Fotografija JESTE autorsko delo!

Quoted post

dare

#178 Kraj tiranije kvaziumetnika

2016-01-23 17:51

#1: -  

 Aman ljudi, ja bih mogao da razumem da neki nezavisni fotograf snimi neku ekskluzivnu fotografiju i da za nju od neke redakcije dobije puno para. Od trenutka kada je ta redakcija objavi, ta fotografija postaje javno dobro, kao vazduh koji svi disemo, kao putevi i mostovi koje svi koristimo a nikome za to ne placamo, a ti isti mostovi i putevi imaju svoje projektante koji su samo jednom naplatili svoj intelektualni angazman-onda kada su prodali svoj projekat investitoru (citaj redakciji). Pa na sta bi to licilo kada bi se svaki prelazak mosta, ili prolazak ulicom, ili voznja liftom, ili setnja kejom.......... naplacivala autorska prava urbanistima, arhitektama i ko zna kome sve jos. Najgore od svega je to sto ovde imamo nekakve fotografe koji su u redovnom radnom odnosu i koji slikali-ne slikali primaju platu. NJihove slike mogu biti vlasnistvo jedino redakcije, sve do objavljivanja. Gde sve ovo ide, pa ako zidam kucu zar treba godimama da placam "autorska prava" arhitekti, zidarima..

Odgovori

Dosta je bre bilo

#179 Re: Kraj tiranije kvaziumetnika

2016-01-23 18:21:34

#178: dare - Kraj tiranije kvaziumetnika 

 U pravnom svetu se razvija stock fotografija gde jednu slicicu moz prodati 10000 puta, a ovde kod nas ce i privatne moci bilo ko da koristi. Licno nemam javnih fotografija, ali znam dosta nevinih i postenih ljudi koji ne kriju svoje albume i slike svoje dece. Treba sutradan da im neko koristi slike u komercijalne svrhe zarad licne zarade? Da, kao sto neko ovde rece, naidju na sliku deteta na ambalazi pastete ili kutiji pahuljica, slike sa letovanja na reklamama agencija za naj odmor? Da vas neko uslika na ulici i radi sa slikom sta zeli? Pa ovo je krsenje ljudskih prava! Sram bilo naprednjake, dok normalan svet napreduje, mi nazadujemo sve vise!


Gost

#180 Re: Kraj tiranije kvaziumetnika

2016-01-23 18:39:11

#178: dare - Kraj tiranije kvaziumetnika 

 Па нико никоме не брани да ужива у свим тим фотографијама објављеним на интернету и то бесплатно кад год пожели и у које доба дана и ноћи баш као што ужива на исти начин бесплатно када шета улицом, мостом или кејом до миле воље. Проблем је када неко такву фотографију заштићену ауторским правима покуша да отуђи без знања аутора и да је употребљава или злоупотребљава јавно, једно је шетати мостом и улицом а друго је са њих скидати лукове,бетон, жице и асфалт и од тога зидати шта се коме ћефне. Просто и једноставно за онога ко је навикао да живи од поштеног рада и да цени поштен рад овај предлог закона је накарадан, за оне друге је сасвим смислен.

Joman

#187 Re: Kraj tiranije kvaziumetnika

2016-01-23 23:18:46

#178: dare - Kraj tiranije kvaziumetnika 

 Hajde idi uzmi most i probaj na njega da namestis drugaciju ogradu, da vidim da li ce arhitektonska komora da te tuzi za krsenje autorskih prava!
Po toj logici, Zeljko vasic kada na youtube objavi spot i ti vidis na pink tv spot on vise nije autorsko delo nego javna svojina, znas voleo bih da je tako al' uzmi pusti muziku a da ti Sokoj, OFPMS ili PI ne naplate svake godine za emitovanje.
Autorska prava su jedinstvena. Niti mi je drzava kupila aparat niti dala talent. Sam sam se razvijao i mozes da gledas sliku koliko hoces ali kada je objavis u milionskom tirazu Bogami ces morati da platis jer si zaradio prodajom iste.