Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu


Gost

#1

2013-11-18 10:31

Pametna stvar. Konacno nesto konkretno.

Gost

#2

2013-11-19 02:12

Mnogi od njih studirali i do 50-te,a nas maltretiraju,a ne pitaju se kako da zavrsavamo kad nemamo novca,a imamo zelju da zavrsimo fakultete.Nek nam ne postavljaju rokove,nisu ih ni oni imali.A svi besplatno studirali.Sramota!
Kos.Mitrovica

#3

2013-11-19 08:58

Kolikoo je potpisa potrebno za uspesnost peticije?
Neko Izmasé

#4 Re:

2013-11-19 09:05

#3: Kos.Mitrovica -

Što više, to bolje. Bolonjci su sakupili nekoliko hiljada (valjda 5000), nama će biti dovoljno 1500-2000. Samo je bitno raširiti peticiju. Ako ste članovi raznih fb grupa koje okupljaju studente, samo zalepite i recite da važi za sve studente po starom programu.


Gost

#5

2013-11-19 09:51

Imamo pravo da završimo školovanje onako kako smo ga i započeli! Ionako nam je teško da ispolažemo tih zadnjih (najtežih) par ispita, profesori su vrlo rigorozni, slabo izlaze u susret studentima, imamo vrlo malo rokova, još ako prelaskom na bolonjski proces dobijemo dodatne ispite, to će tek biti katastrofa! A o novcu koji će nam naplatiti za to i da ne pričamo...

Gost

#6

2013-11-19 12:00

Samo napred!:)

Gost

#7

2013-11-19 14:56

da li ste primetili da nas ima dosta sa filoloskog?toliko o tom fakultetu!

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2013-11-19 15:01


Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2013-11-19 15:01



Gost

#10 Re:

2013-11-19 15:02

#7: -

Baš sam o istom tome razmišljala. Najviše je ljudi sa filfaka, a i kada se priključe ostali (pošto ja vidim samo još geografski i kolege sa prištinskog), većina će biti sa filološkog. I posle neka neko kaže da je 10 godina studiranja samo naša sramota...


Gost

#11

2013-11-19 16:33

Lako je zavrsiti fakultet u roku kada ti kupe stan preko puta fakulteta, daju auto za 18i rodjendan i mesecno salju par stotina eura za zivot... Ali sta sa nama koji moramo sami da se izdrzavamo, jer to nije imao niko da nam obezbedi... Pa uporedo moramo i da radimo i da ucimo, za sta vecina profesora uopste nema razumevanja... Plus kad napunis 26god vise i nemas status studenta, vec si nezaposleno lice koje, ukoliko hoce da radi preko studentske zadruge, radi za duplo manje pare neko neko ko ima 25god i manje... I nemas pravo ni na lecenje u studentskoj i td i td... Za sve ti treba novac koji moras da zardais sam, a to ti naravno oduzima jako puno vremena za ucenje i ne stizes na vreme da polazes ispite, a onda se jos nadje neko pametan da ti da rok za zavrsavanje fakulteta... Bila sam redovan student dok nisam ispala iz doma, upisala apsolventski i pocela da radim i sama da se izdrzavam- placam kiriju svakog prvog i ostalo i sad kad imam par ispita do zavrsetka neko me uslovljava... Strasno! A koliko je tesko istovremeno raditi i uciti govori cinjenica da mi apsolventski staz traje duze od samog studiranja-dok sam bila redovan student. Toliko, nadam se uspehu peticije i srecno!!!

Gost

#12

2013-11-19 18:07

Ko je počeo postarom, neka završi po starom
1333

#13

2013-11-19 18:47

Sramota, 4 godine sam placala punu skolarinu i sada da mi sve to propadne zbog par ispita. jednostavno ne mogu da verujem da nam to rade.

Gost

#14

2013-11-19 19:08

Svaka cast!!!
apsolvent

#15

2013-11-19 19:41

Nas niko nije uslovaljavo kad smo upisivali da moramo da zavrsimo u odredjenom roku,kao sto je to slucaj sa bolonjskim studiranjem, tako da generalno po nekom pravnom osnovu nemaju ni sada pravo na to- uglavnom samo koristi imaju od nas! A ko da je nekom profesoru tesko da na ispitu prvo ispita recimo bolonjce pa posle nas po starom! Sad ce neki dusebriznici reci:'' Sto niste zavrsili u roku'' a svako je imao neki svoj razlog zasto nije i na to ima, uostalom, i prava! Ostalo mi je nekoliko ispita, apsolvent sam, radim sve vreme studiranja, a da zbog recimo jednog ispita tog oktobra ne znam na cemu sam i da vise od 30 ispita ode niz vodu, neka hvala!Meni niko nije znao da kaze, ako se to desi, sta ce biti sa nama, od sluzbe do visih instanca!

Gost

#16

2013-11-19 20:51

Filoloski sam zavrsila ,ali ipak potpisujem peticiju i podrzavam vas.Samo napred.
stari program

#17 apsolvent

2013-11-20 09:23

Sve pohvale za one koji su odlucili da pokrenu ovu peticiju. Pre nekoliko meseci sam citala intervju sa rektorom BU u kom je pomenuo i kategoriju studenata kojoj mi pripadamo.Rekao je da ce pokusati da ih amimiraju,tako sto ce zaposleni u studenskim sluzbama pozivati studente i motivisati na ucenje. Pricam sa drugaricom koja je zbog spleta zivotnih okolnosti bila primorana da pocne da radi i vec 6 godina nije polagala ispite,niko je nije pozvao nijednom.

Gost

#18 Re: apsolvent

2013-11-20 11:16

#17: stari program - apsolvent

Mog kolegu sa posla su sa jednog privatnog faksa zvali pet puta, molili da ga da dođe da polaže dva preostala ispita, dali mu skripta iz kojih je trebalo da uči (što naravno nije radio, jer je bili dovoljno samo da se pojavi na ispitu). Sada radi diplomski.


Gost

#19 Re: Re: apsolvent

2013-11-20 11:43

#18: - Re: apsolvent

Poznajem  bivse studenate mog fakulteta koji za nekoliko godina studiranja na istom nisu uspeli da poloze ni sve ispite sa prve godine. Studije su nastavili  na privatnim fakultetima i tamo se pokazali kao odlicni studenti. Nisam ljubomorna i ne zavidim im na njihovom uspehu  jer svako ima pravo da izabere svoj put i nacin da dodje do zeljenog cilja. Cini mi se da ova cinjenica dosta govori o tome zasto se na drzavnim fakultetima u proseku duze studira i teze dolazi do diplome.


Gost

#20 Re: Re: Re: apsolvent

2013-11-20 12:04

#19: - Re: Re: apsolvent

Ne radi se o studiranju na privatnom/državnom u smislu lakše je/teže je. Svima je jasno kakvi su privatni fakulteti. Već o odnosu institucije prema studentima. I na državnim mnogi studenti daju novac svake godine, i ja sam ga dva puta dala za obnovu apsoventskog, a gledaju nas kao smrdljiv sir i nemaju nameru da nam pomognu da položimo još dva ili tri preostala ispita. Govorimo o nipodaštavanju i nepoštovanju i uskraćivanju prava.

jedan od solunaca

#21 jedan od solunaca

2013-11-20 16:47

#20: - Re: Re: Re: apsolvent

Složila bih se sa svim gore navedenim i samo još jednom istakla činjenicu da je Filološki fakultet ubedljuvi "kolovođa" kada je reč o omalovažavanju studenata i poštovanju istih. Treba li istaći činjenicu da je regularni apsolventski staž na našem fakultetu trajao svega 6 meseci, da u tih 6 meseci nije moglo da se izlazi svakog meseca na ispit već samo dva regularna roka koja su pismena i umesna i famozni mart i decembar koji su samo za usmene delove ispita. Kad god se postavljalo pitanje tih rokova nailazili smo na zid ćutanja ili nam je rečeno da fakultet nije u mogućnosti da zbog manjka u prostoru izađe studentima u susret kada je reč o frekventnijem polaganju ispita. Naravno, da je u pitanju samo dobra volja i famozna reč ORGANIZACIJA I ŽELJA DA SE POMOGNE za koje teško da iko od svih njih zna šta zaista znače!

A ovamo su to neki prosvetni i pedagoški radnici koji nam poručuju da "čuvamo profesiju" i ostanemo ponosni.

Kada nam je "regularni" apsolventski rok od tričavih 6 meseci istekao sledilo je sačekivanje regulrnih studentskih rokova kojih je prosečno bilo pet i besomučno izlaženje na iste. Nikad nije dovoljno dobro za ispit, uvek mora "da se doradi" jer bože moj, svi profesori kao papagaji ponavljaju onu: " Kako ćete kolega ući sutra u odeljenje, a da to ne znate? Ne, ne mogu da vas pustim". Kao da priprema za te iste časove koje držimo u školama ne postoje i kao da ne znaju da se u tim istim školama predaje u PROMILIMA a ne procentima od onoga što mi prolazimo kroz naše ispite.

A u tim istim odeljenjima deca mešaju ćirilično i latinično pisano pismo (ovo se odnosi na populaciju od 15 do 18 godina, lično sam se uverila), da li je potrebno da i dalje nastavimo da pričamo?

P.S. Od svesno napravljenih previda i grešaka u ovom izlaganju izvinjavam se pravopisnim dušebrižnicima kao i na znakovima interpukcije koji su u gore navedenom tekstu navedeni onako kako se to radi u engleskom jeziku. Trenutne tehničke (ne)mogućnosti mi ne dozvoljavaju da ih napišem onako kako diktira naša pravopisna norma.Ukoliko je neki zarez završio gde ne treba, takođe, nadam se da mi nećete zameriti... Pridodajte to jezičkom i pravopisnom stilu moje malenkosti, neću se ljutiti.


Gost

#22 Re: jedan od solunaca

2013-11-20 17:46

#21: jedan od solunaca - jedan od solunaca

svaka cast! ovo treba da se stavi na papir pa pismo ministru!i jos da se doda da bi trebalo da provere kolika je prolaznost na odredjenim ispitima!!!

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2013-11-20 18:07



Gost

#24

2013-11-21 08:08

nadamo se uspehu :-)

Gost

#25

2013-11-21 11:05

U potpunosti se slazem da je potrebna peticija jer kako smo poceli da studiramo, po starom programu, tako treba i da zavrsimo fakultet. Neka nam produze rok bar na 6 meseci, bice dovoljno. Glupo je da nas uslovljavaju prelaskom na bolonjski sistem, time se ne dobija nista, bar ne nista pozitivno. Samo zele da nam uzmu jos vise novca, a profesori su postali rigorozni zato sto im to komanduje neko sa vrha.