Peticija za ukidanje odluke o promeni smena u osnovnim školama


Gost

#1

2013-10-05 18:12

Za samo sedam dana je uneto dovoljno konfuzije u zivot dece, roditelja, ucitelja, profesora. Da li se iko zapitao kako smo se organizovali oko promena koje su nepotrebno napravili? Naravno da nije. Papir sa novim zakonom mora da trpi sve, ali roditelji NE.
Cerski

#2 Re: PAPIR TRPI SVE !

2013-10-05 18:15

#1: -

Deca trpe najvise !


Gost

#3

2013-10-05 18:21

Starije dete mi ide u 5.razred,a mlađe u 1.razred.Starije dete više ne ide na treninge jer ne može da stigne.Doručkuje u 9h,ne može da ruča u 12h,ima časove nekada do 18.30 ili 19h.Dok stigne kući znači i ruča i večera u 19.30h!!!!!A mlađe dete se vrati kući oko 11h i 30min. i bude ceo dan sama kući?!!!Razumem praviti promene da deci i roditeljima bude bolje,ali ove promene nikome ne odgovaraju,bar u mojoj okolini.Svi iz celog naselja smo potpisali peticiju.

Gost

#4

2013-10-05 20:34

I sama sam profesor, ali smatram, da skola treba da bude prilagodena deci i njihovim potrebama, a mi smo tu da obavljamo svoj posao za koji smo placeni i kad to deci i roditeljima vise odgovara! :-)

Gost

#5

2013-10-06 08:57

Cini mi se da su potrebni jaci argumenti da bi se,u ovom slucaju, nesto pokrenulo i promenilo.Mene vise brine povratak kuci po mraku sto mislim da ce stariji ucenici iskoristiti za pravljenje gluposti.
Roditelj

#6

2013-10-06 09:36

Opet glupe promene kao i u vecini slucajeva u ovoj nasoj napacenoj Srbiji.Zaista nemam pojma kada se nesto uradilo da nama roditeljima koji radimo (u vecini slucajeva)po ceo dan bude lakse.Ucitelji se zaboga ljute sto rade samo popodne i navode kako je za decu bolje da idu i pre podne jer navodno nemaju porodicni rucak.Znaci glupo da gluplje ne moze biti.

Buzda

#7

2013-10-06 10:59

Treba podržati ovo jer će ga, kasnije, kad se dete zaposli, poslodavac pitati kako će ići na posao i pride ga pitati kako se oseća i "da li mnogo trpi" kao što neki kažu. Manite se budalaština. Ono što je problem u Srbiji je što svako tera svoj interes, kritikuje doktore, profesore, inženjere itd a da se ne pogleda u ogledalo i shvati koliko je šupalj i gde greši. Promena smena meni odgovara pa nisam pokretao peticiju za promenu smena u zadnjih 5 godina.

Roditelj

#8

2013-10-06 14:52

CItam komentare onih koji su protiv i naj mi je onaj gde roditelj kaze kako mu se dete koje je u visim razredima vraca kasno kuci pa mu je i rucak i vecera tek uvece. Cekaj malo, zar nije strasnije da se dete od 8 godina vraca u pola sedam uvece i da isto tako ima samo taj jedan obrok. Radim u skoli i verujte da deca od drugog razreda imaju po 5 casova koji se zavrsavaju u 6 poslepodne. Dok dodju kuci to je pola sedam. A roditelji imaju opciju da ih stave u boravak, kazu neki, pa da ih ne vide ceo dan. I da roditelju br. 6 glupo je da deca idu samo u jednu smenu, ali prvo se informisite zasto, pre komentara. I sama sam roditelj i reci cu samo jednu stvar : naime, ako budem strahovala da ce mi dete osnovno skolskog uzrasta praviti gluposti dok se vraca kuci iz poslepodnevne smene onda cu se debelo zapitati sta sam kao roditelj pogresila? i jedno pitanje za prosvetnog radnika koji je ostavio komentar jeste:Da li ste nastavnik ili ucitelj? Pretpostavljam da ste nastavnik, pa vam ne odgovara da budete malo i poslepodne na poslu. I primecujem da roditelji strahuju samo za stariju decu. Prvi roditelj je rakao da je dete samo od pola dvanaest. A zar nije samo i prepodne dok ne krene u skolu. Ili je da , u magicnom boravku. Buzdo care!
Zeka

#9 Zakon

2013-10-06 20:04

A sta cemo sa time sto je deci u skolama sve dozvoljeno? Mogu i da pretuku i ucitelja, nastavnika,druga,drugaricu i da ne snosi nikakve posledice.. To je mnogo veci problem nego tamo neka smena. I ja sam isao po smenama a i mnogi od vas i jel to smetalo nasim roditeljima , jesu se bunili ? Stvarno bih voleo da se sistem skolastva vrati kao sto je bilo u XIX veku..Kleci na pasulju ili kukuruzu i vrbov prut. Toliko problema i stvari ima koje su mnogo gore a ne tamo neke smene. Ocigledno da se od dece prave sto moram da upotrebim ovaj izraz debili. Ako se vec plasimo za decu, pa naravno da cu da dodjem po svoje dete kada se zavrse casovi..Ali izgleda da velika vecina nece da ima obavezu, nego je izgleda najbitnije da deca  ama brinu o sebi i da ih ulica izdrzava. Radim kao kosarkaski trener i za vreme treninga ne dozvoljavam da roditelji prisustvuju treningu. Radim sa decom uzrasta 7-9 godina, gde im trening pocinje u 8 sati, a nijedan roditelj se ne buni.Mnogi roditelji toliko poverenja imaju u svoje dete da nekada i ne dodju po njih nego sama dodju kuci.Nemojmo praviti invalide od dece.Jos bih samo pitao da li se secate vasih polazaka i dolazaka u skolu? Pa i ja sam u svoje vreme sa 7 godina isao i vracao se u skolu sam, nisu me roditelji odvodili i dovodili, a tako je sigurno i sa vecinom roditelja.PA skola nekada traje i do 6 sati zimi ( dopunska nastava, sekcije i slicno)
PS. Jos veca je sramota sto koristite decu za skupljanje potpisa, a o navalentnim roditeljima da ne govorim koji idu po ulici i spopadaju prolaznike za potpise.

anana

#10 Re:

2013-10-06 20:05


Gost

#11 roditelj

2013-10-06 20:58

Slazem se sa Zekom u svemu. Mislim da bi nam kao drustvu svima bilo mnogo bolje da povedemo racuna malo vise o svojoj deci a ne nekim sporednim stvarima koje na kraju krajeva mogu da donesu i dobro nasoj deci.

Gost

#12 Re:

2013-10-06 21:02

#1: -

IZVINITE ali ovde niko ne razmislja o deci koja su u svakom slucaju sama bar pola dana!!!DALI JE TO NORMALNO?ZASTO sve kancelarije i sl rade do 5 a deca izlaze u pola 12 ?Decu treba navikavati od ranih nogu na produzene boravke,bar su u drustvu svojih vrsnjaka a ne sami ispred tv!!!Ja sam  za zapadni sistem gde su deca u skoli svi isto od 8 pola 9 do pola5 i verujte ne uce sve vreme .....ali rucaju na vreme i nisu sami !!!DECA NA PRVOM MESTU A NE  NECIJE ZELJE!!!!!

 

ana crvak

#13 koga zezate

2013-10-07 06:59

Sramota....da necete mozda da kazete da je ovo u interesu dece?????ma,daj bre. Ja klopu ni ne pominjem,mora da se napravi rutina i za jednu i za drugu smenu.radi se o tome da su deca upravo to DECA. I da,treba da ih pitamo da li su lepo spavala,klopala i odmorila se.moja cerka je u prvom razredu i meni sasvim odgovara sto dolazi ranije kuci....ali,ona ce sada da napusti sve vannastavne aktivnosti jer ne zelim da bude robot koji radi 12h na dan.kako?lepo- ustane u 6:45,a trening joj se zavrsava u 19h.to nije u njenom interesu.a prekosutra,kada bude u petom razredu,kada ce da uci.pre podne ce visiti u muzickoj i trckati po masarikovoj od kuce do skole na 2 sata.uvece,kada dodje u 20h, moze samo da se okupa i legne...ili mislite da je dobro za njih da uce nocu....ma,da....kao da je san potreban je san potreban pubertetlijama......a zasto?????zasto se ovo uopste desava?dajte mi 1 dobar razlog.bilo sta.ovo je dobro iskljucivo i samo za ucitelje.a recimo da to meni ne znaci bas nista.

Gost

#14 Re: koga zezate

2013-10-07 10:55

#13: ana crvak - koga zezate

Mozda bi vam odgovaralo da ste ucitelj koji ne vidi svoju decu od 7 ujutru do6 uvece? Kako? Ujutro vrtic, a kad se vrate kuci mama je na poslu do 6, poslepodne. Ovde se ne radi o tome da samo jednoj strani bude dobro, nego svima isto. Slazem se da mora biti podesavanja,ali isto tako mislim da za decu mladjeg skolskog uzrasta nije dobro ni da imaju previse vannastavnih aktivnosti. Pominjete muzicku i sport i ne kazem da to treba zanemariti, ali zar nismo mi roditelji ti koji se trudimo da im posto poto uvedemo sto vise aktivnosti. Promena smena ne utice na to, jer ce im te aktivnosti oduzimati isto vremena menjale se smene ili ne. I nije ovo samo zbog ucitelja kakvo je opste shvatanje vidim. Proucite malo razvoj decjeg mozga i razmisljanja pa cete uvideti nadam se kako promena smena pozitivno utice. Ponavljam da verujem da nije moguce u svim skolama uvesti promenu smena tako da svima odgovara, ali ne treba ni napadati nesto o cemu se nije dovoljno razmislilo

ana crvak

#15

2013-10-07 11:15

Svako bira kako c vaspitavati svoju decu, kao sto osluskujete njihove potrebe pa na osnovu toga uslovno receno birate cime ce se baviti. Suvise obaveza nije dobro, ali sa uvodjenjem smena su onemogucene potpuno. Treninzi su ostali u sto vreme,kasno popodne,a vecina dece je tada vec budna 12h. Nije isto,mada isto vremena oduzima kao i ranije. Moj suprug radi jaaaakooo puno i dugo,pa? Koga briga za to? To sto on svoju decu ne vidi do uvece mi ne resavamo zezanjem bioritma druge dece...... a vrtici imaju i popodnevne smene. Svi koji rade u prosveti su posvetili svoj radni vek visim ciljevima,bar bi tako trebalo biti. Vi ste spona izmedju nas(roditelja) i stvarnog sveta. Vi ste ,pored nas, jedini duzni da branite njihovo dobro po cenu svega.
Ja se ni ne bunim zbog mog deteta, ona je mala, nema 7 casova i 15 predmeta. Ovo je najgora moguca opcija za stariju decu, a koliko sam shvatila, i vasa su deca mala.e, pa nece jos dugo biti.svaka odluka se i na njh odnosi. Vi imate 2x vise razloga da dignete glas protiv.pozdrav za sada-imamo domaci

Gost

#16

2013-10-07 11:53

nikad u zivotu nisam cuo za nevazniju temu u istoriji covecanstva , to dal ce deca ici u skolu pre podne ili posle podne je vazno kao i cinjenica dal se meni odvezala pertla , roditelji treba da se bore iskljucivo za nivo znanja koji se u osnovnoj skoli stice koji je sad trenutno u Srbiji na nivou znanja nekih africkih plemena , to je glavni problem koji ne zanima roditelje jer ni oni ne znaju osnovne stvari , ja sam imao profesora koji je to lepo rekao , bog zna za 5 ja za 4 , a vi za sve ostalo , to je bio cenjen i dobar profesor jer kad kod njega imas trojku ti si buduci genije , a sad svaka nepismena budala od jos nepismenijih i budalastijih roditelja ima sve petice , koji ne vrede nista.
Zeka

#17

2013-10-07 15:43

Da se jos nadovezem. Veci su problemi sta deca uce u skoli, ko ih uci i kako ih uci.Kako se sa time izboriti? Zivim u zgradi gde ima bivsih ucitelja, a roditelji dovode dete prvi razred na §§dopunske casove§§.E dete prvi razred.Pa to je mnogo veci problem jer nije samo tu skola kriva nego i roditelji. Ili je to samo stvar prestiza i da se prica kako dete ide na dodatne casove.Opterecuju se deca te engleski, te muzicka skola, pa ovo ono, milion obaveza, a to deciji mozak ne moze da svari sve. Kada mi roditelj dovede dete na trening a vidim da ne zna gde se nalazi, zamolim roditelja ili da odvede dete kuci da se odmori, ili ako je na treningu ne radi vezbice nego sedne na klupu i odmara.Stvarno se od deteta prave roboti. Ocigledno da vecina roditelja, tj danasnje drustvo zivi po ugledu na Ameriku, pa je bitno da im dete ima sto vise obaveza, da ide na kojekakve kurseve koji retko kome pomognu. To je mnogo veci i dublji problem, a ne kao sto se dize fama o smenama. I postavljam onda pitanje roditeljima jer su to decije ambicije ili vase bolesne ambicije koje vi niste uspeli da ostvarite pa onda toliko opterecujete decu?
(ne)normalna

#18

2013-10-07 16:28

Da li u je u ovoj ******* zemlji moguce postovati razlicito misljenje, ma kakvo da je ono? Ima roditelja kojima promena smena odgovara, ima i onih kojima ne odgovara (medju njima sam). Ovde se radi o mogucnosti izbora i postovanju potreba ucenika koji idu u odredjenu skolu. Zakon govori da se nesto mora a ovom peticijom se , koliko ja razumem, trazi da svaka skola prilagodi radno vreme svojim ucenicima, njihovim roditeljima i nastavnicima onako kako je najbolje za vecinu u toj skoli. Bas zato, ne vidim u cemu je problem i zasto bi se bilo ko osecao ugrozenim?

Gost

#19 Re:

2013-10-07 17:51

#15: ana crvak -

A da li vam je palo na pamet da se na zahtev roditelja mogu promeniti termini slobodnih aktivnosti? Ne vidim zasto je problem promeniti smenu, a ne termin ponavljam vannastavnih aktivnosti. Mozda u Bg vrtici rade i poslepodne, ali u provinciji to nije tako. Radi od pola sest do pola 4 i to je to. A cisto da pojasnim naucno je dokazano da je deciji bioritam najvise ugrozen cinjenicom da su naviknuti da im se mozak uslovno ukljucuje u odredjeno vreme, sto se postize stalnim idenjem u istu smenu. I mi jesmo posvetili vreme i energiju tome da ucimo nasu i vasu decu dobrom i plemenitom, ali ponekad imam osecaj da odgovora od strane roditelja nema. To je sad vec drugo pitanje i moglo bi se dugo o tome uzalud raspravljati. Ja sam svesna da roditelji dugo rade, radi i moj muz i ne nabijam to nikom na nos. I verujte da mene raduje sto ce moja deca ici po smenama, ma koliko to nekom izgleda cudno i glupo. Zelim vama i vasoj deci sve najlepse i da uspete da u vasoj skoli ukinete smene isto kao zelim da to u mom gradu ne uspe.

Dragana Drljačić

#20 Re:

2013-10-07 20:39

#18: (ne)normalna -

Upravo tako. ;-)


Gost

#21 Re: Re:

2013-10-07 21:18

#19: - Re:

PONAVLJAM da su deca najbitnija u celoj ovoj prici!!!! Svi ostali koji odluce da rade sa decom (vaspitaci,ucitelji..i sl)treba da funkcionisu( kao i skola) na osnovu potreba  dece!!!Dali ste se ikada okrenuli i pogledali po parku koliko dece je samo???DALI je normmalno da dete prvi razred sedi samo kuci do  pocetka druge smene?PITAMO li se dali je to dete psihicki spremno da prihvati svu odgovornost koju im mi ostavimo(npr zakljucavanje stana)!!!! Polazak u skolu je nesto cega se secamo ceo zivot!!! NARAVNO da deca treba da budu samostalna ali postepeno!!!!!Ne mogu se porediti deca od 7 i deca od 12 god!!!Sto se tice vanskolskih aktivnosti,sluze i za opustanje dece!!! Sta mislite da na zapadu deca ne idu na van skolske aktivnosti iako su ceo dan u skoli????Imam prijateljicu cija cerka na zapadu ide ceo dan u skolu.Naravno da ne uce ceo dan!!!!Pored casova imaju npr tejkvondo,sah,posete biologa!!!!U srbiji kad pomenes produzeni boravak (sa duznim postovanjem)pola ucitelja se najezi!!!!ZASTO? DALI znate da na zapadu ucitelji (koji nisu izasli jos na konkurs za fiksno radno mesto)mole boga da rade i tako zarade poene da bi izasli na konkurs!!!!Ne zelim da potcenim nikoga,postujem svako zanimanje .....ali rad sa decom je ili jesi ili nisi!!!!Mozda je bolje da svi mi roditelji ,nastavnici ,vaspitaci,ucitelji ,stanemo na momenat i popricamo sa nasom vec hiperstimulisanom decom!!!!Mozda ce biti manje tuca,nozeva i slu skolama jer podsetimo se skola je institucija a ne parking na 5 h!!!

 

 

 


Gost

#22 Re: Re: Re:

2013-10-08 06:57

#21: - Re: Re:

Slazem se sa vama u mnogo cemu. Cini se da mi ne pricamo o ostim stvarima. U mom gradu mala deca su isla u skolu samo poslepodne i bunili smo se protiv toga. Meni  ne smeta boravak, ali mi smeta da nemam vremena koje mogu da provedem sa svojom decom. I kombinovacu sa boravkom kad budem dosla do toga. A sto se tice skolovanja u inostranstvu da li ste znali da u skandinavskim zemljama decu poducavaju svi koji se za to prijave. Tek ovih godina su poceli da uvode promene u sistem. Zatim da li ste svesni da u americkim skolama ima toliko nasilja upravo zato sto deca nisu kuci sa roditeljima nego po nekim tzv slobodnim aktivnostima. S obzirom da zivimo u zemlji iz koje je mnogo mladih otislo budite svesni da svi poznajemo nekog cije dete sad ode u skole u inostranstvu, a ono sto ja od svojih prijatelja cujem nije ni blizu tom vaseg idealizovanog shvatanju. I sto se tice vaseg komentara o nasim skolama Bogu hvala pa mi sad imamo eksterne komisije koje ce kazniti svaki nas eventualno los rad. Bojim se samo da bi mnogi roditelji ostali bez prava na starateljstvo nad svojom decom kad bi kod nas socijalne sluzbe radile kao na zapadu. Svaka slicnost sa stvarnim likovima je slucajna.


Gost

#23

2013-10-08 08:26

Radite pametnije stvari a ne da rondate decu,klince. Zbog tih vasih sranja oko skolstva, i uopste oko svih zakona i dobijate revolt mladih! Pogazicemo vas sve jednog dana,AMIN!

Gost

#24 Re:

2013-10-08 08:57

#23: -

Strava upotreba svete reci Amin uz poruku mrznje. Svaka cast. Ni sve skole na svetu ne mogu ispraviti pogresno kucno vaspitanje!


Gost

#25 Re: Re: Re: Re:

2013-10-08 18:50

#22: - Re: Re:

Verujte mi pricamo o istim stvarima!!!I sami rekoste da se prilicno slazete sa mojim razmisljanjima!!!Kao sto rekoste,deca u vase gradu su isla stalno popodne ...zasto ?To verovatno niko ne zna da objasni!!!ZNACI  deca su bila pre podne SAMA a vi ste ih vidjali samo uvece.....Na svu srecu uspeli ste da se izborite protiv te ludosti ili ljudske gluposti!!!Takve greske odraslih se na zapadu(bar iz mog iskustva)tretiraju kao zaostalost jer dete je SVETINJA!!!!Nikako ne zelim da idealizujem zapadni nacin skolovanja koji ima problema ,i koji se trenutno inspirise nasim skolama verovali ili ne!!!Ali oni uspeju i da ga promene a u Srbiji je sve problem pa cak i tamo gde ga nema!!!Ponavljam  ne zelim nikako da idealizujem zapad (imam licno iskustvo) ali je zapad ipak mnogo ispred nas u svakom pogledu ne zato sto je narod inteligentniji nego sto je nacin razmisljanja,mentalitet drugaciji!!!Sto se tice nasilja u Americi to sigurno  ne zavisi od slobodnih aktivnosti ,i sami znate da je bitan kvalitet a ne kvantitet provedenog vremena sa decom!!!Sto se  Tice rada skola ne treba nikakva kontrola mi imamo dobre skole,ali mentalitet je pojedinih je ostao kao pre 40 god (jer im tako odgovara)!!!Nazalost ulaze se novac na zabave ,balove prosvetara a ne na sigurnost nase dece i renoviranje skola !! Poptpuno se slazem sa Vama za socijalne sluzbe i njihov rad kod NAS!!Evo vam samo jedan primer mojoj prijateljici je stiglo obavestenje od skole, da ukoliko se roditelji ne pojave 10 min posle zvona(uciteljica izvodi decu u dvoriste i predaje im decu) skola automatski ima pravo da zove policiju!!!Jer skola je institucija,koja dete po zakonu ne sme da ostavi da ode samo...!!!! A u srbiji dete je cesto samo pre ili poslepodne!!!!




Plaćeno reklamiranje

Ovu peticiju ćemo oglasiti za 3000 ljudi.

Saznaj više...