Tužba za špijunažu Sonje Biserko protiv Republike Srbije

12.11.2013. godine, Dnevni list ‚‚Blic‚‚ je objavio vest sledeće sadržine (sažeto):

‚‚Sonja Biserko svedok Hrvatske u tužbi za genocid protiv Srbije‚‚ - Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, biće svedok Hrvatske u tužbi za genocid protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, saznaje “Blic”. Kako navodi naš izvor, Biserko je jedan od tri svedoka koje je do sada prijavio hrvatski pravni tim. (preuzeto sa http://www.blic.rs/Vesti/Politika/419125/Sonja-Biserko-svedok-Hrvatske-u-tuzbi-za-genocid-protiv-Srbije)

Ova persona već duži niz godina javno napada državu Srbiju i većinski narod koji u njoj živi, dodeljujući im najgore konotacije i provocirajući gotovo 6 miliona Srba. U svim civilizovanim zemljama važi nepisano pravilo da se država mora kritikovati, ali i obaveza da u toj kritici ne postoji destruktivna namera i akt protivdržavnog delanja. Biserko je u više navrata pokazala i dokazala svoj stav prema državi čiji je građanin. Osim toga, u svojim izjavama je gotovo uvek zastupala prava svih naroda osim onoga (srpskog) koji je većinski u državi u kojoj živi, što je diskriminatorski čin, budući da pravo ne poznaje nacionalnost.

Biserko nije potvrdila ni odbacila pisanje ovog lista, ali po prethodnom radu u Srbiji, može se slobodno pretpostaviti da je vest tačna. U svakom slučaju, pozivajući se na pravo glasanja većine i na pravo građanske zaštite države Srbije, smatramo da nikako ne treba dopustiti pomenutoj da i dalje radi protiv interesa građana republike Srbije. Ukoliko u svojim namerama uspe, Biserko će prinuditi sve građane republike Srbije da plate tzv. ratnu štetu republici Hrvatskoj koja je proterala 250.000 hrvatskih državljana srpskog porekla i uništila i/ili opljačkala njihovu imovinu. Time će naneti ogromnu materijalnu štetu državi Srbiji, a Srbima, kao pobednicima u dva svetska rata, nametnuti titulu genocidnog naroda i države, i to sve po optužbi republike Hrvatske koja je bila jedina država na Balkanu za vreme nacističke okupacije Kraljevine Jugoslavije. Ta država, Hrvatska, dobila je svoju državnost od strane Hitlerove Nemačke i nije bila satelistka niti kvinslinška država, već država u pravom smislu te reči - sa svojim grbom, himnom, državnom upravom i vojskom. Uz to, Hrvatska je izvšrila teritorijalnu agresiju na Srbiju, okupiravši delove Vojvodine, gde je aktivno vršila genocid. Tako je u toku 1941. i 1945. godine, učinila genocid nad mnogobrojnim narodima, među kojima su u samom vrhu bili Srbi, Jevreji i Romi, kao i Hrvati koji nisu hteli da slede politiku genocida. Raspadom SFR Jugoslavije, Hrvatska je nastavila plan svoje državne politike iz perioda nezavisnosti (1941-1945) i aktivno ga sprovodila do kraja ratnih sukoba 1995. godine. Takvu politiku i takvu državu Sonja Biserko podržava i radi na štetu naše države i naših građana. Smatramo da je to nemoralno i nenormalno, te stoga predlažemo sledeće:

- Podizanje optužnice za špijunažu protiv Sonje Biserko, predsednice Helsinškog odbora za ljudska prava (nesrba) u Srbiji

 

Tužba treba da se zasniva na Krivičnom zakoniku Republike Srbije ("Sl. glasnik RS", br. 85/2005, 88/2005 - ispr., 107/2005 - ispr., 72/2009 i 111/2009), po članu 315 - Špijunaža.

Član 315 (1) Ko tajne vojne, ekonomske ili službene podatke ili dokumente saopšti, preda ili učini dostupnim stranoj državi, stranoj organizaciji ili licu koje im služi, kazniće se zatvorom od tri do petnaest godina.

(2) Ko za stranu državu ili organizaciju stvara obaveštajnu službu u Srbiji ili njom rukovodi, kazniće se zatvorom od pet do petnaest godina.

(3) Ko stupi u stranu obaveštajnu službu, prikuplja za nju podatke ili na drugi način pomaže njen rad, kazniće se zatvorom od jedne do deset godina.

(4) Ko pribavlja tajne podatke ili dokumente u nameri da ih saopšti ili preda stranoj državi, stranoj organizaciji ili licu koje im služi, kazniće se zatvorom od jedne do osam godina.

(5) Ako su usled dela iz st. 1. i 2. ovog člana nastupile teške posledice za bezbednost, ekonomsku ili vojnu moć zemlje, učinilac će se kazniti zatvorom najmanje deset godina.

(6) Tajnim se smatraju oni vojni, ekonomski ili službeni podaci ili dokumenti koji su zakonom, drugim propisom ili odlukom nadležnog organa donesenim na osnovu zakona proglašeni tajnim, a čije bi odavanje prouzrokovalo ili bi moglo da prouzrokuje štetne posledice za bezbednost, odbranu ili za političke, vojne ili ekonomske interese zemlje.

Zakon možete preuzeti ovde: http://www.tuzilastvorz.org.rs/html_trz/propisi/krivicni_zakonik_lat.pdf