Apel za preduzimanje mera za sprečavanje koruptivnog publikovanja


Gost

/ #13 Par pitanja...

2013-10-04 12:49

Postovani autori teksta,
Postovani profesori,
Postovane kolege,

Jas sam osoba koja ima objavljena rad u casopisu TTM i zelim da problem o kom pisete predstavim iz malo drugacije perspective.

Pre nego sto predstavim problem, cisto da kazem par reci o sebi. Imama 31. godinu, radim kao asistent na drzavnom fakultetu, gde sam zaposlen bez bilo kakvih veza i vezica. Roditelji su mi penzioneri, nisu se bavili naukom i nisam clan ni jedne stranek. Prema nekim istrazivanjima jedan sam od najbolje ocenjenih predavaca sa univerziteta kom pripadam. Do sada sam boravio na 6 univerziteta na usavrsavanju, od toga 5 u razvijenim zemljama Evrope i u na jednom Kini. Od drzave Srbije za ove boravke nisam dobio ni jedan jedini dinar! Od prosle godine gostujuci sam predavac na univerzitetu starom nekoliko stotina godina, kog je pohadjalo 9 nobelovaca...

Ajde da krenemo od pocetka problema. Navala na pomenute casopise je krenulo onog trenutka kada su komisije po univerzitetima odredili da za izbor u zvanje treba imati objavljen rad na SCI listi. Postoji nekoliko problema kojih je ovaj potez izazvao. Prvo, uzasno me interesuje na osnovu kojih referenci su osobe koje su odredile uslov vezan za SCI listu, dobile izbore u svoja zvanja (docenta, vanrednog pa redovnog profesora) ? Koliko radova su imali na SCI listi u trenutku odredjivanja kriterijuma i koliko imaju danas. Drugo, u oblasti u kojim vrsim istrazivanja ukupno ima 20 casopisa na SCI listi. Tim casopisima iz Srbije do sada niko nije ni prisao (mislim da niko nije dosao ni do top 100). Kako to rade kolege iz moje oblasti u inostranstvu? Njihovi mentori su vec pozicionirani u naucnim krugovima, te njih polako uvode u pricu. Na doktorskim studijama uce aktuelne naucne stvari i metodologiju istrazivanja. Imaju u proseku 2-4 casa vezbi godisnje. Ja na mojim doktorskim studijama nisam nista naucio o tome kako uci na SCI listu, kao sto rekoh osobe koje su predavale na doktorskim studijam nisu prisle ni blizu top 20 casopisa i imam 12-15 casova nedeljno vezbi.

Moje pitanje je: Kako da „udjem“ na SCI listu? Da li je zaista moguce da pored 15 casova nedeljo, sa 200 evra godisnje budzeta za naucne konferencije i publikacije uradim neko ozbiljno istrazivanje? Ili je sasvim prirodno da potrazim slabije rangirane casopise pa probam tamo nesto da objavim?

I konacno zasto SCI lista? Od cele Evrope zastom smo preuzeli bas americku listu? U nauci, sta je zajednicko nama i njima... Molio bih nekog da mi odgovori