Fotografija JESTE autorsko delo!


Gost

/ #56

2016-01-21 21:25

Svako ko misli da fotografiju stvara masina a ne covek, trebalo bi da uzme fotoaparat u ruke i skljocne samo jednom na manuelnom podesavanju, pa bih ga ja onda pitala ko stvara fotografiju. Koliko samo vremena se u proseku potrosi za obradu samo jedne stock fotografije, da li oni znaju. I posle neko kaze da to ne zasluzuje autorsko pravo. Ne moze svako biti fotograf, isto kao sto ne moze svako biti pesnik, ni slikar, ni pijanista...Pa naravno da je coveku potrebno orudje za rad, za bilo koju vrstu rada. Fotografu je orudje aparat. Da li onda znaci da pekar nije bitan i ne treba da naplati hleb koji napravi jer, boze moj, pa masina mesi testo. Ili pijanista, jer klavir proizvodi tonove a ne on. I tako mozemo u nedogled da nabrajamo. Znaci, ja fotografisem, pet sati sedim za racunarom i sutra se nekom dopadne fotografija, odstampa je na platnu u hiljadu primeraka i ajmo, navali narode, neka krasi vas zid, neko se tamo ubijao od posla, a neko skuplja kajmak. Ma ko je uopste taj sto je to fotografisao, ko njega sisa, to mu je dozvolila drzava kojoj je bilo bitnije da ga ponizi fotografa i mozda na taj nacin poravna racune zbog nekih sukoba sa novinarima, reporterima i sl. A sto u drzavi vlada glad, nezaposlenost, ocajna privreda i tome slicno, to nema veze. To nije tako urgentno za resavanje kao fotografija. To cemo da resavamo nekom drugom prilikom, ako cemo uopste i da resavamo. Sramota!