Apel za preduzimanje mera za sprečavanje koruptivnog publikovanja

Crna krava

#26 Re:

2013-10-04 17:06

#25: -

Pa naravno kada je opsta politika i u nauci "cuti i ne talasaj". Ma gori smo nego sto to i mozemo i zelimo da priznamo i u to nemam sumlje

GOST
Gost

#27 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za gosta 13 i post "Par pitanja.."

2013-10-04 17:12

#24: Dr. Mickey Mouse - Re: Re: Re: Re: Re: Za gosta 13 i post "Par pitanja.."

Promašena poenta. O čemu ti pišeš? Pa valjda je normalno da postoje standardi za mnoge stvari pa i za fakultete i univerzitete. Zašto bi vrhunski svetski fakulteti dozvoljavali prosečne rezultate, prosečne časopise, časopise koji nisu iz njihove naučne oblasti ili necitirane radove? Naravno, i kod njih ima problema, ali to nije poenta ove inicijative.

Ovde se ne piše o njima nego o sistemu u Srbiji i predatorskim časopisima, i to pre svega tri pomenuta. Mi nismo toliko razvijeni pa nam i standardi nisu visoki. Na primer, potreban ti je 1 SCI rad da doktoriraš, 5 SCI radova da budeš mentor doktorantima, čini mi se 2 SCI rada u skorije vreme za prelazak u naredno zvanje i sve to nije limitirano rangom SCI časopisa što olakšava napredovanje. Ali i takav standard je nekome previsok pa se formiraju predatorski klusteri koji naplaćuju za objavljivanje svega i svačega i to se u dosta slučajeva finansira od strane države. E to gospodo nije u redu. Ova anketa se ne bavi tužnom pričom o teškom naučnom radu u EU ili SAD.

 


Gost

#28

2013-10-04 17:35

Treba preduzeti hitne mere kako bi se sprecilo koruptivno publikovanje jer je eticki kodeks u nauci potpuno narusen na ovaj nacin u Republici Srbiji.
Crna krava

#29 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za gosta 13 i post "Par pitanja.."

2013-10-04 17:39

#27: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za gosta 13 i post "Par pitanja.."

Pa naravno da treba da postoje standardi i okviri i norme. Ali porblem je sto smo mi kao i sve do sada sto smo radili i ovo izopacili. Naucnici bi trebalo da su otvorenog duha i da im samo njihov moral bude vodilja a ne neki "petogodisnji plan". Problem je, opet ponavljam, da smo mi kao drustvo PROPALI NACISTO a nemamo i nikakvih moralnih normi. Kod nas na fakultetu su kriterijumi za doktoriranji i izbore u zvanja mozda i najstroziji na celom Beogradskom pasaluku ali i dalje ih to ne sprecava da biraju koga i kako oni hoce i da i dalje razvijaju depotizam do savrsenstva. Ne trabaju nama kriterijumi da bi ih upropastili i obesmislili nama treba da pocnemo da ozdravljamo moralno ako je to moguce

Mila

#30

2013-10-04 17:53

Precizno i profesionalno korektno napisana peticija.
Jupiter

#31

2013-10-04 18:41

SISTEM OCENJIVANJA JE LOŠ II TREBA GA HITNO UGASITI! Hitno je neophodno ukinuti kategorizaciju naučnika, pre svega jer nije urađena evaluacija za prethodni period, što je bilo predviđeno projektima koji su potpisani. Za početak varatiti plate na nivo prema zvanjima, dok se ne uspostavi pošteniji i bolji način ocenjivanja. Lobi koji postoji u nauci obezbeđuje uslove ocenjivanja takve da određenje grupacije naučnika nikada ne padnu sa pozicije A1. Pisanje glupih i besmislenih radova i DOPISIVANJE na radove postaju masovne pojave. Borba za bolju platu ne podstiče kvalitet nego podstiče traganje za zaobilaznim putevima. Ovakvi uslovi uništiće i ono malo kvalitetne nauke koja je čudom ovde opstala.

Gost

#32 Ser Žile

2013-10-04 18:50

Po meni, nije dovoljno hitno ukinuti sistem ocenjivanja naučnog rada i rangiranja prema kategorijama. Isto je tako potrebno pozvati na odgovornost one koji su takav sistem "preko noći" uveli u našu nauku. Uz ovo, treba preispitati šefove matičnih odbora koji su dodeljivali te kategorije - i to ne samo zbog raznih nepravilnosti na osnovu kojih su neki dobijali višu kategoriju (a neki zbog toga nižu, razume se) - tako su se npr. prikazi bodovali kao radovi, radovi u beznačajnim zbornicima kao monografije i sl. - već i zbog otezanja sa re-evaluacijom koja je, podsećam, zacrtana da se vrši na svake tri godine. Imamo situaciju u kojoj prezaduženi studenti doktorskih pune džepove organizatora naučnih skupova u nadi da će jednog dana zarađivati koji dinar više, dok, u isto vreme, institucije štampaju monografije onima koji to, po rezultatima, uopšte nisu zaslužili. Neko će za sav taj haos ozbiljno morati da odgovara!
Crna krava

#33 Medju sljivama

2013-10-04 19:03

ma kratko i jasno moramo uvesti sistem nagrade i kazne. Ne moze se raditi namerno pogdesno godinama, upropastiti nebrojeno kvalitetnih ljudi i posle nikom nista
Borac

#34 Re:

2013-10-04 19:40

#4: -

Ono što je važno jeste da ovom peticijom treba da se pokaže koliko su u stvari ljudi rezignirani time što se o tome toliko priča, a ništa se konkretno ne radi. Na univerzitetima (mislim na državne) u najvišim telima i dalje sede ljudi koji ovakav sistem podržavaju i ako se analizira sastav dekanata, stučnih veća i senata možete videti da ovakvi ljudi imaju radove u imenovanim časopisima, a opet bez imalo trunke stida raspravljaju i određuju sudbinu onima koji imaju mnogo bolje rezultate od njih i koji nemaju radove u predatorskim časopisima.


Gost

#35 Re: Par pitanja...

2013-10-04 19:45

#13: - Par pitanja...

APSOLUTNO SI U PRAVU ZA SVE

GOST

#36 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za gosta 13 i post "Par pitanja.."

2013-10-04 20:12

#29: Crna krava - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za gosta 13 i post "Par pitanja.."

Da, moralno smo propali. To je fakat. To ide od porodice pa se preslikava na sve, a beda samo pojačava efekat. Ja mogu samo sebe i najbliže moralno da "poboljšavam", celo društvo teško. Ali baš o tome se i radi, meni je ispod svakog morala da se objavljuju radovi o distribuciji cveća u časopisu koji se zove Metalurgia i da je jedini kriterijum objavljivanja rada uplaćivanje 300 eura, što su i dokazala tri nastavnika sa FONa. Sprečavanje priznavanja ovakvih radova i njihovo poistovećivanje sa radovima koji imaju naučni doprinos je jedan od koraka za uvođenje reda. Naravno daleko od toga da će ruže cvetati svima nama ako se zabrane predatorski časopisi, ali je to makar jedan pozitivan korak.


Gost

#37

2013-10-04 20:12

Ne znam da li su pomenuti časopisi
u isključivo "open access" obliku.
Ako jesu, onda je stvar jasna jer se u
takvim časopisima publikovanje plaća
25+ evra po stranici. Trebalo bi potpuno
destimulisati objavljivanje radova u takvim
časopisima. Što se tiče matematike,
može se verovati samo onim časopisima
iza kojih stoji neki od uglednih univerziteta.
GOST

#38 Re: Re: Par pitanja...

2013-10-04 20:14

#35: - Re: Par pitanja...

APSOLUTNO NISI U PRAVU


Gost

#39

2013-10-05 09:50

Jos nesto. Nezavisno od ovih samih casopisa problem koji se javlja prakticno u SVIM casopisima, je tzv."dopisivanje" na radovima, t.j. na radovima se kao autori "stavljaju" ljudi koji ni njihov naslov ne znaju tecno da procitaju, I prakticno nemaju pojma o cemu se tu radi. A stavljaju se na radove jer im je to sredstvo promocije u nastavnicka I naucna zvanja (zato imate I opo 10 autora na radu koga su prakticno napravila 2-3 autora). Ovo posebno ima katastrofalne posledice kad je rec o doktoriranju u inace destruktivnom "bolonjskom sistemu": mentor je prakticno u prilici da pokloni doktorsku tezu svom favorizovanom kandidatu - koji moze biti I cak potpuno van akademske zajednice - a da se protiv toga legalno nista ne moze uciniti. Jer zaboga kandidat ima odgovarajuce radove u casopisima sa SCI liste ! Mislim da prosto ovde drzava mora da se umesa, jer se autonomija univerziteta ocigledno zloupotrebljava. I onda ne treba ni da se kuka zbog narusavanja autonomije univerziteta jer ocigleedno u akademskoj zajednici ne postoji ni snaga, a jos vaznije (ni) vecinska volja da se to resi. Ocigledno da je to problem za drzavu, osim ako I u njoj ne pobedi MEGATREND filozofija.
Prof.Dejan Markovic, Tehnoloski fakultet, Leskovac
hemicar

#40 casopisi iz hemije

2013-10-05 10:34

Za druge grane nauke ne znam, ali za oblast HEMIJE ovo odgovorno tvrdim: svaki prosecan student doktorskih studija, ako savesno radi na studijama, u roku od tri godine (koliko traju studije) moze sa opremom koja je dostupna u Srbiji, bez dinara za konferencije i bez dinara za placanje nekih eksperimentalnih tehnika u inostranstvu, da objavi najmanje dva rada ranga M21. Ja ih do sada imam 3, imam 30 godina a ne smatram se nikakvim posebno nadarenim naucnikom. Zato, ako neko ne moze da napise dva rada na SCI listi, neka trazi drugu profesiju. Objavljivanje u casopisima izvan SCI liste je za mene cista glupost i kriminal (pricam za hemiju, ne znam kako je u ostalim granama).

Iskljucena

#41 Re: Kontola mobinga

2013-10-05 13:01

#2: Neverni Toma - Kontola mobinga

Isto pitanje bih i ja postavila!

Pojedini rukovodioci projekta se toliko bahato ponasaju i vredjaju angazovane na projektu i da ih pri tome ucenjuju iskljucivanjem sa istog.

Licno sam imala prilike da "saradjujem" sa takvim rukovodiocem koji je mene i par mojih kolega angazovao da donosimo rezultate u striktno "propisanim" rokovima i pod vremenskim uslovima koji su krajnje nehumani. Prilikom dostavljanja istih i sredjenih rezultata, spomenuti rukovodioc je koristio iste rezultate i publikovao ih je u vidu radova, a da smo pri tome, moje kolege i ja bili iskljuceni i sa liste KOautora iako smo i sami ucestvovali u pisanju istih.

Kao vrhunac "moci", nas troje smo "skinuti"sa projekta bez ikakvog obavestenja o samom tom cinu... dakle, i nakon vise od godinu dana, niko nam se pismeno, a ni usmeno nije obratio tim povodom, niti naveo razloge naseg iskljucenja. Cak sta vise, rukovodioc me je iskljucio mesec dana pre isteka Ugovora o radu na fakultetu.

Kada sam se obratila Ministarstvu prosvete i nauke, "vrlo ljubazno" mi je receno: "Da moram biti svesna kako prolaze oni koji isteruju pravdu"... Sta reci vise i kome se obratiti???... a da je pri tome citava uprava fakulteta upoznata sa ovim cinom "rukovodioca" i najpre se izjasnila da je to bilo uradjeno protivzakonski, a da se nakon nekog vremena vise ne govori o tome vec se to zataskalo, kao sto sam i ja "ucutkana".

I jos mnogo, mnogo nepravilnosti....

 

 

prof

#42

2013-10-05 13:38

Podrzavam peticiju, ali ne i retroaktivno jer se ne mogu kaznjavati istrazivaci koji su posteno napisali svoje radove i objavili ih u tada vazecim casopisima. To se moze lako resiti tako da Komisija za izbor posebno analizira radove u takvim casopisima i prezentuje ih Izbornom vecu. To je vazno i kolegama koji imaju takve radove da bez mrlje napreduju u svojim zvanjima.
Borac

#43 Re:

2013-10-05 14:05

#42: prof -

Ukoliko je rad u oblasti Metalurgije slažem se da komisija treba da ispita radove, ali ako to nije slučaj komisija nema šta da ispituje, jer rad nije objavljen u časopisu iz naučne oblasti!!! (ovde mislim na kojekakve menadžmente, saobraćaj, botaniku, košarku i sl., jer ako pogledate dotični časopis (Metalurgia) naćićete više radova koji nisu u oblasti časopisa nego onih koji jesu).

Crna krava

#44 Pocelo je pocelo

2013-10-05 14:42

Ma verujte mi da je problem sa radovima, dopisivanjem i svim ostalim sto je pokrenuto u peticiji samo vrh ledenog brega. Pocelo je da se kopa i niko ne moze ni da sanja koliko je duboka ta zecija rupa ali moramo istrajati i pokusati nesto da promenimo. Fakulteti su maksimalno zloupotrebili autonomiju maksimlano i pojedini profesori se ponasaju kao vlastodrsci pred Kosovski boj. Za dobrobit Srbije drzava mora da se umesa ali pitanje je koliko je drzava sposobna i moralna da poboljsa stvari. Meni mirise na to da ako se umesa drzava ima da bude jos i mnogooooo gore
gost

#45 nauka

2013-10-05 20:48

Nauka nije magarac da je svako jase, a u Srbiji je to ocigledno slucaj.
iskreno

#46 Re: Par pitanja...

2013-10-05 21:27

#13: - Par pitanja...


Necu se predstaviti samo zato sto to nisi ni ti ucinio.

To sto nisi dobio ni dinar to te ne opravdava. Ni drugi nisu dobili ni dinar pa su objavljivali na Elasvieru, Springeru, itd. U startu si znao da ce ti rad "proci" u TTEMu ako platis. Nemoj da se lazemo.

Hvalis se kako si najbolje ocenjen. Od koga od studenata. Da li zato sto si bio blag ili kvalitetan. Na kom si to univerzitetu gostujuci predavac i po kom osnovu. Bio si na 6 Univerziteta na usavrsavanju. Pa sta. Pa i drugi su bili i na vise od 6. Sta sa time hoces da kazes ili da potvrdis kvalitete. Sa brojem puta usavrsavanja?

Iznosis konstataciju "u oblasti u kojim vrsim istrazivanja ukupno ima 20 casopisa na SCI listi". Molim te napisi tvoju oblast pa cu ti poslati makar duplo vise casopisa u kojima mozed da publikujes rad. Nemoj svoju pretragu da zasnivas na osnovnim grupama. Time samo pokazujes ne znanje!


Tu istu "americku listu" je i prihvatilo vise od pola Evrope. To bi trebao da znas s obzirom da si se kako kazes usavrsavao na vrhunskim Univerzitetima. Iskreno, bolje da nisi nista pisao.

Srbija 2013.

#47 Re: Par pitanja...

2013-10-05 22:06

#13: - Par pitanja...

Postovane kolege, ovaj komentar je bolna slika naše situacije.

Teško mi je da prihvatim da postoji druga perspektiva. Zna se šta je korektno i etično, a šta nije. Sad treba da imamo razumevanja za one koji su se "snalazili" i objavljivali radove na prevaru, prijavljivali ih i ostvarivali razna prava (od pomenutih predavanja i gostujućih statusa u inostranstvu, do unapređenja na univerzitetu i honorara na projektima koje finansira Ministarstvo nauke).

Da li se nekome ko je to radio može bilo šta verovati? (Kako neko u zvanju asistenta može da ima status gostujućeg predavača na bilo kom "ozbiljnom" univerzitetu?)

Nije mi jasno kako je neko ko je ovako nepismen završio osnovnu i srednju školu (ne ume da napiše ni koliko ima godina!). To je zaista veliko pitanje za našu prosvetu.

Pozvati na odgovornost

#48 Re:

2013-10-05 22:28

#42: prof -

Svi koji su objavili radove u tim časopisima treba da budu kažnjeni ili, bar, da im budu oduzeta prava i privilegije koje su stekli tim objavljivanjem. Ili su bili nepošteni ili su potpuno nekompetentni za naučnu komunikaciju pa nisu mogli da shvate o kakvim časopisima je reč. Svako ko se ozbiljno i, kako kažete, "pošteno" bavi pisanjem radova neće ni da pomisli na objavljivanje u đubretu.

Naravno, kreatori sistema nose najveću odgovornost. I treba da budu najoštrije kažnjeni jer su kreirali sistem koji je podstakao propadanje.

Moramo oštro da se borimo protiv primitivizma i "pink" tendencija u nauci.

Crna krava

#49 Srbijo srbijico

2013-10-05 22:32

Znam da cete sada osuti po meni ali ja stvarno moram da kazem da se opet nas cuveni blagi mentalitet probio u prvi plan. pa dobro bre kolege moje jel mi moramo odmah ako se ne slazemo sa necijim misljenjem da kreneno da vredjamo iznositelja tog misljenja? Dal mozemo kao odrasli ljudi da raspravljamo bez personalnih uvreda? Jel postoji ikakva sansa da se napokon izdignemo iznad licnog? Mozemo li ikako da pokusamo da se ponasamo kao ozbiljni i vaspitani ljudi? Mozemo li...


Gost

#50

2013-10-06 19:23

Sramno je "fabrikovanje" naucnih radova i doktorata na ovaj nacin. Time se umanjuje i ugled srpske nauke i devalviraju posteno stecena zvanja i diplome.