ALEKSIN ZAKON

Crnogorska Zvijer

/ #233

2015-11-08 21:03

Ovu peticiju sam potpisao jer je, nadam se, nivo kolektivne svijesti došao do nivoa na kojem će, nakon što je Zakonom sankcionisano maltretiranje/zlostavljanje životinja, a i mobing, isto postati sankcionisano i među maloljetnicima (a, nadam se, kasnije i kada je riječ o maltretiranju/ zlostavljanju van radnog mijesta, u vezi čega bih volio da vam pošaljem “Pravilnik o pravilima poslodavca i zaposlenog o prevenciji i zaštiti od zlostavljanja na radu” –nažalost samo na radu). Potpisao sam je jer shvatam šta prolazi kroz glavu djece, na čijem sam mjestu i ja nekad bio, kao i neki moji sugrađani, od kojih je jedan (čini mi se još uvjek) na odsluženju zatvorske kazne nakon što je u noćnom izlasku vatrenim oružjem uzvratio jednom od svojih “drugova”. Potpisao sam jer bih volio da dam svoj skromni doprinos predupređivanju senzacionalističkih naslova tipa “maloljetnika ubio vršnjak”, što je desilo u maloj sredini u kojoj živim i radim, a jasno se sjećam i u Beogradu (među osnovcima, čini mi se). Potpisao sam jer, koliko god da učesnici bullyinga nisu svjesni šta rade, koliko god da subjektivno gledaju 1001 razlog zbog kojih je njihovo zlostavljanje zaopravo nešta drugo (a ne zlostavljanje), veoma dobro znam kako izgleda socijalni fenimen pod nazivom “masovna histerija” koji je tako dobro dokumentovan u 2. sezoni rijalitija “Farma” (sa Milošem Bojanićem u vodećoj roli). Ne sjećam se imena čovjeka niti naziva eksperimenta kojim je dokazao da su ljudi zapanjujuće povodljivi (nalik ovcama), ali nisam uspjeo da zaboravim silno maltretiranje djeteta (moje malenkosti) koje sam davno prestao biti, ali koje nije imalo dovoljno kuražnosti da se zauzme za sebe, jer je se dio bullyinga i dan danas nastavio (u mojoj 33. godini), samo u sofisticiranoj formi – kukavički posredno kako ne bi mogli krivično odgovarati, ali sa istom onom gorućom zluradošću (u koju spada i huškanje drugih, tzv. širenje mržnje, demonizovanje pojedinca eksponencijalnom progresijom)... Potpisao sam jer bi to bilo dobro satrijeti u korjenu – kako neko ne bi digao ruku na sebe, kako nekome život ne bi bio upropašćen (npr. imao sam i nervni slom 2007., nemam samopouzdanja a drugi "znaju" sve o meni tj. sve tendenciozno servirane ili negativne neprovjerene priče o meni, te nikad nisam imao djevojku - silom prilika, nastojanjem izbjegavanja vršnjačkog nasilja a  tada kao nezaposlen i prisiljen nemaštinom) ... kako više niko ne bi morao proći kroz bilo šta slično.