Zaustavimo uništenje Bardače

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Zaustavimo uništenje Bardače

ekspert

#76

2012-03-26 15:22

ovaj vukelic je pravo lud covek kad od zarade od 2 miliona na ribi pređe na proizvodnju kukuruza a mozda je zarada tu veca....

Gost

#77 Re: Re:

2012-03-26 16:37

Kao prvo, JA nisam drug nego drugarica, a kao drugo , to što ste VI uništili - ne može se popraviti. Oni koji su to mogli raditi - otjerani su, kao i svi oni koji su to godinama uspješno radili i vodili. 
Znate vi jako dobro koji su to ljudi, i danas ih možete potražiti u Srpcu.. ili pak Vojvodini.
Od onih 60-70 radnika koji su tu radili prije 10 godina, sveli ste na 11. I od tih 11 radnika svega su dvoje obrazovani! A ostalih 9 ne smije ništa reći i naravno "ne znaju ništa o tome".
Za neko šire, stručno znanje, javite se u Srbac - kod budućeg načelnika.
Lijep i ugodan dan vam želim!


Gost

#78 Re: Re:

2012-03-26 16:38

#75: ja - Re:

Kao prvo, JA nisam drug nego drugarica, a kao drugo , to što ste VI uništili - ne može se popraviti. Oni koji su to mogli raditi - otjerani su, kao i svi oni koji su to godinama uspješno radili i vodili.
Znate vi jako dobro koji su to ljudi, i danas ih možete potražiti u Srpcu.. ili pak Vojvodini.
Od onih 60-70 radnika koji su tu radili prije 10 godina, sveli ste na 11. I od tih 11 radnika svega su dvoje obrazovani! A ostalih 9 ne smije ništa reći i naravno "ne znaju ništa o tome".
Za neko šire, stručno znanje, javite se u Srbac - kod budućeg načelnika.
Lijep i ugodan dan vam želim!

Kladari

#79 Re:

2012-03-26 19:19

#72: -

Gospođice slabo ste upućeni u razvoj situacije i neke Vaše tvrdnje su ne tačne, Matura nije uništena niti može biti pored mnogobrojnih izvora (vrela) kao i pomoćna tako zvana Karavida koja je isto tako izvor na izvoru takođe vodosistem Vrbas Bardača nema veze sa vezom, Jedini problem je bio u tome svemu Nikola Vukelić ali je i on riješen i Bardača je prešla ponovo u vlasništvo RS e sad ako su pametni da to osposobe i vrate stari sjaj


Gost

#80 Re: Re:

2012-03-26 22:04

#79: Kladari - Re:

Ne brinite Vi za moju upućenost, ponavljate moje riječi, pomenula sam da je glavni krivac Nikola Vukelić, gazda kapitala stečenog na tuđoj zemlji. Preko 7 godina je "AGROIMPEX" bespravno koristilo zemljište Bardače, a u osmom mjesecu prošle godine, Bardača je sudskom presudom prešla u ruke države. Da bi "AGROIMPEX" bio "istjeran" izgleda da je bilo potrebno da isuši osam jezera...


Zatim, moja upućenost u vodotok Mature - vjeruj mi da komuniciraš sa najkompetentnijom osobom. Ti si možda dobronamjeran čovjek, ali vjeruj mi da nisi dobro upućen u to. Matura je prestala da živi onog momenta kad je 60ih godina iskopan kanal Osorna-Borna-Ljevčanica. Podatak tebe radi - Matura izvire u selu Vakuf, i ona je tim kanalom izgubila svoje glavno izvorište. Nizvodno od Kočićeva do ušća u Savu, u dužini od 6,5 km, ne rade izvori koje ti pominješ!Između ostalog, razlog nefunkcionisanja tih izvora je i ustava izgrađena '69. godine, koja je Maturu zatvorila, i  tim omogućila raznoraznim zamuljivanjima izvora, koji su iz godine u godinu, od '69. do danas - bukvalno prestali da funkcionišu.

A ta Karavida, osim nje, gdje su ostale rijeke: Kraljica, Ključ, Trstenik?... i druge da ti ne nabrajam, vjerovatno nikada nisi ni čuo za njih.

Dovoljno je ovo što sam ti rekla, cijenim tvoju dobronamjernost, ja ne tražim krivca...

U ovom gore nabrojanom, vjeruj mi, nemaš boljeg sagovornika od mene.

Tebi na znanje, na žalost, i moju i tvoju, oni koji su to znali bolje od mene - više nisu među živima.


Ovim završavam svoje obrazlaganje i molim bez daljih provokacija.

Prijateljski pozdrav!


Gost

#81 Re: izgubljeno ne trazi nadjeno ne kazi

2012-03-26 22:30

skolovani seljak

#82

2012-03-26 22:43

Treba spasiti preostalo a dugotrajnom borbom izboritise i izgraditi unisteno ,protiv mocnika lokalnih koji su podrzani na najvisem nivou ,zatoje sada bivsa Bardaca kakva jeste teorija i praksa od najmocnijeg vlastodrsca."Samo iskren covjek sam sebi jamu kopa"

Gost

#83 Re: Re: Re:

2012-03-27 01:02

#80: - Re: Re:

Što se tiče Mature i Vakufa gdje izvire za tvoj podatak tamo sam bio još davnih davnih godina možda i prije tvog rođenja a i rođen sam pored nje gdje mi je i kućište u kraljici sam se kupao kao djete karavidu gazio mnogo puta itd znam dosta o tome mada nisam ovde da puno pametujem al vjeruj mi ostario sam u tim vodama i neke su još uvjek žive samo treba malo povesti računa o njima, drago mi je da znate i da ima još neko koga to interesuje od mlađih.

Da i još ja sam iz sela Donji Kladari ili Baraji a 45 sam godište pa možda smo i generacija. pozdrav


Gost

#84

2012-03-27 23:19

Moram da drugarici postavim jedno pitanje. Kažes da su otjerani oni koji su to godinama uspjesno radili i vodili. A kasnije komentarises kako je prije cetrdesetak godina unistena matura, ( njeni izvori, valjda to mislis ). pa gdje je tu USPJEH, Matura unistena, nema vode, namjerno se isusuju jezera, napusta se zarada od dva miliona KM na godisnjem nivou, sije se kukuruz koji nije toliko isplativ, Pitanje je: GDJE JE TU LOGIKA I MATEMATIKA? Ako si strucnjak kako tvrdis da jesi, tj. da si najkompetentnija osoba za vodotok Mature, onda bi trebala dati odgovor na PITANJE!

Gost

#85

2012-03-27 23:39

UH,zaboravih da kazem jos nesto, Drugarica kaže da je Bardaču uništio SNSD uništenjem vodotoka VRBAS - BARDAČA i masakrom rijeke MATURE. A sama tvrdi da je Matura uništena 70 - tih godina kopanjem kanala Osorna - Borna - Ljevčanica i izgradnjom ustave na Ljevčanici. Pa pobogu, nije tada bilo SNSD - a,
Spusti malo loptu na zemlju. Razmisli!
Nije baš sve onako kako izgleda i kako ti misliš!

Gost

#86 Re:

2012-03-28 22:37

#85: -

Imaš jedan pogrešan pristup svemu tome. Na osnovu mojih, gore navedenih tekstova, tvoj pogrešan zaključak je da je život počeo sa SNSD-eom, pogotovo u tvom razmišljanju o kompletnom problemu vodotoka Mature i sistema Vrbas - Bardača! Ja razmišljam na jedan sasvim drugi način i u kompletnu priču unosim duboko moje uvjerenje da će sa SNSD-eom prestati život Bardače o kojoj možemo govoriti početkom 20-og vijeka do danas. Podatke koje ja imam, koji sežu od formiranja kompleksa Bardača, do danas, su nažalost tebi nedostupni, a možda te i ne interesuju, jer moj osjećaj da za vođu vrijedi umrijeti, na tvoju žalost - ja ne mogu podijeliti s tobom.


Kad razgovaramo o ovoj problematici, ne možeš biti adekvatan sagovornik, jer ti ne poznaješ: Burdu, Fojta, Dragoju Marića, Stojana Marića, Milija Ćirića, Gavru Majstorovića, Momira Bogosavca, i mnoge druge koji su lopatama prokopali sistem navodnjavanja ribnjaka na relaciji Kosjerovo - Stublaja - Bardača. U tom kontekstu, Matura kao posebna rijeka nikada i nigdje se ne spomnije kao vodotok koji treba da omogući život biljnog i životinjskog svijeta u kompleksu Bardača.

Sve to funkcioniše do devedesetih  godina (konkretno 1993. god.) , kada, na tvoju sreću, SDS podigne poslednjeg upravnika koji je mogao da nastavi priču gore pomenutih ljudi, i uvede u posjed ljude, koji su, po tvome razmišljanju, najmanji krivci za današnje stanje! Postojeći vlastodržac, na očigled kompletne javnosti, sada već SNSD-eove, masakrira ribnjak Raktovac, u kojem egzistiraju do tada 300godišnja stabla hrasta i ostalih vrsta, spaljuje to i pretvara poslednju oazu za određene vrste ptica - u jednu golu površinu u kojoj se, nažalost, pokazalo da ne mogu da žive ni ribe.
Ne bih dalje o ribnjaku - koji je otvoren svakom , da dođe i vidi sadašnje stanje.

Mature što se tiče - ona, bez obzira na gore navedeno stanje, ipak sama sebe održava u mjeri u kojoj omogućuje biljnom i životinjskom svijetu kakvo takvo preživljavanje, do momenta u poslednje 2 do 3 godine kad na nelegalan način, uz veliki blagoslov SNSDea (tih tvojih) , dolazi do izgradnje kvazicrpnih stanica na lokalitetu Prevlaka (završetku rijeke Mature), te na lokalitetu Stublajski Vir (druge crpne stanice). 
Neselektivnim ispumpavanjem te, i takve Mature, dolazi do potpunog uništenja biljnog i životinjskog svijeta i potpunom promjenom ambijenta u kojem taj svijet može da egzistira.

Što se tiče moje konstatacije, možda je potrebano da ti navedem da je Matura masakrirana na relaciji Stublajski Vir - Splov - Kreševo, od strane sadašnjeg titulara, koji je bez ikakvog odobrenja (ekološke studije i svih ostalih zakonskih parametara), uveo bager i za sva vremena iskopavanjem korita promijenio život star hiljadama godina.

Da  li ti je poznato da naučnik svjetskog glasa, gospodin Dr Maksimović, po objavljivanju knjige "Život u močvari", kompletan projekat očuvanja močvare, za koju pretpostavljam da si i ti zainteresovan, a iza koje su stale u tom momentu određene svjetske institucije - predaje na realizaciju srbačkoj vlasti, na čelu sa gospodinom Neđom Ilićem,  u tom momentu dir. "Šuma RS". I taj projekat, po mom saznanju završava razočarenjem Dr Maksimovića, dizanjem ruku od svega toga, a on kampletan završava na vodtoku Stublaja - izgradnjom vikendice koja je vidljiva iz svih perspektiva. Sigurno znaš kako je kadar završio poslije smjene sa tog mjesta, i gdje se sada nalazi. Od komplektnog projekta "Život u močvari", jedini živi svjedok je njegova vikendica na pomenutoj rijeci.

Ja nisam osoba koja kopa po neistinama.
Ovim tekstom ti dajem samo nekoliko podataka za koje vjerovatno nisi znao a ako si ipak, upućen u to, onda sam duboko razočarana u tvoj stav. 
U tom slučaju, postoje ljudi koji za močvaru daju sve, i postoje ljudi koji smatraju da za vođu vrijedi umrijeti.


Gost

#87

2012-03-28 23:53

Vjerovatno ce " budući načelnik " sve to riješiti !
Pozdrav !

Gost

#88

2012-03-29 12:48

Kad dodjes da napunimo vodu u ribnjake i zaradimo 2 mil. KM NA GODIŠNJEM NIVOU, sve će se vratiti na staro i SVI će biti zadovoljni!
Očigledno, ti si stručnjak za to, pa zato hajde požuri dok još imamo vode!
Izaberite nadimak

#89 Subjekt

2012-03-29 16:51

Kaže daj čovjeku vlast i novce pa ćeš vidjeti kakav je čovjek, mislim da od toga nema ništa,treba se boriti za bolje al ko god da dođe u posjed ili kome se god ustupi Bardača bio to SNSD,SDS,PDP ili neko fizičko lice ili firma koja nema veze sa strankama mada je to nemoguće, svi će isto raditi a to je gledati lični interes a ne interes naroda i same Bardače kao jednog velikog blaga koje imamo to je sigurno tako. Dok je bilo Jugoslavije bilo je i Bardače i svega ostalog. Po meni je najbolje dati to sve nekom strancu uz uslov da vrati na staro i pokrene proizvodnju ribe i sve ostalo inače koja god stranka uzme pod svoje nema od tog ništa

Gost

#90

2012-04-13 10:21

Sta reci u vezi ove peticije. Ko zna Bardacu taj zna koje su njene vrednosti i koja su to prirodna bogadstva i sama pomisao da se unisti takvo bogatstvo je nenormalno. Zato ko god pozna Bardacu neka potpise ovu peticiju da je spasimo.

Gost

#91

2012-04-25 20:17

Šta se desi sa PERUTNINOM nikom ništa,evo već grade farme sad će najebat ovi pametnjakovići što se bodu sa rogatim, žali bože truda da se zaustavi gradnja farmi njih par pojedinaca na čelu sa Draganom Đurđevićem i Radonjićima sad će im istresti džepove kažu neko mora platiti što je gradnja stajala a svi pametni eto im sad bacali se pred policiju uzalud ko da se nas nešto pita biće kako kažu oni gore i gotovo, sa rogatim se ne bode

Gost

#92

2012-04-25 20:23

OVOJ JE MOZDA ZADNJI TRENUTAK,AKO VEC NIJE KASNO DA SE DIGE GLES RAZUMA ZA SPASENJE TOG PRIRODNOG BOGASTVA.TUGA I JAD STA JE SAD TAMO...

Gost

#93

2012-04-26 01:03

NISTA DOBRO...SPASAVATI AKO SE JOS IMA STA SACUVATI...NEZVANICNO KRUZI INFORMACIJA DA SU DOBIJENA SREDSTVA OD NEKOG FONDA ZA PODRSKU OCUVANJA TOG PRIRODNOG BOGASTVA...

Gost

#94

2012-04-26 01:18

U svakom slučaju je potrebna i opravdana.Značajno je da i mase shvate da je ovo jedini preostali način da se digne vlastiti glas protiv svih i svega,a na šta imamo zajedničko pravo.
Volim ljude i životinje

#95 Odgovoran Nikola Vukelić

2012-04-26 01:41

Nevjerovatna je ne zajažljivost g.dina Vukelića, ali je poznata njegova ne pismenost, ne kultura i ne obrazovanje. Nevjerovatna je i šutnja svih koji su se pridružili ovoj(na žalost potrebnoj) peticiji da nitko otvoreno ne spominje ime, a zna se. Sve što doživljavamo je u suštini strašno, ali ovo sa Bardačom nije za vjerovati, a istina. Nemam komentar osim da je g.din Vukelić običan idiot i imbecil. Treba ga pitati i za sve ono što je u ratu biznisovao uključujući i izgradnju puta Stričići-Karinsko more i mnogo, mnogo drugoga...Nadam se da za Bardaču i taj predivni, jedinstveni životinjski svijet nije kasno, kao što sigurno nije kasno da g.din Vukelić završi na
dugogodišnjoj robiji za sav kriminal kojim se bavi od osnivanja SDS-a.U Jugoslaviji je bio običan i loš autoprevoznik-kočijaš.Neka mu je sa srećom i na čast srpsku u koju se kune, kao i njegovoj porodici

Gost

#96

2012-04-27 09:44

Kako rece prof. Maksimovic ovo je civilizaciski zlocin. Da li imamo Drzavu?? Da li imamo i malo savesti? Sta je sa Ministarstvom za ekologiju? Sta ono radi? Kada trebate raditi bilo kakvi objekat morate traziti od njih dozvolu i debelo platiti, a vidite sta pustaju. Sta radi Opstina Srbac? Imaju Direktora Bardaca - Donja Dlina. Cega je sada direktor kad nema nicega. Zasto Opstina suti, a zivela je od Bardace.
Nisu tacne tvrdnje "vlasnika" Bardace da je nerentabilno proizvoditi ribu. Volio bi da to dokaze. Mi samo nekad proizvodili 100 vagona ribe godisnje. Pomnozite sa 6 KM veleprodajnom cen om ribe i sta. Nije tacna tvrdnja da nema vode. Svega ima samo nema volje da se radi. Slusam neki dan na televiziji Vlada formira komisiju da u roku od mesec dana napravi predlog sta uraditi sa Bardacom. To je tako kad necete nista da radite, formirate komisiju nek se malo razvodni. Ministar za prostorno planiranje i ekologiju kaze na televiziji da je gdin Vukelic Bardacu uzeo u zakup pa zasto to ne vrate nazad u vlasnistvo drzave? Nije mi jasno sta ce vlast reci inspektorima Ramstela. Zar cemo dozvoliti da nam Ramstel ukine licencu.
Molim ljude dobre volje da sve poduzmu da se Bardaca vrati u prvobitno stanje.

Gost

#97

2012-04-27 10:04

Nemogu da se ne osvrnem na komentar gdje napisan po brojem 80. Pa Vi zaista nemate pojma sta pisete. Kakve veze ima Borna i Osorna sa Maturo? Znate li da Borna i Osorna izviru pod Kozarom a Matura u Vakufu. Licno sam ucestvovao u izgradnji Brane u Dugom Polju 1967 godine, gdje je uradjen dovodni kanal do novog ribnjaka Dugo Polje koji je gradjen od 1967 do 1969 godine. Znateli Vi postovana da je Matura do dolaska gdin Vukelic sluzila za ispustanje viska vode iz svih jezera ? Pa kad je drzava dobila na sudu zasto to ne preuzme. Sve tvrdnje gdin pod brojem 86 su tacne i licno stojim iza istih i mogao bi zajedno snjim o Bardaci pisati dosta.
Draga gdjo rodjen sa u Bardaci i sasvim dobro poznam stanje, a imam i dosta zapisanih stvari po tom pitanju pa bih Vas zamolio da ne komentarisete nesto sto neznate, a jos je gore kad kazete da ste kompetentni, neznam kako? Da znate da ipak ima jos uvek zivih onih koji bolje od Vas draga gospodjo bolje znaju ovu problematiku.
Zahvalan sam svima koji su pokrenuli i ucestvovali u ovoj akciji s molbom da istrajemo.
SamoCovjek

#98 Misljenje vecine kroz rijeci pojedinca..

2012-04-28 22:59

KAd shvati narod da ima moc da nesto promjeni onda ce da se vlast uplasi ..kad budu vlstodrsci visjeli sa svojim ministrima direktorima i svim onima koji zive na grbaci naroda i kradu od naroda tek tad ce da nesto krene na bolje..a na kao sad bardaca se unistava kao i sve zato sto je neki gazda dao Mikulicu par hiljda maraka da ovaj zazmiri i sve to kao vec ide..ali nece to jos dugo daj boze da svi mi koji nemamo jos vise nemamo pa da krenemo sa motikama puskama i svime sto imam trazit od onih Kljajcina Kojica Mikulica Rakica Mani Knezevica i svih onih milionera koji su narod pokrali e tad ce da nam bude bolje kad na vlsti bude narod i kad kazna za kradju bude smrt na trgu..uhh kako ce da gradovi i vile gore a bogatasi i njihovi sinovi i kurcevi da bjeze od smrti ali nece utec jer nemaju kud..lako ce da se kupaju u svojoj lopovskoj krvi sa diplomama koju su pokupovali i sa parama koje su pokrali dok im imanja bude narod palio :D poz svima :D

Gost

#99 Re:

2012-04-30 01:03

#97: -

Poštovani gospodine, komentar pod rednim brojem 86. sam napisala ja, a vi ste u trećoj - četvrtoj rečenici rekli da se slažete sa svim što je tu napisano, te kako bi sa mnom mogli zaista mnogo toga reći o Bardači, a poslije toga govorite kako sam pogriješila, te kako nisam kompetentna osoba za raspravu o pomenutoj temi. Izvinite, ali smatram da ste pobrkali lončiće, provjerite još jednom kome ste se obratili...


Gost

#100 Re: Re:

2012-04-30 11:04

#99: - Re:

Izvinjavam se pogresno je napisano 86, a mislio sam na tekst pod brojem 85. Greska u kucanju, jos jedno izvinjenje. Prema tome ostajem pri svemu sto sam napisao o Vasem tekstu, a podrzavam tekst pod brojem 85.