Peticija za zaštitu pravne sigurnosti autora

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja

Ministar, prof. dr  Tomislav Jovanović

Nemanjina 22-26

11.000 Beograd

Poštovani gospodine ministre,

Obraćamo Vam se povodom uznemiravajućih napisa u medijima o radovima domaćih istraživača publikovanim u časopisima sa SCI liste. U časopisu Metalurgia International (MI) objavljen je na prevaran način lažan, besmislen rad trojice domaćih autora kako bi se grubo ismejao taj prestižni međunarodni časopis. Nakon toga objavljen je jedan novinski prilog u kome se veliča taj nedolični čin i iznose tendenciozne ocene o stanju u našoj nauci, da bi u štampi usledila poplava pamfleta slične vrste. Napravljena je frekvencijska lista institucija i autora koji su objavili radove u MI.  Vrhunac je postignut izradom filmovanog fabrikata u kome se motivi objavljivanja u tom časopisu, kao i časopisima HealthMed i TTEM, povezuju s fašističkom ideologijom. Takođe se putem društvenih mreža šire zahtevi da radove objavljene u tim časopisima treba poništiti. Plasirana je vest o osnivanju antikorpucijskog tima u Vašem ministarstvu, čime se želi stvoriti utisak da je korupcija problem domaće nauke. Iz svega se vidi da je ovde reč o organizovanoj kampanji s ciljem da se nanese šteta ugledu naše naučne zajednice, posebno njenim najsposobnijim i najproduktivnijim pripadnicima.

Povodom toga želimo da skrenemo Vašu pažnju na sledeće činjenice:

1. Sva tri navedena časopisa razvrstana su pravilnikom Ministarstva u najvišu kategoriju kvaliteta (M20).

2. Do skidanja ovih časopisa sa SCI liste početkom 2013 godine radovi iz tri pomenuta časopisa redovno su indeksirani u SCI bazi. Izdavač baze, Tomson-Rojters, ni na jednom mestu nije saopštio razloge za njihovo izostavljanje, tako da nema dokaza da je u njima bilo nepravilnosti. Ministarstvo nikada nije izdalo bilo kakvo upozorenje istraživačima da je reč o spornim časopisima.

3. Pravilnici Ministarstva garantuju da se način vrednovanja rezultata rada istraživača ne može menjati za vreme trajanja istraživačkog ciklusa.

4. Radovi u pomenutim časopisima pripremani su da zadovolje rigorozne zahteve recenziranja međunarodnog nivoa. O kvalitetu tog recenziranja govori i veoma visoka taksa naplaćivana autorima. U istraživačkom ciklusu 2011-2014 u tim i drugim isključenim časopisima publikovano je oko 1000 takvih domaćih radova. Pojedinci su objavili više od 20 radova ulažući u to znatna lična sredstva ili sredstva sa projekata koja su sopstvenom zaslugom dobili na konkursu Ministarstva.

5. Pomenuti rad u MI objavljen je na prevaran, moralno nedopustiv način. Autori su izigrali poverenje uredništva, stvarajući privid da je reč o naučnom radu. Imena autora izmišljenih citata data su na srpskom jeziku, tako da recenzenti nisu bili u stanju da prepoznaju da je reč o nepostojećim osobama.

6. Za radove srpskih autora objavljene u časopisima HealthMed i TTEM u kojima su navodno otkrivene lažne reference čija namena je navodno bila uvećanje impakt faktora tih časopisa nisu podneti javnosti poimenični dokazi, već samo tabelarni podaci. Činjenica je da nijedno regulatorno telo nije donelo sud o tim radovima, tako da Ministarstvo nema pravni osnov za njihovo poništavanje.

7. Pomenuti časopisi potiču iz zemalja s kojima naša država ima delikatne odnose. Osporavanjem tih časopisa nanosi se politička šteta tim odnosima i istovremeno grubo povređuju ljudska prava pojedinaca, što je u svom apelu i pokazala urednica HealthMed-a Mensura Kudumović.

8. U radovima objavljenim u ovim neopravdano osporenim časopisima objavljeni su mnogi značajni nalazi, pa bi njihovim poništavanjem svetska naučna javnost ostala uskraćena za naš naučni doprinos. Svi radovi objavljeni u pomenutim časopisima kao i pripadajući citati uvažavani su prilikom rangiranja univerziteta u okviru Šangajske liste. Ako se ponište naši radovi se ubuduće neće citirati, pa preti opasnost da Srbija izgubi poziciju na toj listi što bi bilo protivno našem državnom interesu. S druge strane povlačenje tih radova i njihovo ponovno objavljivanje u drugim časopisima ne dolazi u obzir, pošto je neizvesno da li će i kada oni biti prihvaćeni i objavljeni.

Na osnovu svega navedenog mi dolepotpisani članovi uredništva pomenutih časopisa, autori naučnih radova publikovanih u tim časopisima i svi dobronamerni pripadnici srpske naučne zajednice zabrinuti za njen ugled u svetu zahtevamo da Ministarstvo preduzme mere zaštite javnog interesa i obezbedi pravnu sigurnost domaćih istraživača na svaki način uključujući sledeće:

1. Da upozna sve nosioce i rukovodioce projekata koje  finansira, kao i sve akreditovane NIO s propisima koji garantuju da se radovi objavljeni u časopisima MI, HealthMed i TTEM ne mogu osporavati, bez obzira na to kada su podneti i objavljeni. Da upozori sve organe nadležne za izbor u zvanja da se unapređenja ne mogu dovoditi u pitanje, pa ni onda kada su zasnovana isključivo na radovima u pomenutim časopisima.

2. Da obavesti javnost da nema dokaza da su istraživači Srbije objavljivali radove kvazinaučnog sadržaja, u kojima je bilo plagiranja, fabrikovanja, falsifikovanja, i drugih oblika nezakonitog ponašanja. Pojedinci koji smatraju da takvih radova ima dužni su da svaki pojedinačni slučaj prijave sudskim vlastima i dokažu to u redovnom krivičnom postupku.

3. Da inicira preduzimanje disciplinskih mera protiv autora gorepomenutog neozbiljnog rada i autora skandaloznog filma zbog ponašanja protivnog akademskoj etici, narušavanja ugleda domaće nauke i uznemiravanja javnosti.

S poštovanjem,

(potpisi u nastavku)

 


GrupaZaPritisak    Kontaktirajte autora peticije