SRETENJSKI ORDEN ZA STANKA

http://krivak.rs/images/stories/Clanovi/Redovni/Stanko_Stojiljkovic.jpg

КАБИНЕТ ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Андрићев венац 1, Београд

Неколицина водећих академика и универзитетских професора из земље и расејања покренула је иницијативу да Председник Републике Србије Томислав Николић одликује Станка Стојиљковића, оснивача и дугогодишњег уредника научне рубрике „Политике”, поводом три и по деценије његовог праћења научних збивања у нас и у свету.

Станко Стојиљковић једини је наш новинар у чију је част Београдски универзитет, први пут у 205 година постојања, недавно уприличио скуп „35+ година с научницима” у свечаној дворани Капетан Мишиног здања. За више од четири деценије новинарског делања он је написао готово 10.000 чланака, есеја, разговора и репортажа у којима је занимљиво и поуздано представио најкрупнија савремена научно-технолошка достигнућа и објавио пет књига. Ниједан други није толико дуго истрајао у научном новинарству.

Станко Стојиљковић је први српски новинар који је понео две најпрестижније награде у области информатичких технологија: ИТ глобус за новинарство 2002. и ИТ глобус за публицистику 2009. (књига „Мозак на чипу”). На свечаности у Народном поозришту 20. новембра уручена му је златна значка Културно-просветне заједнице Србије која се већ 40 година додељује за изузетна остварења у култури, а десетак дана раније Академија инжењерских наука Србије, O дељење рударско-геолошких наука, прогласила га је првим новинаром-камарадом свих српских рудара.

Станко Стојиљковић једини је наш новинар у 172 године постојања Српске академије наука и уметности поводом чије је књиге „Мо зак на чипу ” у свечаној сали организован округли сто 2010. на којем су говорили истакнути академици и научници, а у расправи учествовали познати истраживачи.

 

У Београду, 6. децембар 2013

 

1. Академик Љубиша Ракић, потпредседник САНУ, члан Руске академије наука, Европске академије, Европске академије наука и уметности и других иностраних академија и научних друштава.

2. Академик Добрица Ћосић

3.  Проф. др Бранко Ковачевић, председник  Академије  инжењерских наука Србије и декан Електротехничког факултета у Београду

4. Проф. др Драган Станић, председник Матице српске

5. Проф. др Дејан Милојичић, председник Computer Society IEEE

6. Проф. др Радивоје Митровић, некадашњи министар, заменик министра и државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја

 

 


Божидар Раденковић    Kontaktirajte autora peticije