Ulicni sviraci

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Ulicni sviraci

Aleksa

#26

2012-10-23 19:29

komunalci preko partija dobijaju posao i imaju kurs od 30 dana dosli da nam sole pamet...
Mladja

#27 Re: Re: Pitanje

2012-10-23 19:33

#25: mladen mrdalj - Re: Pitanje

U redu.

Kako se u Bostonu i kako bi se ovde dobijale te legitimacije? Ko će ih praviti, deliti, određivati ko ih dobija i odgovarati za oduzimanje istih kad bude potrebe.. i generalno rukovoditi time? Koji deo zakona će njega štititi a istovremeno sprečavati prosjake?

Da li ćemo napraviti novu grupu ljudi koju ćemo takođe plaćati iz poreza?

Čulo sluha i ocenjivanje nečijeg muzičkog umeća (vidim da ne možemo da se pomerimo ovde dalje od "svirača" i da ćemo do kraja ignorisati sve ostale) je subjektivna stvar, i ne možemo očekivati od nadležnih da poseduju čulo sluha i kompetentnosti do te mere da bi uklanjali jedne a ostavljali druge. I što je još bitinije, zakon baš i ne razlikuje ljude od onih koji "imaju ispruženu ruku" i onih koji nemaju. To možemo ti i ja da razlikujemo među nama. :) Ali nije baš preterano validna stvar na sudu kad neko bude uložio žalbu što su mu pičnuli kaznu za prosjačenje, a on čovek "umetnik".

O tome se i radi, šta sprečava prosjaka da investira u kantu od 150 dianara i da lupa po njoj, tehnički je svirač, ma bubnjar. xD

Ne mora čak ni da lupa po njoj, može da nastavi da prosjači, i kad vidi komunalce ili tu neku novu tvoju "Muzičku policiju" da olupa kantu par puta i... zakonski je čist. xD

 

Počele su i nastavile se tako što je uložena ogromna količina novca.

Koyote

#28 Zaboga, Srbijo?

2012-10-23 20:17

"Ulicno sviranje" ne moze da postane delatnost iz prostog razloga sto sviraci ne placaju porez drzavi i ne primaju platu od iste. S druge strane, to sto sviraju NIKOME ne smeta, vec zabavlja ljude. Knez Mihajlova nije stambena zona. CAK i da jeste, opet ne narusavaju javni red i mir nit prosjace jer ipak nesto rade i ne primoravaju ljude da im daju novac. Kakav covek trebas da budes da bi prijavio one koji pokusavaju da zarade na posten nacin. Jel bolje da dzepare po autobusu? Tako bar nece pasti nikakva prijava... Zaboga, Srbijo medju sljivama...
mozzart

#29 da kažem

2012-10-23 20:17

Potpisao sam peticiju, jer podržavam ljude koji pošteno zarađuju, ali moram da kažem svoje mišljenje: ako se zavedu kao zvanično zanimanje - treba i da prijavljuju prihode i da plaćaju porez i tako-to. Kraće rečeno - treba da imaju sva prava, ali i obaveze koje proizilaze iz takvog statusa! Jer, ruku na srce - šta je on različit od moje mame koja radi u fabrici, i kojoj od plate svaki mesec ide određena suma za razne naknade (porez, doprinos, osiguranje itd). Takođe je i za njih dobro da tako čine, jer time stiču prava na zdravstvenu zaštitu i slično. I onda nam ne treba nikakva policija - svi oni koji su na ulicama "na divlje" - sami će da se sklone, jer onda nemaju zaradu...a to ostavlja prostor stvarno kvalitetnim muzičarima da na ulici legalno zarade. Čak i da ada te policija nekoga skloni, ona ga ne sklanja s ulice zato što svira, već zato što radi na crno (sviđalo se to nama ili ne - to nije legalno). To oni pokušavaju i sada da rade, samo bez osnova; zar ne? Jer, svirači rade svoj posao, a država im nije ni omogućila da se njime bave legalno (već je ovaj način jedini moguć), pa ih tako sklanjaju pod izgovorom da remete javni red.
Frog

#30

2012-10-23 20:44

Ne dozvolimo da sve ono što je lepo u Beogradu nebeogradjani ponište i ugase. Knez Mihajlovoj ulici ulični svirači utkali su dušu i zato moraju tamo da ostanu.
milos

#31

2012-10-23 20:55

sjajna peticija
Mentalno razgibavanje

#32

2012-10-23 20:57

Ulični svirači su jedan od simbola ovog grada.Sve svetske metropole ih imaju,pa zašto onda inaša ne bi. Oni jednostavno daju dušu ovoj betonskoj džungli.
Boki

#33 True story

2012-10-23 21:11

Ulični svirači su bukvalno najnežnija stvorenja u Beogradu. Moramo ih zaštiti.
Pa šta ako prosjače, oni nisu prljavi kao oni klasični prosjaci što smrde. Da ne kažem cigani. (Osim cigani ulični svirači, oni su takođe nežni). Svi imaju neke super simfonije, kad god idem na Obilićev venac da popijem kafu, uvek se oduševim kako sviraju i kako stoje na onoj hladnoći.

Pravda za Svirače!!!

Gost

#34

2012-10-23 21:28

Neka ljudi sviraju, sta tu ima lose?!
Blesy

#35 ulicni sviraci su umetnici!

2012-10-23 21:33

Podrska za ulicne umetnike! :)
Milan N.

#36 Svirački objekti

2012-10-23 21:34

"U gradu je zakonom zabranjeno na bilo kom javnom mestu prodavati robu ili obavljati druge delatnosti izvan prodajnog objekta - kažu iz Komunalne policije za naš list."

Odakle uličnim sviračima PRODAJNI OBJEKAT kada ne prodaju ništa + zovu se "Ulični".

Gost

#37

2012-10-23 21:43

Kakvi, bre, ulični svirači!?

Ja sam za to da se obavezno sklone sa ulica i strpaju u zatvore (kako svirači tako i oni koji im daju novac) jer su oni veliki prestupnici Zakona, zauzimaju javne pločnike a pritom izbegavaju da plate porez za svoju delatnost..

Praviti galamu i buku na ulicama je ne dopustivo i apsolutno MORA biti kažnjivo!!!
Dakle, muzika ne sme da postoji i država mora podhitno da reaguje po ovom pitanju, a predlazem da se sve ptice porokaju, psi lutalice pretvore u sapune, stabla iseku, vode isuše!!! Možda treba i sunce ugasiti.. koji ce nam!

Priznaćete - Mnogo je lepše slušati zvuk hiljade motora i automobilskih sirena nego nekih tamo drndalica instrumenata!
zuticacak

#38

2012-10-23 21:52

Ulicni sviraci su u Svetu normalna stvar, samo kod nas sve sto je normalno je nenormalno...do kada vise!

Gost

#39 Re: Pitanje

2012-10-23 21:58

Kustendor

#40

2012-10-23 22:01

Branimo čast metropole.

Gost

#41

2012-10-23 23:04

Ulicni svirac je zanimanje! Oduvek je to tako bilo, ne vidim zasto bi ih milicija razjurivala!
franzee

#42 :D

2012-10-23 23:12

ja prosto ne verujem kako su neke odluke grada besmislene.. jel to neko namerno provocira?
Cvrčak

#43

2012-10-24 00:03

#24: Mladja - Pitanje

Slažem se. Mora postojati sistem da se raluče oni koji bi radili nešto na ulici. Ne može svima sve da bude dozvoljeno posebno u velikom i glavnom gradu. Konačno, postojanje bilo kakvih obeshrabruje i dobre, a mnogo je mladih koji bi nešto umeli i to dobro. Negde ulični umetnici  polažu ispit, negde se dozvole daju po proceni biografije, tako grad može da odluči šta na svojim ulicama želi a šta ne. Ja bih predložio kao najgore da se dozvola plaća npr 10000 mesečno. Ko dobro radi i privlači pažnju, dobro zarađuje i  može to da plati. I to mu dođe ko prirodna selekcija. Ili kao neki paušalni porez što je u redu. Ali ne može muzika, igra ili slika na ulici da bude zabranjena!? I da se niko ne bavi onim što čini imidž grada. U ovom trenutku "ne postoje propisi koji bi to uredili".


Gost

#44

2012-10-24 00:23

Podrzavam, jer nikome ne smetaju.

Gost

#45 mladen mrdalj

2012-10-24 00:40

Znaci, sve svetske metropole nemaju pojma, samo ce djilasov beograd da ukine svirace, jer sta, ne plaćaju porez? Umesto da nemaju svirace i nemaju metro, budale u svetu imaju sve obratno od djilasovog BG. Pa postoje kategorije oslobodjene poreza, jer imaju premala primanja. Ako sviracu das legitimaciju (kao sto rade u Bostonu, a kako rade, ja ću da pitam, samo nek mi gradonačelnik pošalje molbu!) onda može i pausal, kao advokati. a sto se tiče prosjacenja, ili će grad/država da im obezbedi krov&toplu hranu ili oni imaju pravo da prose, a ja imam pravo da im dam. to je slobodna volja dva lica i sta država ima da mi se mesa u to sta ja i prosjak dogovorimo? I da, svako treba da dobije pravo i da ima pravo da ponudi tržištu svoju muziku , pantomimu ili moleciv pogled, a da a tržište za ponudu nagradi kupovinom ili kazni ignorisanjem. samo komunistički mozak mora sve da ima uplanirano ko sta sme sa radi i čime da se bavi.

Gost

#46

2012-10-24 01:01

U svoje licno ime i ime naseg Udruzenja Prava i sloboda pridruzujemo se vasoj inicijativi i peticiji!
Nikola Nikolic
Tatjana

#47 :-)

2012-10-24 01:03

Uvijek ih je fino vidjeti, i u Banjaluci ih imamo par i nikome ne smetaju, super ih je cuti dok setamo glavnom ulicom :)
Danijel

#48 Komentar

2012-10-24 01:04

Nadam se da će status uličnih svirača biti promenjen. Volim da ih vidim na ulici i uvek im dam kintu.
avvf2012

#49 avvf2002

2012-10-24 01:11

Direktan kontakt, ne sale, ne ssminka, ljudski kontakt sa izvodjaccima!
Ccesto, kada prodjem ulicom Kneza Mihaila, jedan stariji muziccar mi, po nassem dogovoru, dok me vidi, svira Sevastopoljski vals.
Prelepo.
I, nekako si pun, dussa ti puna lepote.
Gordana

#50

2012-10-24 01:12

Po meni nesto jako pozitivno i lepo Ne vidim nijedan opravdan razlog da budu uklonjeni