ДА СЕ ВУК ДРАШКОВИЋ ШТО ХИТНИЈЕ ИСПОРУЧИ ХАГУ !

GDE JE BU DVA

/ #27 UMESTO DRASKOVICA U HAGU SU NEVINI LJUDI!

2015-01-28 04:49



PAVKOVIĆ: UMESTO MENE U HAG VUK DRAŠKOVIĆ

Po principu komandne odgovornosti i Vuk Drašković bi mogao da se prijavi i dobrovoljno ode u Hag kako bi objasnio šta su njegove paravojne jedinice radile na prostorima bivše Jugoslavije i time pomogne u rasvetljavanju svih slučajeva i odbrani Srbije - kaže za "Glas" general Nebojša Pavković povodom izjave Vuka Draškovića, novog ministra inostranih poslova, da bi optužena četiri srpska generala trebalo dobrovoljno da se predaju Haškom tribunalu.

Malo ko od sagovornika "Glasa" veruje da će se generali Nebojša Pavković, Vladimir Lazarević, Sreten Lukić i Vlastimir Đorđević, protiv kojih je Haški tribunal obelodanio optužnicu 20. oktobra 2003. godine za zločine protiv čovečnosti počinjene nad kosovskim Albanacama i kršenje zakona i običaja rata tokom sukoba na Kosmetu u proleće i leto 1999. godine, odazvati ovom javnom pozivu.

Analitičar za vojna pitanja inače predavač na fakultetu Odbrane i civilne zaštite Zoran Dragišić, ipak, iz te grupe izdvaja generala Lazarevića. Pozicija ovog generala je bolja u odnosu na ostale i on bi se najpre mogao predati Tribunalu smatra Dragišić.

- Lazarević je vrhunski profesionalac, koji ni na koji način nije bio uvučen u politiku, a i pokrenuo je više prekršajnih i krivičnih postupaka zbog kršenja međunarodnog prava tokom sukoba na Kosmetu - kaže Dragišić i dodaje da to dokazuju i mnogi albanski svedoci u Hagu koji potvrđuju da srpska vojska nije činila zločine.

On zato apeluje na optužene generale da se predaju, pomognu našoj državi, ali i sačuvaju svoje dostojanstvo, jer im ne bi priličilo da ih jure i sa lisicama deportuju u Hag. Osim toga , Dragišić je uveren da bi se Pavković i Lazarević otud mogli vratiti oslobođeni optužbi, u čemu je država dužna da im pruži maksimalnu podršku, jer su oni samo izvršavali odluke političara.

Pavković je u toku NATO bombardovanja komandant Treće armije VJ, odgovorne za Kosovo i Metohiju, središnja je karika u lancu komandne odgovornosti i izričito ostaje pri odluci da se neće predati Delponteovoj.

Nema kontakata

Rasim Ljajić, ministar za ljudska i manjinska prava, zadužen i da stavlja potpis na akta o izručenju naših ljudi Tribunalu potvrdio nam je da država sada nema nikakvih kontakata ni sa optuženima, a ni sa Tribunalom po ovom pitanju.
- Goran Svilanović je pre dva meseca poslednji put razgovarao sa trojicom generala, među kojima nije bilo Đorđevića -kaže Ljajić.

- Ne osećam se krivim, a ako neko treba da mi sudi to su naša država, po čijoj sam naredbi radio i srpski narod. Dokaz naše nevinosti je 17. mart , koji je pokazao da se nismo borili sa albanskim stanovništvom, već sa teroristima - kaže Pavković.
Drugi optuženi vojni general Vladimir Lazarević, koji se tereti za zločine počinjene nad Albancima dok je bio na čelu Prištinskog korpusa VJ, takođe ne razmišlja o dobrovoljnoj predaji, što je i potvrdio u nedavnoj izjavi:
- Moj stav je sasvim irelevantan. To je državno pitanje, ja nisam vodio privatni rat i branio zemlju sa stotinu hiljada boraca pod mojom komandom. Mogu ja da mislim ovako ili onako, ali država je ta koja treba da vidi šta hoće - rekao je tada Lazerević.

Pavković kaže za naš list da se sa Lazarevićem video pre desetak dana. Uz to tvrdi da je Lazarević potpuno izolovan i ne odgovara ni na telefonske pozive. U to se uverio i novinar Glasa.

Ni bivši odgovorni ljudi iz MUP-a, po svemu sudeći, nisu voljni da se nastane u Ševeningenu, što posebno važi za penzionisanog generala MUP-a Srbije Vlastimira Đorđevića, koji je za vladavine Miloševića bio prvi čovek Resora javne bezbednosti i zamenik ministra policije, a svaki trag mu se gubi početkom 2002. godine. Njegovo ime ljudima je prepoznatljivo po optužbi da je naručio prenošenje 86 tela ubijenih Albanaca iz hladnjače potopljene na Đerdapu 1999. u Batajnicu, gde su zakopani, ali ubrzo i pronađeni.

U ovdašnjim medijima otada se nagađa gde bi on mogao biti, pa je kružila priča da je dobro situiran u Moskvi, gde se redovno viđa sa Mirom Marković. Takođe "viđan" je u Timočkoj krajini, ali i pored stadiona "Partizana". Pavković naglašava da već "dugo, dugo" nije progovorio reč sa Đorđevićem, kao i da nema informacije gde se nalazi.

General Sreten Lukić, član Liberala Srbije, koji je tek marta ove godine razrešen svih dužnosti u srpskoj policiji, bio je nadređeni svim našim policajcima na Kosmetu od juna 1998. do juna 1999. godine. Javno se ne izjašnjava o optužnici, a i nije moguće doći do njega.