Zaštitimo pčele kao ugroženu vrstu u Srbiji

Ilija Tanackov

/ #12

2012-10-27 18:08

Prvi covek kojie se popeo na Mont Everest i to bez kiseonika, bez modernih planinarskih sredstava, bez logisticke podrske snadbevanja, metereoloskog nadzora, on i jos samo jedan Serpas, spustio se bez embolije ... Edmund Hilari ... pored svega sto je bio, pre svega PCELAR, mada se u njegovoj biografiji ovaj podatak retko spominje. Dakle, ko hoce velike vrhove i ostala dostignuca, moda da postuje ova mala/velika stvorenja.
Inace imam vocnjak (oko 40 stabala svega, za porodicu) koji radja u zavisnosti od rezima prskanja agrikulturnih biljaka (oko vocnjaka su njive kukuruza, suncokreta, zita ...) Kad god se prskaju njive, a vocke su u cvatu, nalazim puno pcela u agoniji trovanja ili mrtvih pcela na placu... voleo bih da je drugacije. Pcele koje idu u pasu su i esencijalni i najvredniji deo kosnica. Sto se vise prska, ja imam manje voca!
Peticiju smatram izuzetno znacajnom. Ovoj peticiji bi pre svega trebalo da se pridruze proizvodjaci voca, a proizvodjaci sokova (koji se kod nas otkidaju od zarade) treba da je posebno doniraju, ako hoce jos vece profite.
Srbija ima izuzetnu tradiciju pcelarstva. Druga osnovana katedra u Evropi (a bogami i u svetu) za skolovanje u pcelarstvu je bila u Sremskim Karlovcima (mislim da je prva bila u Nemackoj-Minhen). Prema tome, ja bi pcelarstvo i zastitu pcela uveo kao obavezan predmet u osnovnim skolama. Kod njih nema lazi, nema politike, ... sam model ponasanja pcela je savrsen, i bile bi izuzetan uzor nasim narastajima. Osnovne karakteristike: medjusobno poverenje i altruizam!
Jedna od najnaprednijih matematickih meta-heuristicki metoda arteficijalne inteligencije, inspirisana je ponasanjem pcela.
Nisam pcelar, cak i nisam obozavalac meda, ali ih obozavam. Kad god vidim negde kosnice uputim se medju njih (naravno uz prethodnu dozvolu vlasnika) i to bez zastitne opreme. Uvek osetim neverovatan mir (slicno utiscima koji su me obuzimali prilikom poseta delfinarijumima). Nikada me ni jedna nije ujela tokom takvih poseta.
Jedan od prvih dokazanih lekova protiv tuberkuloze je bio pcelinji ujed. Jedan ujutro, jedan u podne i jedan uvece.