Ukidanje master studija kao uslova za rad u skolama

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Ukidanje master studija kao uslova za rad u skolama


Gost

#1

2013-10-16 14:14

Inicijativu podrzavam od samog pocetka borbe za ukidanje. Ja sam master na Anglistici upisala, i zavrsavam ga, ali sam zbog njega izgubila par godina radnog staza, jer su me na konkursima odbijali zbog njega. Skup je, beznacajan je za rad u struci, cisto uzimanje para i vremena.
Dušan Spasić
Autor peticije

#2 Re:

2013-10-16 15:48

#1: -

U tome je i problem. Znanje potrebno za rad u struci mi stičemo u toku četvorogodišnjih studija. Na masteru se bavimo predmetima i temama koje nemaju veze sa strukom već nas dalje usmeravaju ka naučno istraživanju. I ja sam pred završetkom master studija ali me tako iritiraju zakoni ove šljiva republike.


Gost

#3 Aleksandra

2013-10-16 17:25

Iako mi je ostala odbrana master rada podrzavam inicijativu iz razloga ogromne nepravde koja je učinjena pojedinim generacijama. Izdate su nam diplome sa zvanjem koje na birou rada ne postoji, što je nepravda, bruka i sramota! Kada smo upisivali fakultet rečeno je da studije traju 4 god. a ne 5, što u prevodu znači da nakon zavrsene 4. god. imamo pravo na diplome sa kojima mozemo raditi. Pravda ce biti zadovoljena kada se zvanje (ako se uopšte moze nazvati zvanje s obzirom da na birou rada ne postoji)"diplomirani učitelj" izjednači sa zvanjem "profesor razredne nastave"(jer oni nemaju ni jedan jedini ispit vise od studenata sa zvanjem "diplomirani učitelj"), a studentima koji nastave dalje usavršavanje, u vidu master ili doktorskih studija obezbediti veci procenat plate. Master se kao obavezan moze uvesti onim generacijama koje su pri upisu fakulteta bile obavestene da studije traju 5 god. Povecati broj na masteru ne vidim kao resenje jer studenti uglavnom nemaju finansija za to, a oko proseka se nisu trudili jer master nije trebao biti obavezan.

Gost

#4

2013-10-17 15:26

samo napred!!!

Gost

#5

2013-10-17 17:03

Ova peticija je ok, jer nisu svi studenti u mogucnosti da upisu master studije. Prvo treba da im se pruzi mogucnost da rade, da zarade novac za upis, itd.

Gost

#6 Re:

2013-10-17 21:18

#1: -

Apsolutno se slazem! Ja treba u novembru da upisem master, za koji smatram da je cisto gubljenje novca i vremena, jer na mnogim fakultetima se ne sticu niti prosiruju znanja, kao sto bi trebalo, obzirom da je to kao neki visi stepen. Tako da za sve nas to predstavlja jednu veliku glupost-izvinite na izrazu. A da ne govorim o tome da, recimo u Beogradu na masteru, nama iz Kragujevca ce priznati tri ispita - toliko o nekom strucnom i naprednijem usavrsavanju! Pozdrav i nadam se da cemo uspeti u ovome!

ivca91

#7 PODRZAVAM U POTPUNOSTI. . .

2013-10-17 21:24

Ova peticija je ok, jer nisu svi studenti u mogucnosti da upisu master studije. Prvo treba da im se pruzi mogucnost da rade, da zarade novac za upis
o.O

#8 ???

2013-10-18 00:12

Kada je moja generacija upisala srpski jezik i knjizevnost, 2009. godine, receno nam je da nam ne treba master jer osnovne studije vec sadrze metodicke i pedagoske predmete kao obavezne, metodicku praksu, razvojnu i pedagosku psihologiju, za razliku od drugih katedri na Filoloskom u Beogradu. I to, da mozemo da predajemo i osnovnoj i u srednjoj skoli. Kada je kolega sa diplomom profesora srpskog jezika i knjizevnosti pokusao da se zaposli, rekli su mu da mu treba master jer nema njegovog zvanja profesora u Pravilniku! A nas master, pretezak! Dok druge katedre uzimaju metodike i psihologije kao izborne, na masteru, mi ne mozemo jer smo ih vec polozili kao obavezne predmete u osnovnim studijama. I onda nam se na masteru ponavljaju predmeti, iste tezine, npr. ako smo na osnovnim imali Akcentologiju, na masteru nam stavljaju Akcentologiju 2...itd. Sta ce nam???
Mister

#9 Masterflaster

2013-10-18 07:55

Naprotiv treba dostane master jel rad sa nasom decom treba da rade visokobuceni ljudi po poslednjoj modi jerte deca zagledaju to pa nema autoriteta ako niste visokobuceni po poslednjoj modi. U prosveti ima 'tehnickih viskova' u zemlji u kojoj je ne pismenost velka tako da gledajte neku ne prosvetnu dela tnost.


Gost

#10 Re: Re:

2013-10-18 08:13

Ema

#11 Master

2013-10-18 08:21

Ja se u potpunosti slazem sa ovom peticijom, zato sto je master zaista skup i ne moze svako da ga priusti. Ono sto mene zanima jeste da li su predavanja obavezna na grupi Jezik, knjizevnost i kultura, posto ja radim i ne znam da li cu uspeti sve to da uklopim? Ako neko zna nesto povodom toga, bila bih zahvalna ako bi ovde napisao. Inace sam zavrsila Engleski jezik i knjizevnost. Hvala unapred.
RSV

#12 MASTER = GLUPOST

2013-10-18 12:55

Dakle, i onima kojima je rečeno i onima kojima nije, da će studije trajati 5 godina, master je glu-post!! Nemaju svi novca za njega, oduzima vreme, a znanja koja su potrebna mogu da se steknu i na osnovnim studijama!! DAJ BOŽE DA VRLO BRZO USPEMO DA GA OBORIMO!! ¡Ojalá!
Dušan Spasić
Autor peticije

#13 Re: ???

2013-10-18 12:58

#8: o.O - ???

Nama su na četvrtoj godini na anglistici u pola semestra dodali i pedagogiju i psihologiju da bi imali PPM bodove. Ali je posle ispalo da moramo da idemo na Master koji isto kao kod tebe nema veze sa praksom...


Gost

#14

2013-10-18 13:13

.
MAG

#15

2013-10-18 14:51

Zanimljivo da je master obavezan da bismo stekli naziv PROFESOR i da bismo radili u osnovnim i srednjim školama. Ja sam diplomirala na katedri za francuski jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu i u dodatku diplomi pod "profesionalni status" pored ostalog piše i "Obučeni su za profesionalno obavljanje delatnosti u oblastima prevodilaštva, publicistike, bibliotekarstva, lektorskog, uredničkog i redaktorskog rada u medijskim i izdavačkim kućama i u OSTALIM INSTITUCIJAMA OBRAZOVANJA, kulture, državne uprave i privrede." Takođe stoji i poznavanje naučne metodologije itd. i osposobljenost za primenu u praksi. Ne znam šta kolegama sa drugih fakulteta piše u tom dodatku, ali obratite pažnju i na to.
Potom čujem od jedne profesorke (koja godinama unazad,čini mi se 8 godina, predaje u jednoj školi) da ono što je slušala na master studijama, za šta je dobro platila, u stvari sve ono što se sluša na raznim seminarima, stručnim usavršavanjima na koje je jedan profesor obavezan da ide kada je zaposlen u školi... i onda zaista ne vidim potrebu za masterom...


Gost

#16

2013-10-18 15:18

Nemam komentar

Gost

#17

2013-10-18 17:54

Suludo je da deca polazu ono sto su vec polozili i pritom to debelo plate.

Gost

#18

2013-10-18 22:48

Master studije su korak ka doktorskim. Ne banalizujte akademske stepene!
Dušan Spasić
Autor peticije

#19 Re:

2013-10-19 06:54

#18: -

Niko ne banalizuje stepene. Master jeste stepenik ka doktorskim i on samo to i treba da bude. Nije u redu da se nameće kao uslov za rad u osnovnim i srednjim školama. Ne traži se ovde ukidanje mastera već promena zakona koji ga nameće kao uslov za rad u praksi. Većina studenata nema ni finasijskih mogućnosti, niti je planirala da upiše master (samim tim nema ni dovoljan prosek da se upiše na studije, a ako i upišu biće na samofinansiranju koje je skupo). Ovde se traži da se poštuje četvorogodišnja diploma, da se diplomirani, akademski građane ne posmatraju kao kandidati sa srednjoškolskom diplomo. MI TRAŽIMO DA SE UVAŽI ULOŽENI TRUD!


Gost

#20

2013-10-19 09:24

Drago mi je sto je krenula ova peticija, nadam se da ce dati rezultate. Naime, ja sam na Filozofskom fakultetu upisala prosle godine master studije, nakon sto sam diplomirala. Iako sam upala na budzet dala sam ogromnu sumu novca, iako jos nisam masterirala pa ocekujem da ce mi jos traziti. Pored toga na masteru smo imali ponudjene potpuno bezazlene i nepotrebne predmete, a u okviru osnovnih studija imala sam sve one predmete iz grupe pedagosko, psiholskih i metodoloskih predmeta koji su mi neophodni za rad u skoli. Mislim da je to uslovljavanje za master u potpunosti diskriminisanje prema svima koji su zavrsili osnovne studije i zato podrzavam ovu peticiju.

Gost

#21

2013-10-19 14:18

Što je mnogo, mnogo je! Ljudi se mučili tolike godine na fakultetima, i sad je sav taj trud uzaludan!

Gost

#22

2013-10-19 19:31

Smatram da master ne trba da bude obavezan svim studentima zato sto postoje studenti koji ne zele ili nemaju mogucnosti da idu na master. Treba da postoji razlika izmedu profesora koji rade na fakultetima i visim skolama i onih koji rade u osnovnim i srednjim skolama kao sto je to nekad bilo.Ne mogu svi imati isti stepen skolovanja.

Gost

#23

2013-10-19 20:53

Mislim da su Master studije potrebne osobama koje zele da se u buducnosti bave istrazuvackim radom.Za praktican rad u skoli mislim da su dovoljne osnovne studije.

Gost

#24

2013-10-19 21:10

Sjajna inicijativa,steta sto ranije nije bila pokrenuta!!!

Gost

#25

2013-10-19 23:28

To bi bilo redno da se uradi da se deca ne muce vise.