Fotografija JESTE autorsko delo!

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Fotografija JESTE autorsko delo!


Gost

#101

2016-01-22 09:53

Fotografija jeste autorsko delo i nije plod rutinske ili mehanicke i masinske radnje. Autorsko delo i umetnicko delo nisu isti pojmovi.
Fotografija je "tvorevine ljudskog duha" posto foto-aparat ne moze sam da pravi fotografiju a fotografski aparat je takodje "tvorevina ljudskog duha". Potpuno je isto da li fotograf fotografise "kobasice, prazne rafove" ili fotografise ljude, prirodu, gradjevine. Objavljivanje fotografije u elektronskom obliku, u casopisima, na tv, itd. nije hiperprodukcija posto isti nisu stvorili original fotografije. Fotografiju stvara fotograf uz pomoc foto-aparata i " intelektualne kreativne aktivnosti" a jednu fotografiju moze da snimi samo jean fotograf.

Gost

#102

2016-01-22 10:07

Zato što sam siguran u ispravnost takve odluke.

Gost

#103

2016-01-22 10:29

Podržavam u potpunosti i nadam se da će ova peticija dopreti do onih zbog kojih je pokrenuta.

Gost

#104

2016-01-22 10:34

To što je fotografija digitalna, uslikana digitalnim aparatom ne čini istu manje mojom. Ja jesam izvršitelj naredbe koju mašina izvodi ali mašina nije odgovorna za kompoziciju. Ne dirajte moje vlasništvo i ne vređajte moju inteligenciju!!!

Gost

#105

2016-01-22 11:00

Smatram da je licna fotografija autorsko delo a da ne govorim o radovima razlicite vrste .Da i ako napravim nesto ili nacrtam to postaje javno ,neee ja sam ulozila svoj trud ,moje znanje i vreme .
Razmislite doooobro pre nego to udje u zakon !!!!
Vesna

Gost

#106

2016-01-22 11:09

Naravno da je fotografila umetnicko delo...kao i film..kao i balet..ali ovde je sve dovedeno u pitanje

Gost

#107

2016-01-22 11:10

Ostavimo pravnicima i sudovima da tumace zakone.

Gost

#108

2016-01-22 11:17

Kao umetnik, graficki dizajner, profesor i neko ko ceni i postuje tudj rad, smatram nedopustivim da se autor otuđuje od svog dela. Autorska prava su svuda u razvojenom svetu zaštićena.

Gost

#109

2016-01-22 11:25

Zato sto ne zelim da komentarisem apsurd.

Gost

#110

2016-01-22 11:25

Zato sto niko nema pravo moju fotografiju da zove svojom i da je koristi. Jednostavno
još jedan iznervirani mehanički izvršilac radnje

#111 ...

2016-01-22 11:33

 Molim da nam gospoda poslanici objasne koja je razlika između obične fotografije i PRAVE fotografije, kada su sve nas - i profesionalne i amaterske fotografe, ionako već prozvali mehaničkim izvršiocima radnje?! Šta, fotoaparatima sada više nije potreban ,,gazda'', već sami mogu da prave fotografije? A mi smo svi samo leva smetala, i ne važi se to što mi odaberemo kadar, i što je bez fotografa taj fotoaparat samo sklop plastike, gume, metala i stakla?

Onda bi sutra isto tako moglo biti validno i pucanje iz oružja na bilo koga, jer jelte - ,,Ja sam samo bio mehanički izvršilac radnje. Samo sam škljocnuo. Nisam ja kriv, majke mi! Jbg, shit happens.''

nisam pravnik, ali mogu li da odgovorim?

#112 Re:

2016-01-22 11:42

#107: -  

 Nadrljasmo mi ako se pravnici budu petljali i u umetnost, a ovamo da ih pitaš ne bi imali pojma da ti kažu ni ko je ovekovečio Kembelovu supu, niti ko se potpisao na pisoar i izložio ga u muzeju. Jedan takav pisoar bi svim tim pravnicima što hoće da ukidaju autorska prava trebalo prosuti na glavu.


Gost

#113

2016-01-22 11:44

 Poslanike u blendere!


Anonymous

#114

2016-01-22 11:50

Podržavam svoje kolege fotografe.

Gost

#115

2016-01-22 12:07

Smatram da je bezpogovorno potrebno zastititi ne samo ljude koji se profesionalno bave fotografijom i od toga zive, već i sve građane koji objavljuju svoju fotografiju kako oni sto to suludo smatraju robotizacijom (a koji ocigledno nisu nikada osetili ushićenje momenta koji prethodi fotografisanju) to omalovazili, a ubrzo zatim to uskoristili i naplatili pod svojim imenom, kako to biva u Srbiji, i ne samo vezano za fotografiju. Ne bavim se profesionalno fotografijom, ali volim da fotografisem i mogla bih nekada da stanem rame uz rame s onima koji to profi rade :) i cenim i postujem svaciji dar, i ne zelim da ga itko minorizuje ni otuđuje, kako meni, tako ni bilo kom drugom. Hvala!

Gost

#116

2016-01-22 12:12

Potpisao sam zato sto ova drzava vise nije normalna. I zelim da podrzim kolege koji se bave fotografijom. Jer ce i sutra isto tako da zavrnu i dizajnere i ostale umetnike.

Gost

#117

2016-01-22 12:49

U svetu vaze vrlo strogi zakoni po pitanu autorskih prava vezanih za fotografije.

ne vidim kakav bismo mi izuzetak bili kad to ne donosi nista dobro

Gost

#118

2016-01-22 12:56

Молим Вас да у списак земаља уврстите Србију само без ЦГ, јер то и јесте право стање. Хвала

Gost

#119

2016-01-22 12:56

Autor fotografije je čovek koji donosi odluku o tome šta snimiti,čime, kad kako i šta a ne mašina.

Gost

#120

2016-01-22 13:04

Čista krađa !
Zdravko
Gost

#121

2016-01-22 13:13

Peticiju sam potpisao pošto i sam fotografišem sve što mi se dopada i ne bih želeo danas-sutra da mi neko to prisvaja ili pak da me proziva da sam uzeo nečiji rad. Cenim svakoga ko pošteno radi i često objavim slike drugih autora koje mi se dopadaju ali redovno naglašavam ime autora koji ih je fotografisao. Potrebno je doneti zakon da i fotografija bude zaštićena kao autorsko delo jer i svi mi koji fotografišemo možda će mo jednoga dana poželeti to i javno negde da izložimo bez bojazni da će nas neko pokrasti ili pak optužiti da smo plagijatori. FOTOGRAFIJA JESTE AUTORSKO DELO!!!


Gost

#122

2016-01-22 13:19

Razum+logika

Gost

#123

2016-01-22 13:30

Ovo je ni manje ni vise nego skandal. Ne slazem se da svako moze da bude fotograf zato sto poseduje skup fotoaparat i klikce istim. Ali da drzava, koja je i ovako otisla dođavola, oduzima autorska prava profesionalnim ljudima tj kolegama fotografima da rade svoj posao, i da prodaju svoju umetnost. Oni su u to ulozi trud, znanje i vreme. Neki su cak i studirali i imaju diplomu, ali ocigledno gospoda na vlasti ne znaju da to postoji, tj koga briga za diplomu i sa kog je fakulteta uopste. Fotografija je vid primenjene umetnosti isto kao sto je i slikanje, grafika, vajarstvo, ilustracija itd. Dosta ljudi nazalost ne razume da fotografija nije produkt fotoaparata vec onoga ko se nalazi iza tog objektiva. A na nama je da se potrudimo da ti umetnici budu zasticeni. FOTOGRAFIJA JESTE AUTORSKO DELO!!!!

Gost

#124

2016-01-22 13:37

zato jer Fotografija JESTE autorsko delo!

Gost

#125

2016-01-22 14:06

zbog toga sto je fotografija kao i bilo koje umetnicko delo licni stav
autora i odraz njegove vestine, umeca, obrazovanja itd, a fotoaparat je samo alatka kojom se sluzi