POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA

Dragana

#176

2015-12-13 13:50

PMF u Nišu ostala još 2 ispita do kraja. Do trećeg puta ispit se plaća 1000 a posle toga 3000 dinara, istekao mi je apsolventski staz odavno i po tom pitanju ne traže nikakav novac dodatno...

nn

#177 komentar

2015-12-13 13:58

Mnogi ne znaju za ovo, evo ja sam saznala tek kada sam dobila mejl. Molim vas, saljite mejlove svima koji su potpisali i prethodnu peticiju.


Gost

#178

2015-12-14 01:42

Zato što sam postala majka i potrebno mi je još vremena jer sada nisam u mogućnosti da uopšte odem do Niša, a kamoli da spremim ispit :)

Gost

#179

2015-12-14 15:43

Ne želim da pričam o tome da svi imamo razloge zbog kojih smo odužili studiranje,i da nismo želeli da idemo linijom manjeg otpora i prelazimo na neke "druge" fakultete.Borimo se svakodnevno da preživimo,jednostavno,mora se studirati sporije ako se radi i ne živi u mestu u kome studiraš.

Gost

#180

2015-12-14 16:19

Pa sta se desava sa potpisima!! :( Zasto ovako malo? :(

Postavila sam opet,pre pola sata link ka peticiji,u grupi studenata svog univerziteta (u Kragujevcu) i link u grupi Beogradskog univerziteta,u koju su me,nekim cudom primili posle tri nedelje!

Daj Boze da pomogne,jer je ovo prava enigma! Zasto ovako malo potpisa kad nas ima zaista mnogo! Meni je receno u studentskoj sluzbi pre nekoliko dana,da nas ima sada oko 10 hiljada!

Ja pokusavam na sve nacine da privucem sto vise ljudi,da rasirim glas o peticiji.

Mora da postoji jos neki nacin da se ovo razglasi!! Sem grupa na fejsu??

Jer dosad je najveci rezultat imalo saopstenje u kome pokretaci pozivaju da se potpise peticija.Na to ljudi najvise reaguju i tada dodje do veceg priliva i ubrzo sve stane.I ceka se...a koliko jos vremena imamo..

Ne znam za vas,ali mene vec hvata ozbiljna panika i brine sta ce biti sa ovim!

Pokretaci oglasite se,a i ostali...ako neko ima jos kakav predlog kako ovo da se zahukta!

 

Pokretači

#181 Korak po korak

2015-12-14 18:34

 

Kolege, kao što znate, ova peticija nije presudna, ona je samo jedan od koraka koji preduzimamo kako bismo ostvarili zacrtani cilj. Tako je bilo i pretprošle/prošle godine, tako će, verujemo, biti i u 2016. Naravno, bolje bi bilo da tih potpisa bude što više (napominjemo da smo u prošloj akciji dostavili 3700 potpisa, dok je ukupan broj prešao 6000), nekako deluje kao vid psihološkog pritiska na nadležne organe - evo nas, tu smo. Sve ove brojke mimo imena i prezimena, iako nezanemarive (do 20 000), čine se nekako apstraktnim. Zato vas molimo da učinite sve kako bismo skupili taj jedan glas više. Kad skupimo taj reprezentativni uzorak (to će biti u ovih par meseci), prelazi se u drugu fazu, a sve vreme priprema se teren. U svakom slučaju, o svemu ćete biti obavešteni, na isti način na koji smo to činili onomad. Naravno, nešto neće odmah moći na svetlost dana, to vam je valjda jasno.

 

Da rezimiramo, ono što je sada najbitnije, to je PRIKUPLJANJE POTPISA. Bez obzira da li vam je ostao jedan, dva, deset ispita, samo diplomski, potpišite, ako ništa, solidarnosti radi. 

 

 

 

 


Gost

#182 Borba!

2015-12-14 19:24

Pozdrav svima, posebno pokretačima.

Mene zanima da li se naslućuje produženje uopšte, da li postoje neke konsultacije sa ljudima koji donose odluke i da li smo na pravom putu?! Pitam se, zašto bi nekome smetalo da se produži još godinu dana npr. ako nikome nismo na teretu?

Kad mogu da se očekuju prve informacije o tome da li ćemo uspeti da izdejstvujemo još koju godinu produžetka?

 

NokiBG

#183

2015-12-15 01:27

Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu (ponovljen) upis za nebolonjce je 5000 din. a ispiti su 1000 i 1200 din. posle 3. prijave. 


Gost

#184 Re:

2015-12-15 13:24

#173: Zubic beli -  

 To i mene nervira.Ponizavajuce mi je,,veciti student'' da sam znala da ce ovako biti upisala bih kasnije fakultet po bolonji pa bih postedela sebe ponizenja.Novinari su za to krivi,na mom fakultetu nemam probleme zato sto imam plavi indeks,profesori su skroz ok,cak i vise korektniji nego prema bolonjcima...


Gost

#185

2015-12-15 13:44

Ima nas mnogo kojima treba produzenje ali dosta starih ne veruje da ce nam opet preoduziti pa nije zainteresovano.Bice jako napeto u septembru,opsta frka i panika,nekim profesorima ce biti zao da ruse studente u poslednjem roku ako je u pitanju poslednji ispit ,to isto nije fer prema bolonjcima na primer.Mislim da ce profesorima biti tesko da realno procenjuju znanje,a nama jos teze jer je pritisak i sad veliki a kamoli u septembru i oktobru.Drugo je kad padnes ispit i obnovis godinu,a drugo kad padnes poslednji ispit u poslednjem roku pa ti se ceo trud i zrtva ponisti.Evo vec sad me hvata panika.Ljudi nije fer da se takve situacije desavaju.Mene je sad strah od toga i dodje mi da predjem sutra na bolonju ili da napustim fakultet samo da smanjim tenziju i da ne dozivim takvu situaciju...

 

Pokretači

#186 Počelo je, počelo

2015-12-15 14:06

 

 

 

 

Pokretači

#187 Počelo je, počelo

2015-12-15 14:09


Gost

#188

2015-12-15 14:35

I dalje mi nije jasno šta oni gube ako nas puste da studiramo. Sve im plaćamo, ne poklanjaju nam ništa, pa ni svoje vreme. Sad su počeli da popisuju i bolonjce zato što ni oni ne mogu da završe u roku. To sam čula juče u gradskom busu. Očigledno im je uspela bolonja. Osim toga, ne treba nasedati na te gluposti da će da ponište sve ispite. To jednostavno ne mogu da urade, zato što bi sami sebe osporili. Plan i program nisu menjali sto godina, većina, još uvek isti profesori, ista predavanja, isti način polaganja ispita. 

Prolaznik

#189

2015-12-15 15:56

Ja bih samo savetovao kolege da ne prate medije nego da budu u kontaktu se pokretačima peticije ovde.

Pogotovo izbegavati komentare na sajtovima. I prošlog puta su pisali svašta o nama, mogu misliti šta će tek sada moći da se pročita.

 

Širite peticiju i učite.

Бобан

#190 Re: Počelo je, počelo

2015-12-15 20:01

#186: Pokretači - Počelo je, počelo  

Tako treba, na svakom koraku razglasite, ne znaju ljudi...


Gost

#191 Re: Re: Počelo je, počelo

2015-12-15 20:09


Gost

#192

2015-12-15 23:52

Zaista sam ogorcena, sta reci drugo. Faks sam upisala dok je vazio zakon o neogranicenom studiranju i ne mogu da verujem da se sada stavlja ogranicenje. Gde je tu "pravna drzava" koju smo navodno postigli?! 

Ne mogu ni da izracunam koliko sam novca dala fakultetu za skolarinu, obnove, prijave, knjige, a sada cu ,kako stoje stvari, ostati bez icega. Dok sam se, usput, borila s teskom bolescu, zatim i pocela da radim kako bih mogla da platim zaostale obnove. Zar neko misli da smo iz obesti zapostavili fakultet? Lencarili kod kuce?

Zar je tako tesko dozvoliti nam da steknemo diplomu, makar kao satisfakciju za sve sto smo preturili preko glave. Ne trazimo poklon, vec PRAVO NA UCENJE I OCENJIVANJE.

Solunac

#193 "Politika" 15.12.2015.

2015-12-16 08:16

 

Idemo dalje!


Gost

#194

2015-12-16 08:35

Svaka cast Bobane!!!! Konacno je neko uradio pravu stvar,konacno nesto konkretno!

Moramo od sada delovati u ovom pravcu,probijati se u medije,jer tako ce najvise ljudi saznati za peticiju.Ipak nas ima dvadeset hiljada! Ne smemo dozvoliti da nam ne produze rok! Boricemo se svim sredstvima za produzetak!!
Jer imamo pravo na to! Ne mogu nas izjednacavati sa bolonjcima,kojima je rok predocen na pocetku studiranja!

To nema logike,jednostavno drugo smo mi,a drugo oni!!! Mi smo upisali pod drugim uslovima,nikakvog roka nije bilo i nismo isto.Nase pozicije od starta nisu bile iste! I ova prica da to nije fer prema njima,to nece proci!
Necemo dozvoliti da ova prica prodje.Postoje i drugi nacini,boricemo se SVIM SREDSTVIMA!

20000 studenata je impozantan broj!Necemo dopustiti da krse nasa prava!

I dosta vise poredjenja sa Bolonjom! Dosta izjava da produzetak nama ne bi bio fer prema njima! Mi nemamo nikakve veze za njima.Oni su upisali fakultete,znajuci tacno koliko mogu da studiraju.Mi nismo! Tako da ta prica nece proci! Ne smete ovako da krsite nasa prava,necemo to dozvoliti.

 


Gost

#195 Jasta

2015-12-16 18:37

Na veterinarskom se placa samo prijava 1 000 dinara.


Gost

#196

2015-12-18 01:38

peticiju potpisujem jer nije u redu da zato sto bolonjski zakon predvidja da novi studenti zavrsavaju u odredjenom roku, to sad odjednom retroaktivno primenjuju i na stare studente - solunce. narocito jer veliki deo njih odnosno nas vec radi, i ako ih prebace na bolonju nece moci da idu na predavanja i vezbe i da sakupljaju bodove! a opet, ako nekome fali nekoliko ispita potpuno je nepotrebno da gubi "bolonjske" godine na njih i maltretira se. takodje , ovako pod pritiskom studentima soluncima je samo dodatno otezano zavrsavanje! stop torturi!

Gost

#197

2015-12-18 08:29

Ajde da razumem da je neko ostao na prvoj ili drugoj godini pre recimo 10-15 godina,pa u medjuvremenu njegov smer vise i ne postoji,pa je nemoguce za njega-nju organizovati posebna predavanja-vezbe za 2,3,4 godinu,ali maltretirati ljude koji su apsolventi (a 90% je takvih),pa i sa 10-15 ispita do kraja,koji nemaju nikakvih obaveza na fakultetu osim da polazu ispite,i vracati ih da ponovo nesto studiraju od pocetka je van svake pameti.

Za vecinu,pa i za mene bi to bio kraj,zivim i radim na 200 km od Beograda,imam porodicu,jos 5 ispita do kraja (mozda nekako i polozim do tog roka,ali tesko) i nema sanse da bih mogao da se organizujem da idem da slusam nove predmete,em od posla em od male dece,a o novcu i placanju nekih novih obaveza da ne pricam,jedva nakupim i za overe apsolventskog staza.


Gost

#198

2015-12-18 18:01

Danas sam polozila poslednji ispit,ostaje mi diplomski ali svakako sam potpisala i dajem punu podrsku.. Polagala sam sa bolonjcima i kad su me videli sa mojom skriptom od 700strana zamalo nisu pali u nesvest..Svi su imali skriptice od po najvise 50 strana...Moj ispit njima podeljen na 4 ispita i sad nas neko kritikuje sto smo toliko u zaostatku....


Gost

#199

2015-12-20 11:59

cula sam da su sledece godine izbori


Gost

#200

2015-12-20 14:13

Bili sledece godine izbori ili mozda ne - mi skupljamo potpise i definisemo tacno nase zahteve. Neko je spominjao i ulicu kao nekakav vid ove nase " borbe " , to necemo za sada, posto to uvek imamo kao mogucnost, a i da se ne bi mesao bas previse ja pokretacima ove peticije u koncepciju. Hajde neka nam bude sa srecom, trebace nam.