Петиција за одбрану Ћирилице


Gost

/ #19

2012-08-02 22:56

Колико се далеко отишло да се чак и топоними својевољно мењају Бања Лука је иѕворни наѕив, а не по новом МОЖЕ и Бањалука (једна реч), која је по интерном договору у редакцији једних водећих дневних новина неприкосновено се пише БАЊАЛУКА. Ово је један од примера како се утиче на прихватање као правописни наѕив. Реч коју често чујемо (новијег је датума) ЕДУКАЦИЈА. Када сам питао пријатеља шта ѕаправо та реч није знао одговор, а у српском језику имамо пет речи и то конкретне које би се приближиле ѕначењу. Доста уопштених речи. Да вам не спомињем обиље наметнутих туђица, а ми већ у свом језику имамо то значење. Реч КОСОВО, је географски појам (као Шумадија), а у политичком смислу је АП КОСОВО И МЕТОХИЈА и тако пише у Уставу Србије, па шта се онда десило са Метохијом, реч која многима смета, а у саставу Велике Албаније која ѕахвата делове држава Црне Горе, Србије (до Прокупља и шире, поред целе АП КиМ)ѕахвата и добар део Македоније и то је ѕа Шиптаре, односно Албанце КОСОВО. Реч КОСМЕТ је новинарска скраћеница, да се не би понављало Косово и Метохија и апсолутно нема никакво друго ѕначење (многи ту реч исписују на картама где је приостор АП Косова и Метохије, што је нетачно), а већина то прузима из политичког жаргона као тачан назив. Има о томе доста да се расправља. Зашто КУРИКУЛЕ нису прихваћене, а ЕДУКАЦИЈА је заживела. Сетите се Вука Карађиће који се целог живота борио да слово Б уђе у речи СРБСКИ, а не СРПСКИ коју су "едуковани" неприкосновени паметњаковићи пролонгирали. Сви странци кажу да је наша граматика тешка, да ли вам нешто о томе говори какав је српски језик. Па чак нам се и писмо изменило, погледајте словне знаке на Интернету шта нам пружа. Основица сваког писма су писани словни знаци из којих су проистекли штампани. Данас многи не знају да напишу писана слова, велика и мала. Пример Интернет ћирилице писаних слова (у рачунарском жаргону називају се ИТАЛИК или графичком КУРЗИВ) мала слово Т, Г, Д, В(у облику переце), овде нисам у могућности да их испишем а господа академици не реагују. Словни знаци су уствари симболи, пиктограми који се читају. Треба петицијом одузети им све титуле и звања и вратити их у први разред основне школе. Сви ми смо порески обвезници и тражимо да се и ми питамо, јер су плаћени да нам побољшају и бране својим ставом оно што јесте србско.