Služenje vojnog roka u JNA uračunati u radni staž za penziju

Quoted post

Aleksandar Kržavac

#3 Re: vojni rok uracunati u staž

2013-10-07 18:35

Nemam informaciju u kojim zemljama je slučaj da se vojni rok uračunava u penzijski staž. Vi ste naveli primer Slovenije (jedne od bivših republika SFRJ), milsim da bi trebalo videti koje su to još zemlje. Pretpostavljam da bi to mogle biti bivše članice Varšavskog pakta, a sada članice EU. Mislim da su zemlje EEZ (tradicionalno zapadne zemlje) imale i ranije profesionalnu vojsku, tako da ih ovaj problem ne dotiče. Ako Srbija hoće da ide u EU mora da prihvati i evropske standarde i po ovom pitanju, time bi se ispravilo postojeće nepravedno rešenje kojim su oštećene generacije starijih muškaraca u odnosu na one koji nemaju zakonsku obavezu da služe vojsku. Eventualnih izgovor da nema sredstava, sigurno ne stoji, jer su penzije znatno manje od plata. A ako se uzmu plate iz perioda kada su ljudi služili vojsku, onda se radi o ozbiljnom hendikepu, ne računajući nematerijalnu štetu koju je vojska imala kao nametnuti život za godinu dana.

 

Odgovori

Sarajevo

#10 Re: Re: vojni rok uracunati u staž

2014-06-19 07:05:55

#3: Aleksandar Kržavac - Re: vojni rok uracunati u staž

Isto je i u BIH. Do 2000 -te mi je u listingu PIO-a bio upisan vojni rok u JNA jer sam u JNA otišao na služenje prekidanjem radnog odnosa u 20-toj godini, ali sada su mi služenje izbrisali iz listinga i ne računa se u penzijski staž. (14 mjeseci).

Ovo ne da je samo nepošteno nego je i protuzakonito, nešto što je ranije ostvareno da se ukine.


Gost

#18 Re: Re: vojni rok uracunati u staž

2018-07-09 20:15:11