Zaustavimo uništenje Bardače


Gost

/ #86 Re:

2012-03-28 22:37

#85: -

Imaš jedan pogrešan pristup svemu tome. Na osnovu mojih, gore navedenih tekstova, tvoj pogrešan zaključak je da je život počeo sa SNSD-eom, pogotovo u tvom razmišljanju o kompletnom problemu vodotoka Mature i sistema Vrbas - Bardača! Ja razmišljam na jedan sasvim drugi način i u kompletnu priču unosim duboko moje uvjerenje da će sa SNSD-eom prestati život Bardače o kojoj možemo govoriti početkom 20-og vijeka do danas. Podatke koje ja imam, koji sežu od formiranja kompleksa Bardača, do danas, su nažalost tebi nedostupni, a možda te i ne interesuju, jer moj osjećaj da za vođu vrijedi umrijeti, na tvoju žalost - ja ne mogu podijeliti s tobom.


Kad razgovaramo o ovoj problematici, ne možeš biti adekvatan sagovornik, jer ti ne poznaješ: Burdu, Fojta, Dragoju Marića, Stojana Marića, Milija Ćirića, Gavru Majstorovića, Momira Bogosavca, i mnoge druge koji su lopatama prokopali sistem navodnjavanja ribnjaka na relaciji Kosjerovo - Stublaja - Bardača. U tom kontekstu, Matura kao posebna rijeka nikada i nigdje se ne spomnije kao vodotok koji treba da omogući život biljnog i životinjskog svijeta u kompleksu Bardača.

Sve to funkcioniše do devedesetih  godina (konkretno 1993. god.) , kada, na tvoju sreću, SDS podigne poslednjeg upravnika koji je mogao da nastavi priču gore pomenutih ljudi, i uvede u posjed ljude, koji su, po tvome razmišljanju, najmanji krivci za današnje stanje! Postojeći vlastodržac, na očigled kompletne javnosti, sada već SNSD-eove, masakrira ribnjak Raktovac, u kojem egzistiraju do tada 300godišnja stabla hrasta i ostalih vrsta, spaljuje to i pretvara poslednju oazu za određene vrste ptica - u jednu golu površinu u kojoj se, nažalost, pokazalo da ne mogu da žive ni ribe.
Ne bih dalje o ribnjaku - koji je otvoren svakom , da dođe i vidi sadašnje stanje.

Mature što se tiče - ona, bez obzira na gore navedeno stanje, ipak sama sebe održava u mjeri u kojoj omogućuje biljnom i životinjskom svijetu kakvo takvo preživljavanje, do momenta u poslednje 2 do 3 godine kad na nelegalan način, uz veliki blagoslov SNSDea (tih tvojih) , dolazi do izgradnje kvazicrpnih stanica na lokalitetu Prevlaka (završetku rijeke Mature), te na lokalitetu Stublajski Vir (druge crpne stanice). 
Neselektivnim ispumpavanjem te, i takve Mature, dolazi do potpunog uništenja biljnog i životinjskog svijeta i potpunom promjenom ambijenta u kojem taj svijet može da egzistira.

Što se tiče moje konstatacije, možda je potrebano da ti navedem da je Matura masakrirana na relaciji Stublajski Vir - Splov - Kreševo, od strane sadašnjeg titulara, koji je bez ikakvog odobrenja (ekološke studije i svih ostalih zakonskih parametara), uveo bager i za sva vremena iskopavanjem korita promijenio život star hiljadama godina.

Da  li ti je poznato da naučnik svjetskog glasa, gospodin Dr Maksimović, po objavljivanju knjige "Život u močvari", kompletan projekat očuvanja močvare, za koju pretpostavljam da si i ti zainteresovan, a iza koje su stale u tom momentu određene svjetske institucije - predaje na realizaciju srbačkoj vlasti, na čelu sa gospodinom Neđom Ilićem,  u tom momentu dir. "Šuma RS". I taj projekat, po mom saznanju završava razočarenjem Dr Maksimovića, dizanjem ruku od svega toga, a on kampletan završava na vodtoku Stublaja - izgradnjom vikendice koja je vidljiva iz svih perspektiva. Sigurno znaš kako je kadar završio poslije smjene sa tog mjesta, i gdje se sada nalazi. Od komplektnog projekta "Život u močvari", jedini živi svjedok je njegova vikendica na pomenutoj rijeci.

Ja nisam osoba koja kopa po neistinama.
Ovim tekstom ti dajem samo nekoliko podataka za koje vjerovatno nisi znao a ako si ipak, upućen u to, onda sam duboko razočarana u tvoj stav. 
U tom slučaju, postoje ljudi koji za močvaru daju sve, i postoje ljudi koji smatraju da za vođu vrijedi umrijeti.