Peticija da sva deca imaju pristup pijacoj vodi i kontroli ispravnosti vode

Na osnovu ĉlana 56. Ustava Republike Srbije, dole potpisani gradjani I roditelji ,dece,  podnose i zahtevaju odgovor na

                                                                     Peticiju

Da se uvede obavezna besplatna  kontrola ispravnosti vode i za gradjane koji nemaju vodovod i primorani su na individualne bunare u selima.

 

                                                                   Obrazlozenje:
Danasnja vlast otvara poglavlja o pristupanju EU. Otvara se poglavlje o vladavini prava, a ne poštuju se PRAVA DECE, najosetljivija grupa.
Naime, deca na selima ili u gradovima koji nemaju vodovod, prinuđena su na individualne bunare, u kojima nemaju kontrolu vode. A u sredinama gde ima vodovoda, imaju? Postavlja se pitanje: zar nemaju sva deca ista prava po konvenciji UN, koju je Srbija potpisala?
Imaju, ali ne u Srbiji. Nemaju, jer nadležna sanitarna inspekcija ne vrši kontrolu, a vlast o tome ćuti! Jedno od prava koje garantuje Konvencija o pravima deteta jeste i pravo deteta na najviši mogući standard zdravstvene i medicinske zaštite. Na zaštitu koja obuhvata i “suzbijanje bolesti i pothranjenosti, u okviru primarne zdravstvene zaštite, (između ostalog primenu lako dostupne tehnologije) i obezbeđujući adekvatne hranljive namirnice i čistu vodu za piće. Uzimajući u obzir “opasnosti i rizik zagađenja životne sredine” (čl. 24. Konvencije, koja bi kao i drugi potvrđeni međunarodni ugovori morala da se primenjuje neposredno, danom ratifikacije), nastaje obaveza da država ovo pravo obezbedi.
Zdrava životna sredina, čista pijaća voda i zdrava, uravnotežena ishrana deteta su preduslovi detetovog zdravlja. U tom smislu, postoji obaveza nadležnih organa da, u okviru svojih ovlašćenja koja su im zakonom data, kontrolišu ove uslove – što obuhvata i redovnu kontrolu pijaće vode.
Postoji i drugi zakonski okvir koji je utvrdila agencija za korupciju, po kojoj je sanitarna inspekcija nadležna da vrši kontrolu vode u individualnim bunarima., Zakon o bezbednosti hrane iz 2009., koji sanitarna inspekcija ne poštuje. Na selima postoje i javne ustanove koje se napajaju iz bunara: škole, vrtići, ambulante, koje takođe podležu sanitarnoj kontroli. Koliko cesto se vrši kontrola u tim seoskim ustanovama? Gde su analize instituta i zavoda za javno zdravlje? U izvestaju institute za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut, za 2014. godinu nema redovnih kontrola ovih ustanova.
Ustavom Republike Srbije zagarantovano je pravo svakog građanina na zdravu životnu sredinu i na blagovremeno i potpuno obaveštavanje o njenom stanju.
Svako, a posebno Republika Srbija i autonomna pokrajina, odgovoran je za zaštitu životne sredine i svako je dužan da čuva i poboljšava životnu sredinu. Ustavom je takođe zagarantovano mirno uživanje svojine i drugih imovinskih prava stečenih na osnovu zakona, kao i pravo na jednaku zakonsku zaštitu, bez diskriminacije.
Sa stanovišta Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, pravo na zdravu životnu sredinu se postiže dovođenjem u vezu različitih aspekata životne sredine, sa pravima koja su garantovana ovom Konvencijom (sloboda izražavanja, pravo na život, pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života, kao i pravo na pravično suđenje).
U pogledu domaćih propisa, jedno od načela zaštite životne sredine proklamovano Zakonom o zaštiti životne sredine je i načelo prevencije i predostrožnosti, koje podrazumeva da svaka aktivnost mora biti planirana i sprovedena na način da: prouzrokuje najmanju moguću promenu u životnoj sredini; predstavlja najmanji rizik po životnu sredinu i zdravlje ljudi; smanji opterećenje prostora i potrošnju sirovina i energije u izgradnji, proizvodnji, distribuciji i upotrebi; uključi mogućnost reciklaže; spreči ili ograniči uticaj na životnu sredinu na samom izvoru zagađivanja. Istovremeno je propisana obaveza državnih organa da redovno, blagovremeno, potpuno i objektivno, obaveštavaju javnost o stanju životne sredine.
Pojedinačnim propisima uređene su različite oblasti zaštite životne sredine, a samo neki od njih su Zakon o upravljanju otpadom, Zakon o zaštiti vazduha, Zakon o proceni uticaja na životnu sredinu, Zakon o vodama, Zakon o zaštiti od nejonizujućih zračenja, Zakon o zaštiti prirode, Zakon o zaštiti od buke u životnoj sredini i mnogi drugi.
U slučaju sumnje u povredu prava na zdravu životnu sredinu ili radi vršenja nadzora nad primenom navedenih propisa, građani imaju mogućnost prethodnog obraćanja inspekcijskim organima na nivou lokalne samouprave kojima su poverene delatnosti iz oblasti zaštite životne sredine, kao i republičkom inspekcijskom organu u okviru Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine. Vodovod i kanalizacija su ogledalo jedne države, a u Srbiji svaki dan imamo u medijima objavu da je u nekom selu ili gradu neispravna voda. Pa dokle više? Kada će Vlada da se okrene tom problemu koji je od životnog značaja za njene građane i decu? Građani se pitaju da li uopšte moraju da placaju tehničku vodu, koju im neki vodovodi isporucuju po ugovoru? Ne moraju, ali vlast ima monopol nad vodom, pa im šalju račune i za tehničku vodu, a zaštitnik potrošaca i zaštitnik građana o tome ćute! Pa zašto onda imamo zaštitnike i zašto imamo Vladu, kada nemamo osnovne uslove za život, ispravnu vodu, a u selima vodovod i kanalizaciju. Posle se pitamo zašto nam sela napuštaju mladi? Pa niz ulice im teku fekalije gospodo političari. Dok vi menjate nepotrebne zakone, promenite ovo za dobrobit naše dece na selima.

Zakonom o Sanitarnom nadzoru br. 125/2004 sanitarna inspekcija ne kontrolise individualne vodne objekte nije nadlezna a to se kosi sa zakonom o hrani iz 2009,zakonom o zastiti stanovnistva od zaraznih bolesti i konvencijom UN gde sva deca imaju ista prava. Probudite se! Samo u Šumadiji imamo 60.000 ugroženih ljudi i dece, a koliko ih ima u celoj Srbiji? (http://www.ikragujevac.com/vesti/27743-voda-sa-javnih-cesmi-neispravna-za-pice.html)
Imamo i decu koja su se razbolela od vode, a koliko je još slučajeva za koje ne znamo? (http://www.ikragujevac.com/vesti/27549-batocina-dvogodisnje-dete-zarazeno-eserihijom-zbog-neispravne-vode-foto.html)
Probudite se dok nije kasno! Pravimo Beograd na void, a nemamo vodu za piće, ni mi, ni deca. Zar je to 21 Vek? Možemo kupiti vodu za piće ako je to interes, da zaradite, ali kako da kupimo za spremanje hrane, za pranje sudova, za ličnu higijenu? Hoćete li nam to objasniti?
Ako se kvalitet vode ne kontroliše, postoji opasnost od oboljevanja stanovništva i ekstremnih troškova za zdravstveni sistem. Javni vodovodi seoskih naselja su redovno kontrolisani u
oblastima u Vojvodini, a u ostalim regionima povremeno ili uopšte nisu kontrolisani. Ovo je dokaz da se kontrola vode u RS vrši selektivno. Po selima najmanje, a u individualnim bunarima nikako.

http://www.docdroid.net/v63VzZf/skenirani-dopis.pdf.html

http://www.docdroid.net/m2hxc6u/odgovor-na-poslaniko-pitanje-21715-1.pdf.html

http://www.docdroid.net/mkDVxFe/estomeseni-izvetaj-za-vode-za-pie-2015-1.pdf.html


Stana Milovanovic    Kontaktirajte autora peticije