbima, kako nas uveravaju, takav zakon nije potreban. Potreban je jos kako! Pacijenti u Srbiji rvu se sa najmocnijim drzavnim monopolom, najnezasticeniji su u ovom drustvu - imamo zakon o zastiti zivotija, dece, retkih biljnih i zivotnjskih vrsta, porodice, manjina, sve je to o.k. samo nemamo zakon o zastiti prava pacijenata, a njihova prava se krse beskrupzulozno - odrzavaju sistem kroz doprinose, kroz dodatna placanja iz dzepa koje niko ne kontrolise, kroz ucene koje im lekari i sistem serviraju (,,plati pa preskoci listu cekanja,,) sistemom upravljaju lekari, a ne kao u belom svetu pravnici i ekonomisti, paternalizam lekara nalikuje srednjevekovnim odnosima, jer je rec o odnosu slabog prema jakom, onog koji moli i onog u cijim rukama je izlecenje. Upravo zato nam je ovaj zakon preko potreban! Ako se sami ne izborimo, nece to niko uraditi za nas. Hocemo da se nasi najdrazi, nasa deca lece u humanim i civilizovanim uslovima, da nas postuju kao ljude, uvazavaju kao gradjane, a ne da nas tretiraju kao debile u cije ime korumpirani lekari odlucuju, troseci nase pare!
radjevac

#4

2012-02-17 12:24

ovo je poslednja sansa za napaceni srpski narod , ako ovoga puta izvisimo, postacemo jos bolesnija nacija , a to bi bilo previse cak i za srbe

Gost

#5

2012-02-17 14:25

Sasvim na mestu.

Gost

#6

2012-02-17 14:32

Da li je potrebno pisati bilo sta,iako smo svi jako svesni kako se zdravstveni radnici odnose prema pacijentima...koliko je ljudi preminulo radi nesavesnog rada zdravstvenih radnika...mislim da je svaka rec suvisna...

Gost

#7

2012-02-17 15:15

Red je da se vise ovo izregulise zakonski,ali je pitanje i primene. Godinama se borim za regulisanje ove oblasti kako sama tako i uz mnogo drugih ljudi i udruzenja. Nema ulaska u Evropu bez usvajanja kompletne Rimske Deklaracije iz 2002 godine ciji jesmo potpisnici,ali je jos uvek nismo ratifikovali!!!!!!!!!Sramota! Pa mislim da dolazi vreme kada cemo svi postati svesni, kako pojedinci,tako i institucije i vlast da bez pravne drzave i ekonomski uredjene ne idemo nikuda. Pozdravljam Vas napor i sama radim na tome pojedinacno.

Gost

#8

2012-02-17 16:13

Sta vise,ima tu da se kaze .....Nadajmo se ostvarenju ovog cilja!!!

Gost

#9

2012-02-17 18:54

29.11.2010. uneo sam majku u subotičku bolnicu, jer je imala mali pritsak. Ovu peticiju podpisujem iz jednostavnog razloga, video sam kako se osoblje ophodilo prema pacijentu, i kako su zanemarili pacijenta i nisu učinili ono što bi trebali da učine da pacijent, u mom sličaju je to bila moja majka ne premine.

Gost

#10

2012-02-17 18:55

Нема се рашта коментарисати, једноставно нам је овако нешто неопходно потребно!

Gost

#11

2012-02-17 20:16

Nadam se da ce se ovom peticijom napokon nesto promeniti,da ce se javiti i oni koji misle da im prava nisu ugrozena,da stanu uz nas kojima su ta prava uskracena. Ljudi borimo se za zivot, buducnost,bolju zastitu i sigurniju buducnost nase dece.

Gost

#12

2012-02-17 20:28

Treba da se usvoji, ALI I DA SE PRIMENJUJE U PRAKSI
vuk markovic
Autor peticije

#13

2012-02-17 20:38

Prvi korak je usvojiti zakon, a onda ih naterati da ga primenjuju u praksi, a one koji ne zele da snose sankcije. Ali sve to nije moguce ako nema zakona. Mi kao narod Srbije ne znamo sta nosi osnovni paket zdravstvenog osiguranja, nego svaka zdravstvena ustanova ponaosob odredjuje sta naplacuje kao vanstandardnu uslugu. Sto je slozicete se apsurd. Takodje nam je bivsi ministar govorio da novac prati osiguranika, samo je zaboravio da kaze sve dok ste u drzavnom sistemu! A kada dodje do toga da morate kod lekara, taj lekar vas iz drzavne ustanove preusmeri u privatnu kliniku, gde on sticajem okolnosti radi. Neko je rekao da je zdravstveni sistem srbije, poslednji berlinski zid koji treba srusiti, i moram reci da se potpuno slazem sa tim. danas imamo strane banke, a mislim jednu domacu, sve je polako preslo u privatne ruke, ali se zdravstvo ne otvara prema privatnom sektoru. Nemamo pravo da biramo koje osiguranje da uplacujemo, jedino moramo da uplacujemo svaki mesec za drzavno osiguranje. Ako to nije komunisticki sistem, onda ja ne znam sta je! Zato potpisujte peticiju, da nema vise nekaznjenih lekarskih gresaka, da nema vise istrazivanja na pacijentima bez njihovog znanja, da se ne plasite reakcije medicinske sestre kada zatrazite casu vode...

Gost

#14

2012-02-17 21:14

Pacijenta niko ne jebe za suvu sljivu

Gost

#15

2012-02-17 23:10

Ovo ne da je hitno, nego je trebalo već odavno da bude završeno!
vuk markovic
Autor peticije

#16 Re:

2012-02-17 23:44

#15: -

Neki zaposleni u ministarstvu zdravlja ne misle tako! Stavise kazu da nema potrebe za tim zakonom!!!

Милан Зарић
Адлисвил

#17

2012-02-18 00:37

Супер

Gost

#18

2012-02-18 02:54

nadam se da ce uspeti.

Gost

#19

2012-02-18 10:43

Postoji sve ovo vec u Zakonu o zdr zastiti, ali ne postoji podzakonski akt koji blize regulise rad Zastitnika prava pacijenata... I zato, kao i obicno, sve je mrtvo slovo na papiru.. Mislim da bi trebalo preciznije formulisati cilj ove peticije.. Svakako je ovo tema kojim se treba baviti..
vuk markovic
Autor peticije

#20 Re:

2012-02-18 11:10

#19: -

Koji zastitnik prava pacijenata? Pa to je kadija ti tuzi kadija ti sudi! Kako neko moze da zastupa moja prava, ako je zaposlen u ustanovi protiv koje treba da pokrene postupak, pa svako ko iole malo razmislja, shvata da to ne funkcionise. Onog trenutka kada kancelarija kao savetovaliste za pacijente i njihova prava bude finansirana nezavisno od te ustanove u kojoj se sumnja da su prava narusena, onda mozemo da pricamo o zastiti prava!


Gost

#21 Re: Re:

2012-02-18 11:25

#20: vuk markovic - Re:

Ok, slazem se. Samo mislim da je mozda to trebalo malo jasnije napisati u zaglavlju peticije. Ovako je u startu ogranicen broj potpisnika na one koji znaju o cemu se radi i sta tu tacno skripi, tj. one koji se konkretno ovom temom bave. Siroj populaciji moze da bude nejasno sta se peticijom zapravo zeli postici, a njihovi potpisi nam u stvari trebaju. Ja sam potpisala peticiju, clan sam jednog udruzenja pacijenata a i zdravstveni sam radnik, tako da vrlo znam o cemu se radi i potpuno podrzavam inicijativu. Samo napred!


Gost

#22

2012-02-18 11:32

poznajem mnogo slucajeva koji su doziveli istu sudbinu zato se i pridruzujem u ovoj akciji. Moje iskreno saucesce takvim porodicama
vuk markovic

#23 Re: Re: Re:

2012-02-18 11:52

#21: - Re: Re:

Mislim da je svima jasno da je dogorelo do noktiju kada se misli na zdravstvo u srbiji, kao i da nije potrebno preterano objasnjavati da su nam svima prava u zdravstvenom sistemu vrlo diskutabilna. Uostalom zapitajte se samo dal znate neku trudnicu koja nije platila za porodjaj?

Pacijentkinja

#24 Re:

2012-02-18 13:53

#1: -  

 Nije stvar u novcu,već u stručnost,humanosti, moralu i etici,koje u zdravstvu sve manje ima i zato bespomoćni pacijenti stradaju.A kada smo kod novca mnogi zdravstveni radnici su suviše plaćeni za ono šta i kako rade i ponašaju se sa pacijentima.


Gost

#25

2012-02-18 14:06

Uzmite u obzir peticju.