За увођење словенске митологије у српске школе


Gost

#76

2012-01-14 22:40

Kroz celu istoriju pravimo greske, uvek uzimamo neke prirepke uz nas.Hocu uvodjenje Srbske mitologije a ti sloveni nek malo razmisle ko su.Sin od oca nemoze nikako biti stariji.Poslusajte ljude od struke i nauke i postavite jednom stvari na svoje mesto onakve kakve zaista jesu,bez obzira koliko voleli nasu bracu diljem slovenskih drzava. Ako zelite nauku sagledanu iz ugla pragmatizma onda postupajte krajnje racionalno.

Gost

#77

2012-01-15 00:13

Odlicna ideja

Gost

#78

2012-01-15 00:24

Da treba da se uvede

Gost

#79

2012-01-16 00:49

Kao pravoslavna SRBkinja, imam svesnost i znanje o nasim mitskim precima, kao i nasoj staroj religiji, koji cvrsto isprepleteni sa hriscanstvom, zajedno sacinjavaju nasu pravoslavnu veru. U potpunosti podrzavam uvodjenje SRBske-slovenske mitologije u skole.

Gost

#80

2012-01-23 16:56

"Нација без прошлости нема ни будућност!". Рекоше немачки политичари и сковаше план да нама Сербима отму вишемиленијумску прошлост на берлинском конгресу! Наравно да у школама треба изучавати и стару сербску (словенску) митологију.

Gost

#81

2012-01-31 11:11

Zapostavljena i zaboravljena zahvaljujući SPC.

Gost

#82

2012-02-02 11:33

Све оно што нас је досада чинило народом самосвесним и способним да преживи у најтежим временима, била је моћно предање породичних и народних обичаја, који су преживели и као веровања у свеце пренесене из предходног Србског монотеизма у православно хришћанство. Толико моћно предање није до данашњих дана могао да поништи ни притисак разних секти у хришћанству, те је у нас (како код православних тако и код муслиманске и католичке вероисповести), присутно обележавање предхришћанских божала у прилагођеном облику. Насупрот неинтересантној и упрошћеној теоретској поставци, да су "словени" дошли на балканско полуострво и преузели културу од Грка и измишљених староседелаца, отвара се могућност да наша деца схвате, да је оно што им се од самог рођења нуди као образац понашања и схватања света у породици и у народним обичајима, врло старо и да је производ једног народа који је постојао много пре Грка Римљама и осталих данашњих новонасталих Европских народа и нација. И да је велика вероватноћа да је култура која је настала на Европском тлу, у основи култура прехришћанских Срба. А да су Срби народ који је своју културу хиљадама година прилагођавао окружењу, али да никада није до сада изгубијо нити дозволио да основе његовог културног идентитета буду поништене и изгубљене. Увођење предмета изучавања Митологије и Веровања предхришћанских Срба, у овом времену кризе морала и свих осталих вредности, у многоме би помогло да наш млади нараштај одреди културни образац понашања и схвати да су Срби народ који је настао пре много хиљада година и да није почетак света њиховим рођењем. Помогло би да схвате да се оно што је толико старо треба чувати и применити као образац понашања и схватања настанка света човечанства,људске културе, културе својих суседа, а све то била би снажна основа за развитак њихове свестране личности и добрим сналажењем у овим тешким временима. Онако како су наши преци опстали на Балканској ветрометини. Ово сам написао ја  Властимир Лалић рођен у селу Ржаничину код Скопља.


Gost

#83

2012-02-07 21:16

Svaka čast za ideju. Samo bih volela da se život naših predaka i ono u šta su verovali dobro izuči i utvrdi, kako bismo sledećim generacijama konačno pričali istinu.

Gost

#84 STOP Bus Plus Peticija

2012-02-11 22:08

Molim vas da pogledate i ako zelite date podrsku za jos jednu peticiju:
http://www.peticije24.com/stop_bus_plus
Dok
Gost

#85

2012-02-21 21:44

Nadam se da će neko od nadležnih pokrenuti nešto da nebi zaboravili ko smo.


Gost

#86

2012-02-23 03:55

АПСОЛУТНО НЕОПХОДНО!!!

Gost

#87

2012-02-24 17:34

Сматрам да је наше комплетно друштво и држава а посебно нација презасићено вишедеценијским раз-србљавањем. Ту пре свега мислим на постепено али непрекидно смањивање и обезначавање Србске нације, откидањем једног по једног дела Србског националног бића и стварање нових нација (хрватска, македонска, бошњачка и последње, вероватно и најболније - црногорска). Од распада бивше Југославије сведоци смо несвакидашње кампање готово свих светских и нажалост већине домаћих медија који се просто утркују у анти Србству. Непрастано нас засипају вестима, извештајима, репортажама, форумима и трибинама о Србима као злочинцима, јединим и искључивим кривцима за све лоше што се десило на просторима прастаре (пре Немањићке)Србије. Са друге стране, обучавају нас толеранцији, грађанству, цивилизацији - на њихов, анти Србски начин. Кажем обучавају, јер се школски систем сваких пар година мења и деградира, игласавају се измене и допуне закона о прихватљивом и неприхватљивом, преправња се, прерађује и дорађује историја - вероватно док не реше да из историје у потпуности не избришу Србе и Србију. Уосталом, све до недавно је било прихватљивије употребљавати термин - Југословен.

И сам сам тек недавно почео да посвећујем више пажње Србској историји које нема у историјским уџбеницима. Увидео сам да Србска историја и држава не почињу тек са појавом Великог жупана Стефана Немање. Увидео сам да не престаје 1389. (односно 6896.) године косовским бојем, и не наставља се тек 1804. (односно 7311.) године првим Србским устанком.

Сматрам да ако има места за "Грађанско право" свакако се мора наћи места "Словенску тј. старосрбску митологију".

Срдачан поздрав,
Николић Миодраг
D

#88 .....

2012-04-09 23:27

Ovo je odlicna peticija,zaista treba ubaciti slovensku mitologiju da se uci u skolama,jer necemo samo obracati paznju na tudju istoriju,kad bi mogli da malo vise obratimo paznju i na nasu slovensku mitologiju
СТАРОСЛАВЦИ

#89 РОДНА ВЕРА

2012-04-10 11:59

https://www.facebook.com/RODNA.VERA
посетите нас на ФБ
Danijel

#90

2012-06-01 01:14

Svaka cast za ovu peticiju.Zaista bi se trebalo uvesti u skolske udzbenike slovenska mitologija. Nemam nista protiv toga da se u nasim udzbenicima uci grcka,rimska i egipatska mitlogija,ali je zaista glupo sto su slovensku mitologiju zanemarili.Nikada mi nije bilo jasno to zbog cega su srbi oduvek znali da uzdizu forsiraju najvise ono sto je tudje a svoje nisu toliko,upravo tako nesto su i uradili,zanemarili svoju slovensku mitologiju a u udzbenike stavili tudju mitologiju

Gost

#91

2013-02-05 02:37

E,a šta bi falilo?Meni je naša mitologija najomiljenija...

Gost

#92

2013-03-06 14:46

Mислим да ова петиција може да игра кључну улогу у даљој борби за наш историјски и национални идентитет, стога би поручио свим људима да издвоје минут и да дају своју подршку овој племенитој идеји.

Gost

#93

2013-03-10 13:43

Slazem se u potpunosti sa idejom
KOmita

#94 Re:

2014-08-03 22:50

#3: -

Bugari nisu poreklom Sloveni. :/


Gost

#95 Komita

2014-08-03 22:51

#29: Стојан -

Tebi Deretic popio mozak?

 

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-08-05 23:34


Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-08-06 23:01



Gost

#98

2016-02-10 18:13

Smatram kako bi u svim Slavenskim zemljama trebalo uciti i Slavensku mitologiju.Stavise ako se a uci se grcka i rimska mitologija nema ama bas nikakvih razloga i za "domacu"mitologiju.
Sanja

#99 Re:

2016-02-10 18:20

#3: -  

 Mozda bi prvo trebalo da naucis nesto o sadasnjosti svoje drzave, pa onda da predjes na mitologiju. Na primer, prouci malo srpski jezik. Ne kaze se "Bulgarija", nego "Bugarska"; nije "svake slovenske skole", nego "sve slovenske skole" (tj. drzave).

 

Osim toga, slazem se sa tobom. :)


Gost

#100

2016-02-10 18:50

Зато што треба да знамо ко смо.