Peticija protiv smanjenja broja strucnih saradnika u skolama


Gost

#76

2015-06-04 11:31

Poslovi strucnih saradnika se razlikuju i imaju posebne standarde koji su neophodni za podrsku u radu sa svakim detetom ne zavisno od broja ucenika i broja odeljenja. To su struktuiranje i ujednacavanje odeljenja, upis dece mladjeg uzrasta koja su uglavnom buduca talentovana deca, kao i podizanje kvaliteta rada skola u okviru samovrednovanja i razvojnog planiranja. Oba strucna saradnika neophodna su zbog prevencije nasilja u skolama, obzirom na tedencije porasta nasilja u nasem okruzenju. strucni saradnici, oba profila su organizatori nastave i koordinacija u radu u okviru skole i intersektorskoj saradnji skole sa drugim ustanovama.

Gost

#77

2015-06-04 13:05

Komentar bi trebalo da daju oni koji predlazu ovakav pravilnik
tina

#78 svaka castRe:

2015-06-05 06:40

#77: -  

 


Gost

#79

2015-06-08 12:12

Kvalitetniji i strucniji kada u skole, a ne da otpustaju i one
koji se vec bore za decu.

Gost

#80

2015-06-08 14:07

U ovim vremenima svakoj školi je potreban pedagog i psiholog a merilo nije veličina škole nego priroda posla!

Na ovaj način neće se postići kvalitetna racionalizacija a sigurno će se produbiti vaspitno- obrazovni problemi!


Gost

#81

2015-06-08 21:44

Misljenja samda u skolama, zaista, treba i psihplog i pedagog. S decom ne mogu raditi samo odeljenske staresine, zato sto nekada i ne umeju, a problema je sve vise i vise medju decom.
tek inkluzija!!! koja to "glupa" glava misli da mi mozemo s decom sve postici beZzz psihologa i pedagoga?

Gost

#82

2015-06-10 19:58

I sama sam strucni saradnik, pedagog u jednoj osnovnoj skoli u Beogradu. Lepo ste argumentovali znacaj strucnih saradnika u skoli. Nas skolski sistem je zastareo i na njega se kaleme nove ideje za koje on nije spreman. Zapravo, one se tek formalno unose, prema zahtevima Evrope, kako bi se prikazalo da radimo npr.na inkluziji, nasilju, inovacijama...svu tu papirologiju uredjuju strucni saradnici, pored svih ostalih poslova. Da ne govorim o stalnoj obradi raznoraznih podataka od strane Ministarstva. Zaista ne znam ko bi se drugi i bavio tim poslovima kadstrucnih saradnika ne bi bilo, a tek onim sustinskijim, radu na poboljsanju nastave i radu sa decom, roditeljima, nastavnicima...

Gost

#83

2015-06-16 19:18

Doslo je vreme da se dogodi neko cudo i da se vec jednom u prosvetu uvede selekcija po kvalitetu, efikasnosti rada i rezultatima u tom radu. Dosta su mesta zauzimali najveci neradnici i tako doveli do toga da imamo jako mali procenat cestitih prosvetnih radnika koji svoju profesiju vole i rade je valjano. Terati pedagoge i psihologe je pravi dokaz koliko nam neko zeli korake unazad u obrazovanju, oterati one koji po pravilu mnogo znaju, vecito laju (na nepravdu i rasulo) i ostaviti sve u rukama ljudi koji ne bi ni pokusali da se snadju u tome jer ih ne zanima, cast izuzecima za koje znam da ih ima u nasem skolstvu koji svoje parce hleba posteno zaradjuju. radim u skoli i ponekad se pitam dal' je skola u Srbiji ili na divljem Zapadu, skupljam tudju sramotu neznanja svakoga dana i ubedjivanja sa profesorima da li ce napisati plan, pripremu, jer po njima nista ne treba, sve je to glupost koja se nigde ne radi, sopstveno i pogresno tumacenje Zakona kako kome odgovara, mozganja kako da popunim svedocanstvo, mladih kadrova koji nikad nisu culi za Godisnji plan rada, bez predstave kako izgleda i cemu sluzi. i zato neka ukinu pepsi sluzbe, skola ionako nekima sluzi za zabavu da odrzimo koji casic redovne nastave, drugi oblici pa kome to treba i da sto pre uzmemo torbu pod misku i pobegnemo glavom bez obzira... Cast izuzecima kojih je sve manje nemocni da stanu na put ovom rasulu...


Gost

#84

2015-06-19 11:34

Povećali su obaveze stručnim saradnicima, smanjili plate, pa još hoće da nas podesetkuju, da radimo za njih dvoje - sumanuto...

Gost

#85

2015-06-19 15:03

Zato što su u srednjim školama mladi u najosetljivijem razvojnom dobu i potrebno je da za njih postoji mogućnost da razgovaraju sa odraslom, stručnom, ''neutralnom'' osobom. Društvrna kriza produkovala je mnogo psihičkih i komunikacijskih teškoća . U školama je toliko problema da stručni saradnici ne stižu ni da ''ugase požare'' a organizovanje preventivnih aktivnosti kojima bi se uticalo na sistem vrednosti i formiranje odredjenih stavova, postaje misaona imenica u mnogim školama. Argument da ni u razvijenijim zemljama nisu u školama toliko zastupljeni psiholozi i pedagozi, irelevantan je jer tamo nastavnici, ne da poznaju nastavničke kompetencije, već ih, uglavnom i steknu kroz sistem obrazovanja za nastavnički poziv. Kod nas, ima nastavnika koji ne znaju ni šta znači reč kompetencija, a puno je onih koji ne znaju koje su nastavničke kompetencije, već žive u uverenju da su potrebna samo stručna znanja iz predmeta....Stručni saradnici su zato neophodna karika koja je potrebna svim akterima školskog života a najviše djacima.

Gost

#86

2015-06-20 05:44

Jer sam pedagog I jer smatram da je ovo nebuloza.Uvedeni su sekretari I knigovodstveni radnici u skole a pedagoge I psihologe smanjuju.Pa jedan knjigovodstveni radnik moze da vodi 10 skola sto je pre par godina I bilo.Ne znaju sta ce sa sobom,rade po 5 sati na dan I ubijaju vreme za isti platu kao pedagozi a mi ne znamo gde udaramo.Uradi testiranja,razgovore,preventivne,interventne,inkluzija,nasilje,roditelji,saradnja sa ovim,saradnja sa onim,takmicenja,talentovane u Petnicu,...Nekad je 1 covek bio I sekretar I blagajnik I sve se stizalo za istih onih 5 sati.Bruka I sramota,samo zato sto u zemlji Srbiji ima viska ekonomista I pravnika.

Gost

#87

2015-06-20 06:19

Prosveta je ogledalo drustva, nemojte onemoguciti!!!! Sramota je sto ministra ne interesuje kakva ce biti buduca generacija!

Gost

#88

2015-06-20 06:39

Ja sam za da svaka skola ima celog bibliotekara,inace sam profesor maternjeg jezika.Deca ionako malo citaju, vazna je uloga bibliotekara u ustanovi,jer citanje danas nije u modi.
Zoki

#89 Re:

2015-06-20 10:40

#6: -  

 Izostavili ste bibliotekara, šteta je.


Gost

#90

2015-07-08 06:05

Predlog takve "racionalizacije" dao je neko ko nikada nije radio u školi i dok god takve osobe budu kreatori obrazovne politike u našem društvu škole će nam biti sve lošije i lošije...

Gost

#91

2015-07-08 06:42

Prosveta je u ocajnom stanju. Na svakom koraku se potkrepljuje nasilje, manipulativnost, dusebriznickim i spasiteljskim odnosom prema nasilnicima i manipulatorima. Jedan razuman saradnik pomogne koliko- toliko da to rasulo bude manje.

Gost

#92

2015-07-25 07:16

Decenijama o prosveti '' brigu vode '' ljudi koji nemaju znanja, iskustva ni volje. Zato su već dugo prosvetni radnici na margini društva, a generacije i generacije dece koja odrastaju u ovom haosu odlaze iz zemlje.
Sartin

#93 Re:

2015-07-27 08:49

#9: stručni saradnik -  

Verovatno ste ste do sada razumeli, jer je prošlo nekoliko meseci od Vašeg pitanja, ali vidim da ovde nema odgovora, pa ipak da razjasnimo da se radi o razlici između Pravilnika o finansiranju osnovnih i srednjih škola. Novi, iz 2015, za OŠ predviđa ono što navodite, a za srednje predviđa jednog stručnog saradnika za škole od 24 odeljenja, a za sve škole sa manje odeljenja se proporcionalno smanjuje tako da škola ne može imati manje od 50% (što odgovara školi od 12 odeljenja). Naglašavam da mnoge srednje škole u manjim mestima imaju po 3 ili 4 odeljenja po razredu, dakle 12 ili 16 odeljenja ukupno i sve one će biti u situaciji da prepolove radno vreme stručnih saradnika. 


Gost

#94

2015-08-12 15:32

Školama su neophodni i psiholog i pedagog bez obzira na broj odeljenja ili broj daka, i skola sa dvadeset ucenika moze da ima i, siguran sam da ima, potrebe i za psihologom i za pedagogom, siguran sam da postoje druge sfere gde bi se mogao smanjiti broz zaposlenih, prosveta i inace nije uzivala posebne benefite te oduzimanje bilo cega od skole dodatno je oslabljuje.

Gost

#95

2015-08-21 08:22

zato sto je predlog neopravdan i zato sto su uskratili pravo sociolozima da rade kao socijalni radnici u skolama sa velikim brojem odeljenja

Gost

#96

2015-08-24 21:12

Da bi se sacuvala nasa prosveta i pruzilo kvalitetno obrazovanje nasoj deci.

Gost

#97

2015-09-02 07:11

Ja sam psiholog u jednoj osnovnoj školi u Zaječaru i potpuno sam šokirana i demoralisana za dalji rad!
Ne mogu da verujem da je neko smislio ovakav Pravilnik, gde je za školu važnije da ima ''jako računovodstvo'' (šefa računovodstva i administrativno finansijskog radnika zajedno u paketu), a ne dobru pedagoško-psihološku službu, kako je to bilo do sada, koja je srž škole.
Mnogo sam ljuta i tužna!
Sumnjam da, oni koji su pisali ovaj Pravilnik, znaju kako funkcionišu škole, šta podrazumeva rad pedagoško-psihološke službe u školi i koliko je ona važna za svu našu decu, njihove roditelje, učitelje i nastavnike u školi.
NE MOGU DA VERUJEM DA JE NEKO OVO SMISLIO, PREDLOŽIO I POTPISAO! Da li oni zaista veruju u to što su napisali?! ŠOKIRANA SAM!
Ovo je SIGURAN PUT ka UNIŠTENJU obrazovanja u Srbiji!
MOLIM VAS da ne dozvolimo da se ovo ubistvo škole i svih stručnih saradnika zaista i desi!


Anonymous

#98

2015-09-11 08:03

Zato sto sam pedagog,a pedagogija je zanimanje buducnosti i to daleke, reko bi se prema situaciji u Srbiji.

Gost

#99

2015-09-12 11:43

peticiju sam potpisala iz razloga što se smatram oštećenom zbog novog Pravilnika,omalovažavanje stručnih saradnika u školama!

Gost

#100

2015-09-12 14:25

Poštovane kolege, od kada sam završio fakultet apelujem na kolege da se krene u ozbiljnije akcije za poboljšanje statusa stručnih saradnika u školama,Na moju veliku žalost, naša pasivnost, zaslepljenost imaginarnim peticijama, lajkovanja besmislenih fejsbuk komentara, virtuelna okupljanja na društvenim mrežama, dovela su do očekivanog rezultata - čitaj izgubljenog rata. Šta ostaje...Ili na ulice ili da ćutimo i trpimo. Ja sam proglašen tehnološkim viškom posle šest godina provedenih u jednoj beogradskoj školi. U ovim okolnostima, rad u vaspitno obrazovnim institucijama - ne hvala, radije ću prodavati krompir na pijaci. Složićete se, zaradiću više od bednih 20 000 dinara. Realno, koliki broj škola u Srbiji ima 32 odeljenja pa da se nadam ogromnoj plati od 40 000 dinara. Na kraju, pitanje za sve nas. Zanima me na koji način ćemo motivisati svršene srednjoškolce da upisuju pedagogiju/psihologiju. Da se ne lažemo, ja pedagogiju obožavam ali od ljubavi prema nauci i od 20 000 dinara se ne živi. Gospodo draga, situacija je jasna, manimo se filozofiranja, vreme je za blokade, proteste, gradjansku neposlušnost, podnošenje tužbi za genocid nad omladinom pred našim i svetskim sudovima.