Zaštitimo pčele kao ugroženu vrstu u Srbiji

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Zaštitimo pčele kao ugroženu vrstu u Srbiji


Gost

#1

2012-01-23 06:33

Ovo je dobra inicijativa

Gost

#2

2012-07-24 16:31

Bez pčela nema života!

Ako ste skorije čuli u Engleskoj su poskupele određene vrste voža i povrća zbog toga što je izumro veliki broj pčela i samim tim se smanjio prihod hrane.
LOKVICANEC

#3 Pcelar

2012-07-24 22:53

Ko ne bi zeleo zastititi te male intelegentne pcelice.Pa oni nam daju hranu a pri to ne mislim samo na med i ostalih pcelinjih proizvoda vec na funkciju oprasivanja , jer neko pametniji od nas je dobro rekao"Kad bi pcela izumrla - svet bi nestao za 4 godina".
I jos bi dodao da "kad bi ljudi radili poput organizacija jedne pcelinje zajednice bar 5% onda bi proteklo " med i mljeko" kako narod kaze a pri tom mislim da u pcelinjoj zajednici svaka jedinka zna sta treba raditi po uzrastu(svojoj starosti) pri tom ni jedna ne zabusava, ne koristi tudji rad, nema ljubomore i svaka se za ostale zrtvuje. Malo li je ovo il treba jos argumenata da zastitimo PCELE?????????????????????

Gost

#4

2012-08-01 23:08

Svaka čast što je ova akcija pokrenuta-od sveg srca je podržavam i želim da uspe

Gost

#5

2012-08-02 01:05

Zaboravili smo na prirodu?
Unija EKOplus

#6

2012-08-02 01:46

Ni neki pčelari ne štite svoje pčele, već ih nose na pašu na sucokret da bi ostvarili veći profit,iako znaju čime se sve trtiraju polja suncokreta u konvencionalnoj poljoprivredi,jer i njihovi proizvođači žele više novca.Do sada država nije želela da uredi ovu značajnu oblast.Čak i tamo gde postoje pravila, ne funkcionišu institucije.=Postoje sudovi, tužite krivceEkološka šteta je mnogo veća od vaše. Pomozite da profunkcioniše ekološko pravop,pa makar to bile i vaše komšije ili rođaci. Kada primetite bilo kakav ekološki delikt, javite odmah policiji, a ona će da prosledi tužiocu. Toliko ima krivičnih dela i ekološkog kriminala, a građani neće da se zameraju.
Nažalost, naša zemlja još nije donela propise o katastru pčelinje ispaše čime bi se uveo red i za pčelare i za nepoštovaoce pčelara. Naša organizacija ima farmu za organsko pčelarenje, a po standardima ne smeju košnice biti 3,5 km manje od voćnjaka koji se tretire konvencionalnim sredstvima ili mineralnim đubrivima.Da ne govorimo o drugim stvarima koje moramo da poštujemo. Šta mislite, kako je nama!Ekološka etika je nešto moramo da gradimo i u sebi i u drugima, lepim, ili zakonskim putem. Tako možemo stvarati bolji svet, svet harmonije i sklada duha i materije.Presavite papir, da se priroda ne bi više pobunila.U suprotnom, svi smo grešnici. Možete nam se javiti, otvaramo advokatsku kancelariju za ekološke delikte.
gost

#7

2012-08-02 18:23

Inicijativa je dobra. Mala zamerka na pravopis, posle tacke treba razmak.

Gost

#8

2012-08-03 08:55

Nisu samo pčele ugrožene neumerenim korišćenjem pesticida. Mnogim drugim ,na izgled, nevažnim vrstama je takođe uništeno stnište a tako i vrste koje su imale svoju svrhu u prirodi.Smanjenjem korištenja pesticida dovešćemo priordu na put ozdravljenja jer smo je veoma povredili hemikalijama i ona boluje kao i čovek koji joj to radi,samo što čovek to radi sebi i njoj svesno, pokušavajući da bude iznad priorde. Neophodno je doneti propise koji su obavezujući gde će se zabraniti korišćenje pesticida i preporučiti prirodni putevi smanjenja štetočina na usevima.Takođe treba smanjiti, odnosno potpuno izbaciti veštačko đubrivo, znamo da postoje u zemlji nekoliko vrsta prirodnih đubriva koji potpuno zadovoljavaju potrebe biljaka a ne zagađuju i ne truju zemlju. Od njih biljke bivaju čvršće, plodovi zdravi prinos isti ili čak i veći,a teške vremenske uslove lakše podnose. Pored toga leče zemljište. Za biljku je to prirodan elemenat koji ona može da usvaja a za čoveka je to povećanje korisnih materija koje on usvaja iz biljke.Za prirodu je to neškodljivo i u skladu sa njenim zakonima.

Gost

#9

2012-08-03 22:28

Član sam upravnog odbora udruženja pčelara "Nukleus" iz Valjeva i držim predavanja na temu ugroženosti pčela. Obavestiću udruženje da se priključe peticiji. Pozdrav.

Gost

#10

2012-08-08 00:42

Krajnje je vreme da se zamislimo i razmislimo šta nas čeka ukoliko se nastavi nestjanje pčela, dali nam se već odbrojava vreme gde će nestankom pčela nestati i nas u roku od četiri godine?
Wolas

#11 Komentar

2012-08-26 23:36

Med koji se ubira na prostoru Srbije je jedan od najkvalitetnijih u Evropi. Godisnje se izveze oko milion tona ovog dragocenog proizvoda pcela, a proizvede oko 4 miliona tona godisnje. Nestankom pcela nestace i mnoge biljne vrste zbog nedostatka oprasivanja. U ozbiljnim zemljama se pcelarima placa donosenje pcelinjih kosnica radi oprasivanja njihovih poljoprivrednih imanja tj. njihovog ucesca u povecanju prinosa. Samo po sebi vestacko oprasivanje biljaka nije pozeljno u koliko se biljke koriste za ljudsku ishranu. Populacijom pcela mozemo saznati u kakvom svetu zivimo i koliko nam je zdrava zivotna sredina. Bez ikakvih zadrski podrzavam peticiju za ocuvanje pcela imajuci u vidu sve gore navedeno. Treba stati na put bahatim i pre svega neupucenim poljoprivrednim proizvodjacima koji ne poznaju ulogu ovog korisnog insekta u pomoci prilikom obavljanja njihove poljoprivredne delatnosti
Ilija Tanackov

#12

2012-10-27 18:08

Prvi covek kojie se popeo na Mont Everest i to bez kiseonika, bez modernih planinarskih sredstava, bez logisticke podrske snadbevanja, metereoloskog nadzora, on i jos samo jedan Serpas, spustio se bez embolije ... Edmund Hilari ... pored svega sto je bio, pre svega PCELAR, mada se u njegovoj biografiji ovaj podatak retko spominje. Dakle, ko hoce velike vrhove i ostala dostignuca, moda da postuje ova mala/velika stvorenja.
Inace imam vocnjak (oko 40 stabala svega, za porodicu) koji radja u zavisnosti od rezima prskanja agrikulturnih biljaka (oko vocnjaka su njive kukuruza, suncokreta, zita ...) Kad god se prskaju njive, a vocke su u cvatu, nalazim puno pcela u agoniji trovanja ili mrtvih pcela na placu... voleo bih da je drugacije. Pcele koje idu u pasu su i esencijalni i najvredniji deo kosnica. Sto se vise prska, ja imam manje voca!
Peticiju smatram izuzetno znacajnom. Ovoj peticiji bi pre svega trebalo da se pridruze proizvodjaci voca, a proizvodjaci sokova (koji se kod nas otkidaju od zarade) treba da je posebno doniraju, ako hoce jos vece profite.
Srbija ima izuzetnu tradiciju pcelarstva. Druga osnovana katedra u Evropi (a bogami i u svetu) za skolovanje u pcelarstvu je bila u Sremskim Karlovcima (mislim da je prva bila u Nemackoj-Minhen). Prema tome, ja bi pcelarstvo i zastitu pcela uveo kao obavezan predmet u osnovnim skolama. Kod njih nema lazi, nema politike, ... sam model ponasanja pcela je savrsen, i bile bi izuzetan uzor nasim narastajima. Osnovne karakteristike: medjusobno poverenje i altruizam!
Jedna od najnaprednijih matematickih meta-heuristicki metoda arteficijalne inteligencije, inspirisana je ponasanjem pcela.
Nisam pcelar, cak i nisam obozavalac meda, ali ih obozavam. Kad god vidim negde kosnice uputim se medju njih (naravno uz prethodnu dozvolu vlasnika) i to bez zastitne opreme. Uvek osetim neverovatan mir (slicno utiscima koji su me obuzimali prilikom poseta delfinarijumima). Nikada me ni jedna nije ujela tokom takvih poseta.
Jedan od prvih dokazanih lekova protiv tuberkuloze je bio pcelinji ujed. Jedan ujutro, jedan u podne i jedan uvece.

Teo

#13

2012-11-23 12:31

Stop genetskoj modifikavanoj hrani,pesticidima,ljudi probudite se i mislite svojom glavom !!!

Gost

#14

2014-01-05 19:02

Србија има одличне услове за производњу меда. Сачувајмо оно што нам је Бог дао, јер тиме чувамо себе и своје здравље.

Gost

#15

2015-09-28 10:32

Velika je stvar da ostanemo pcelarska enklava u srcu evrope....