Fotografija JESTE autorsko delo!

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Fotografija JESTE autorsko delo!


Gost

#176

2016-01-23 13:59

Podrska bivsim kolegama fotoreporterima.

Gost

#177 Re:

2016-01-23 17:36

#172: -  

 Не кењај "уметниче"...

dare

#178 Kraj tiranije kvaziumetnika

2016-01-23 17:51

#1: -  

 Aman ljudi, ja bih mogao da razumem da neki nezavisni fotograf snimi neku ekskluzivnu fotografiju i da za nju od neke redakcije dobije puno para. Od trenutka kada je ta redakcija objavi, ta fotografija postaje javno dobro, kao vazduh koji svi disemo, kao putevi i mostovi koje svi koristimo a nikome za to ne placamo, a ti isti mostovi i putevi imaju svoje projektante koji su samo jednom naplatili svoj intelektualni angazman-onda kada su prodali svoj projekat investitoru (citaj redakciji). Pa na sta bi to licilo kada bi se svaki prelazak mosta, ili prolazak ulicom, ili voznja liftom, ili setnja kejom.......... naplacivala autorska prava urbanistima, arhitektama i ko zna kome sve jos. Najgore od svega je to sto ovde imamo nekakve fotografe koji su u redovnom radnom odnosu i koji slikali-ne slikali primaju platu. NJihove slike mogu biti vlasnistvo jedino redakcije, sve do objavljivanja. Gde sve ovo ide, pa ako zidam kucu zar treba godimama da placam "autorska prava" arhitekti, zidarima..

Dosta je bre bilo

#179 Re: Kraj tiranije kvaziumetnika

2016-01-23 18:21

#178: dare - Kraj tiranije kvaziumetnika 

 U pravnom svetu se razvija stock fotografija gde jednu slicicu moz prodati 10000 puta, a ovde kod nas ce i privatne moci bilo ko da koristi. Licno nemam javnih fotografija, ali znam dosta nevinih i postenih ljudi koji ne kriju svoje albume i slike svoje dece. Treba sutradan da im neko koristi slike u komercijalne svrhe zarad licne zarade? Da, kao sto neko ovde rece, naidju na sliku deteta na ambalazi pastete ili kutiji pahuljica, slike sa letovanja na reklamama agencija za naj odmor? Da vas neko uslika na ulici i radi sa slikom sta zeli? Pa ovo je krsenje ljudskih prava! Sram bilo naprednjake, dok normalan svet napreduje, mi nazadujemo sve vise!


Gost

#180 Re: Kraj tiranije kvaziumetnika

2016-01-23 18:39

#178: dare - Kraj tiranije kvaziumetnika 

 Па нико никоме не брани да ужива у свим тим фотографијама објављеним на интернету и то бесплатно кад год пожели и у које доба дана и ноћи баш као што ужива на исти начин бесплатно када шета улицом, мостом или кејом до миле воље. Проблем је када неко такву фотографију заштићену ауторским правима покуша да отуђи без знања аутора и да је употребљава или злоупотребљава јавно, једно је шетати мостом и улицом а друго је са њих скидати лукове,бетон, жице и асфалт и од тога зидати шта се коме ћефне. Просто и једноставно за онога ко је навикао да живи од поштеног рада и да цени поштен рад овај предлог закона је накарадан, за оне друге је сасвим смислен.


Gost

#181

2016-01-23 18:40

Nema komentara, sem da kratko i jasno Moja fotografija je MOJE autorsko delo! Pocece i krv da nam uzimaju! E pa ne dam! ;)

Gost

#182

2016-01-23 18:44

Zato što fotografija jeste autorsko delo.
Za većinu fotografija koje razne medijske kuće "pokradu" potrebno je znanje i iskustvo, kao i potrošeno vreme. I naravno talenat.
Oni bez znanja i dara misle da je to mehanički proces jer ne znaju kako je to biti kreativan.

Gost

#183

2016-01-23 19:09

Za većinu u skupštini čiji je na našu žalost jedini posao mehanička radnja -dizanje ruke u skupštini bez razmišljanja i uključivanja pameti ovakav predlog zakona je krajnje logičan. 


Gost

#184

2016-01-23 20:21

Ovom zemljom vladaju neuki i nestrucni,i mora im se stati na put. Da imamo normalan parlament ovako neceg ne bi bilo ni u masti.

Gost

#185

2016-01-23 21:22

Zato sto mislim da je fotografija autorsko delo.

Gost

#186

2016-01-23 22:30

Ako "Royalty Free" treba za Stock, kako onda izdavaci mogu da uzmu masinsko okidanje i da bez naknade objavljuju. Vidimo se u Strazburu jer po toj logici sve sto skinem sa neta nema autorsko pravo pa ni Sokoj onda nema prava niti Microsoft. Amin.
Joman

#187 Re: Kraj tiranije kvaziumetnika

2016-01-23 23:18

#178: dare - Kraj tiranije kvaziumetnika 

 Hajde idi uzmi most i probaj na njega da namestis drugaciju ogradu, da vidim da li ce arhitektonska komora da te tuzi za krsenje autorskih prava!
Po toj logici, Zeljko vasic kada na youtube objavi spot i ti vidis na pink tv spot on vise nije autorsko delo nego javna svojina, znas voleo bih da je tako al' uzmi pusti muziku a da ti Sokoj, OFPMS ili PI ne naplate svake godine za emitovanje.
Autorska prava su jedinstvena. Niti mi je drzava kupila aparat niti dala talent. Sam sam se razvijao i mozes da gledas sliku koliko hoces ali kada je objavis u milionskom tirazu Bogami ces morati da platis jer si zaradio prodajom iste.


Gost

#188

2016-01-24 01:03

Zato sto bi bilo skandalozno da se prosledi ili primeni suprotno!!!

Gost

#189

2016-01-24 09:12

Ako su svi ostali elektronski sadržaji na Internetu autorska dela, onda je i fotografija. Jer i ostale elektronske sadržaje pravi mašina a čovek je tu da je koordiniše i upravlja kao i sa fotoaparatom, kamerom za video ili sintisajzerom za muziku i tako dalje.

Gost

#190

2016-01-24 11:34

Kasno Davor na polje stize...

Gost

#191

2016-01-24 13:09

Novi zakon je na stetu fotografa, a ocigledno je usluga medijima koji ce to svakako umeti da uzvrate svojim gazdama. Posredno, na gubitku ce biti svi gradjani.

Gost

#192

2016-01-24 16:07

Fotografija JESTE autorsko delo!

Gost

#193

2016-01-24 19:14

Naravno da je autorsko delo

Gost

#194

2016-01-24 19:45

Svako ko je iole normalan i nije u potpunosti nepismen zna da fotografija jeste autorsko delo...I do kada vise da nas ukalupljuju i guse svaki vid kreativosti i izdvajanja iz mase...

Gost

#195

2016-01-24 19:55

Jer autor fotografije, kako ova reč već i sama kaže, jeste autor svog dela i trebalo bi da ima autorsko pravo. Kao i svako drugi ko je nešto napravio svojim rukama, umom, glasom ... - i na to polaže pravo, tako da za svako korišćenje tog dela mora da bude prethodno pitan za dozvolu, odnosno da u slučaju korišćenja dela stiče izvesnu naknadu, odštetu itd. Ni jedan razlog ne postoji da fotografija kao vizuelno delo ne bude tretirana kao bilo koje drugo vizuelno, pisano ili "fizičko" stvaralaštvo.

Gost

#196

2016-01-25 06:47

Profesionalno se bavim digitalizacijom kulturne baštine Srbiije.
Lično smatram da, na ovaj način rešena autorska prava, predstavljaju prepreku digitalizacije uopšte, ne samo fotografije.

Gost

#197

2016-01-25 06:57

zato što sam i sam autor , zato što je predlog zakona van pameti, zato što je to demonstracija sile i gluposti . . . .ZATO

Gost

#198

2016-01-25 08:22

Da imamo normalne poslanike ovo se ne bi ni potpisivalo. Do ovoga ne bi ni dosali. Sada ce da se pojavi veliki vodja i spasi fotografe, idu izbori

Gost

#199

2016-01-25 11:25

Autorsko pravo spada u ljudska prava I neodvojivo je svojstvo demokratskog uredjenja jedne drzave.
Fotografija je necije autorsko delo I zakon mora da ga stiti- a posebno jer Srbija deli da postane deo EU

Gost

#200

2016-01-25 16:41

Fotografija jeste autorsko delo