Ћирилица

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Ћирилица


Gost

#26 Srbenda

2013-02-25 19:35

Ubij ubij ubij siptara!

Anonymous

#27 Marina

2013-03-06 10:57

Smatram da treba negovati oba pisma na teritoriji Srbije i da svakome treba dati slobodu izbora kojim ce se pismom sluziti. Ovo je ipak jedna multietnicka sredina, hteli mi to ili ne.

Gost

#28

2013-03-08 12:31

Ћирилица је наше писмо, ко друкчије пише из Срба се брише. "Кад видим Србина да пише латиницом, ја бих на ту слину повраћала!"

Gost

#29

2013-03-08 12:33

И овде се врши терор над ћирилицом

Gost

#30 Re: Re: Света ћирилица

2013-03-10 03:16

#24: KikiNS - Re: Света ћирилица

Тим "Србима који су хришћани али нису православци" бих препоручио да прочитају "Пилипенду" од Симе Матавуља, одакле ће добити много боље тумачење проблема, него што то ја могу да објасним.

Погледајте на следећим линковима:

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0

http://silvy1102.wordpress.com/2011/02/25/%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%83%D1%99/

У следећим реченицама је дата сама суштина: За оне који су "продали веру за кукуруз" Пилипенда је представљао „живи, оличени прекор”. Како би се решили своје савести, неуморно су понижавали Пилипенду и говорили му да ће и он њиховим стопама. Он је и даље био непоколебљив: „Ја се уздам у мога српскога Риста! Ако ће ми помоћи, хвала му, ако неће, и онда му хвала, јер ми је све дао, па ми све може и узети, и душу!”.

Међутим, ми овде мешамо Србе, хришћанство, православље, католичанство, итд., односно народ и религију! То не би требало да буде ексклузивно и повезано, али у стварности јесте. А, шта ћемо са оним Србима који су нпр. будисти, муслимани, итд.?! Из тога видимо да то нема везе, и не би требало да има везе, са религијом. Срби говоре српски језик, са различитим наречјима (екавски, ијекавски, итд.), али је српско ПИСМО - ЋИРИЛИЦА и нема никакве "српске латинице", већ је то "хрватска латиница", а многи, нарочито они који се служе или говоре српски језик, али нису пореклом Срби, кажу "па, ја ћу сам да изаберем којим писмом ћу да пишем"! Ја бих њих само упитао да ли би могли исто тако нешто да кажу, например у Мађарској, Енглеској. Шпанији, ...?! Међутим, ми сами својом индоленцијом доприносимо овако недефинисаном стању у Србији и то својим сопственим некритичним, неконзистентним и крајње неодговорним понашањем и онда не треба чак ни да се љутимо што нам други "кроје" и показују "шта је бело, а шта црно"!!!

Оно што "KikiNS" помиње у вези неког "одрицања од Западних вредности", нема баш апсолутне везе са српским писмом - ЋИРИЛИЦОМ и мислим да је скроз промашио тему!


Gost

#31

2013-03-14 18:37

У уставу Р Србије пише да је СРБСКА ЋИРИЛИЦА обавезна и званично писмо у Р Србији али од попузгара и издајника и поред свега тога не примењују.

Једно писмо, један језик, један народ један вођа.

Gost

#32

2013-03-24 07:59

За праве Србе сваки коментар је непотребан!!!
Njenja

#33 Re:

2013-04-02 18:40

#28: -

TUZNO I USKOGRUDO!

Njena

#34 Re: Marina

2013-04-02 18:41

#27: - Marina

Upravo tako! Podrzavam!

Njenja

#35 Re: Света ћирилица

2013-04-02 18:50

#1: Стојан - Света ћирилица

Umesto da budemo srecni sto znamo oba pisma i imamo mogucnost izbora, a da ne pominjem olaksicu pri ucenju stranih jezika,  sad neko uskogrud i zaludan pokrece hajku protiv latinice i zalaze se za njeno ukidanje/proterivanje. Aman ljudi, pobogu, pisite kako hocete i kako vam volja. Umesto pokusaja progona latinicnog pisma, bolje bi bilo da pokrenete inicijativu za opismenjavanjem - pre evega novinara, javnih radnika, politicara i njima slicnih i ostalih  koji nas jezik sve vise nagrdjuju nepostovanjem, tj. svojevoljnim menjanjem, pravopisa i gramatike.


Gost

#36

2013-05-27 06:48

Овако: нисам никакав националиста, напротив. Дубоки сам левичар и атеиста. Али заиста мислим да је крајње време да се наше писмо заштити и на овај начин. Не верујем ни у какву заверу против ћирилице али верујем, нажалост, у неписменост великог броја нашег народа, како елементарну, тако и техничку. Много њих не зна да откуца ни латинично ч или ж на тастатури рачунара. Са друге стране, мислим да би функционалност нашег ћириличног писма требало пренети и на латинично у смислу Српске латинице која би у потпуности испоштовала принцип једног слова по гласу. У пракси, укидање двозначних dž,lj и nj и увођење једног слова, као што је и од dj настало функционалније đ.

Gost

#37

2014-01-04 13:02

Ја се потписујем ћирилицом, пишем ћирилицом и сматрам да треба да чувамо наше писмо и наш лепи српски језик. Желим да видим називе улица као и имена фирми, бутика и свих натписа, реклама и сл. искључиво на српском језику и то на ћирилици.
Лазар

#38 Re: Srbin

2019-01-23 23:34

Не знам зашто Ви, као и већина народа, повезујете ћирилицу са србовањем или православљем. За мене је ћирилица само практично, савршено и наше писмо. Нема никакве везе са вером, нити патриотизмом. Ћирилицом пишу: Русија, Украјина, Белорусија, Бугарска, Македонја, Казахстан, Киргистан и Такиџистан. То је преко 250.000.000 људи. Зар је нас 7.000.000 паметније од свих њих? Вероватно јесте, зато нам и иде овако добро. Као што Кинези, Арапи, итд. имају своја писма, тако имамо и ми. Ви пишете гајицом, а то је хрватско писмо. Хрватску латиницу уобличио је хрватски лингвиста Људевит Гај 1835. године, заснивајући је на Јан Хусовој чешкој латиници. Чудно је када имате свој ауто, а служите се комшијиним.

Урош

#39 Re: Re: Света ћирилица

2019-01-23 23:45

Шта са њима? Какве везе има вера са писмом? Ако говориш српски језик, онда пишеш ћирилицом. У Сирији живи велики број православаца, па пишу арапским писмом, а са друге стране, велики број муслимана живи у Дагестану, Казахстану, Киргистану и Такиџистану, па пишу ћирилицом. Ћирилица је писмо одрећених језика. Не разумем зашто писмо повезујеш за веру или патриотизам. То су различите ствари.

Жарко

#40 Re: Re:

2019-01-23 23:49

Ми причамо о писму, а ти о вери. Синовац, то су различите ствари. У Сирији живи велики број православаца, па пишу арапским писмом, а са друге стране, велики број муслимана живи у Дагестану, Казахстану, Киргистану и Такиџистану, па пишу ћирилицом.

Никола

#41 Re: Re: Света ћирилица

2019-01-23 23:57

Српску ћирилицу уобличио је српски лингвиста Вук Караџић 1811. године, а хрватску латиницу уобличио је хрватски лингвиста Људевит Гај 1835. године, заснивајући је на Јан Хусовој чешкој латиници. Сам закључи шта је чије. Не одричемо се Запада, већ покушавамо да првенствено наметнемо наше, а туђе мора да буде у другом плану, јер тако раде велики народи, који поштују себе и очекују да буду поштовани.