Петиција против првог корака укидања библиотека у основним школама


Gost

#126

2015-09-10 19:08

U najvećoj krizi kada deca prestaju da čitaju, kada ih mediji gruvaju nekulturom i sadržajima užasa i ko zna čega još. kad se po osnovnim školama događaju žalsne srove tuče ukidaju se biblioteke to jes bibiotekari, ljdi koji treba da upute na dobr knjigu?

Gost

#127

2015-09-10 19:11

Peticiju sam potpisala iz razloga sto: smatram da jedan bibliotekar za skolu koja radi u dve smene nije dovoljan;
zato sto zivimo u eri virtuelnog sveta i sto deca sve manje citaju, a nasi bibliotekari cine sve da deci knjigu priblize;
jednostavno zato sto su potrebni ucenicima i skoli...

Gost

#128

2015-09-10 19:23

Pisana,lepa reč je temelj koji se postavlja vrlo rano,u detinjstvu,pre škole. I kad se jednom ta ljubav prema knizi rodi,nadgradnja je laka.Škole usmeravaju,podižu na viši stepen,pa glad za knjigom postaje potreba.Potrba za celi život.Ukidanjem školskih biblioteka, mislim da bi mnoga deca bila kažnjena.Nije isto imati biblioteku tu, na dohvat ruke,uzeti knigu tu, u školi, ili pak planirati odlazak u gradsku biblioteku.Svi mi, kao društvo, takođe bi mnogo izgubili. Kakva će nam biti budućnost sa polupismenim naraštajima??? Živimo u teškim vremenima.Jesam za svaki vid štedjne ali na obrazovanju nipošto ne bi smelo da se štedi. Biblioteke su i te kako potrebne školama- neka tamo i ostanu.I,mislim da bi bilo korisno ,da se otvaraju i u onim školama,gde ih nažalost,još uvek nema.Ovo je moje skromno mišljenje i dajem punu podršku opstanku školskim bibliotekama.

Anonymous

#129

2015-09-10 22:26

Primer OŠ u Zagrebu: 645 učenika, broj učenika u odelenju 18-24, uprava: direktor, pomoćnik, psiholog, dva pedagoga,logoped,bibliotekar, sekretar, računovođa, dva domara, kuvar i 3 pomoćna kuvara, 11 tetkica, škola oko 3300 kvm,....

Primer OŠ u Beogradu: 600 učenika, broj učenika u odeljenjima 24-30, uprava: direktor, pedagog, 50% bibliotekara,sekretar,računovođa, 50% servirka, domar, 9 tetkica, 4200kvm

Od 1.9.2015 u ovoj školi ukinuto mesto adm.radnika, 50% bibliotekara i 50% servirke, a prvobitno je i sekretar trebao biti srazmerno ukinut od čega su odustali. Pravilnik koji su doneli (pre mesec dana) već više puta koriguju jer vide da ne može da se primeni u praksi (postavlja se pitanje po čemu onda rade, po principu od Prilika pa do Ivanjice). Pri tome 50% bibliotekara ima 50% norme u drugoj školi, pa me baš interesuje koliko i kada  će taj u ovoj biblioteci raditi, pa makar to bilo samo za potrebe čitanja obavezne lektire? 

Bravo za one umove koji su doneli ovakav Pravilnik, a bravo i za one koji se u MP staraju o njegovom sprovođenju, sve go stručnjak!!!!

Uvedeš inkluziju, izbaciš stručne saradnike! Propišeš lektiru, ukineš bibliotekara! Grad na zahtev roditelja(koji rade od jutra do sutra) finansira boravak za treći i četvrti razred, a MP ukine servirku, nedelju dana teraju u penziju žene koje imaju 60,5 godina starosti(a pošto nemaju 65 godina života sačeka ih Zakon o umanjenju penzija) onda ministar prosvete  kaže da taj Zkon ne važi u prosveti. Ma braćo moja politika obrazovanja nam je "na nivou" sve "go stručnjak do stručnjaka"!!

Bravo za Ministarstvo (pr)osvete!!!! Blago onim roditeljima i onoj deci koji će se pod ovim uslovima školovati

Ono što bih ja htela znati je  : koliko tačno zaposlenih ima Ministarstvo prosvete (platni spisak MP, bez obrazovnih ustanova u Srbiji) i hoće li neko u Ministarstvu prosvete biti smenjen ili kažnjen za ovoliko neozbiljan pristup ovom problemu i za urušavanje i  uništavanje sistema obrazovanja u Srbiji?

Za pokretača peticije:Prilikom umanjenja plata za 10% jedan predstavnik jednog sindikata prosvetnih radnika je rekao približno ovako "samo našim dragim tetkicama nije skinuto 10%" a tom rečenicom je mnogo više rekao o svom jadnom karakteru, nego o bilo čemu drugom. Zamislite koliko bi njega njegovih -10% manje bolelo da su i tetkicama toliko skinuli, ne misleći da su na minimalcu i da to nije moguće.  I zato ne budite sebični, angažujte se za sva ukinuta mesta u školama!

 


Gost

#130 Re:

2015-09-10 23:06

#39: Јасмина -  

 Jedino Vi ste dali suštinski komentar. Hvala Vam u ime mene i moje dece!!


Gost

#131 Re:

2015-09-10 23:07

#38: -  

 Bravo!!!!


Gost

#132

2015-09-11 08:14

Potpisujem zato sto ne zelim nepismenu decu.

Gost

#133

2015-09-16 20:54

Smatram da su školske biblioteke neophodne za rad škole, kao i za postavljanje osnove daljeg obrazovanja svih učenika.
Praunuk velikog ktitora Saborne crkve u Nišu Mihajla T. Popovića

#134

2015-09-17 07:09

Fiskalizacija PDV i cenovnik za usluge verskih obreda i proizvoda koji se prodaju u portama verskih objekata ili u samim verskim objektima i novac usmeriti u osnovno obrazovanje.


Gost

#135 GOREPOTPISANI

2015-09-17 09:12

...naravno, uz izvinjenje svim verujucima, i bogotraziteljima, koji su u ostrascenim raspravama oko nekih verskih velikodostojnika u brzini, pre bih rekao prezasicenosti tematikom, skloni da pogresno protumace ono sto sam napisao u zelji da budem kratak i jasan.


Gost

#136

2015-09-17 14:00

Pogubnost nestanka školskih biblioteka.
posmatrač

#137 Re:

2015-09-21 14:32

#26: -  

 Sestro slatka

Pa ti ni interpunkciju ne umeš da napišeš ispravno.

Samo da te obavestim da se zapeta (zarez) i tačka pišu iza reči - bez razmaka.
Pogledaj pravila u našem jeziku i za navodnike.

Kako li si ti uopšte stigla u bibliotekare?

Zaista: "...se može debatovati dugo na ovu temu...".


Gost

#138

2015-09-21 20:10

potpisala sam zato sto je sve normalno, pismeno, obrazovano, kulturno, sto moze unaprediti, uzdici, oplemeniti ocistiti dusu, vratiti na put postovanja, kulture, smernosti i plemenitosti potisnuto, omalovazeno i zgazeno. vratimo se tamo gde smo bili, vratimo se svom kulturnom, pristojnom i covecnom JA.

Gost

#139

2015-09-30 10:20

Противим се сваком покушају државе да штеди на децин на њиховом лечењу, образовању, школовању, васпитању...
Половина библиотекара

#140

2015-10-06 09:09

Зато што нови Правилник нема никакве логике када су у питању библиотеке у основним школама. Моја школа има тренутно 25 одељења. Ове године је по новом Правилнику изгубила 2 одељења, једног стручног сарадника, а следеће године изгубиће још једно одељење и пола библиотекара. Број ученика се смањује за 25, а губи се пола радног времена библиотеке! По којој логици?


Gost

#141

2015-10-09 09:09


Cela srbija bez izuzetka treba da cita i obrazuje se a to je mnogo lakse i bolje uz bibliotekara.

Gost

#142

2015-10-16 21:56

Obrazovanje, pre svega.

Gost

#143

2015-10-24 22:29

Sledeći korak nakon ukidanja bibliioteka je ukidanje radoznalostil

Gost

#144

2015-11-02 14:17

Peticija je skroz u redu jer mi bibliotekari nemamo drugog načina za borbu protiv ove nepravde

Gost

#145

2015-11-04 00:16

Nisam ni znala da se to dešava do današnje emisije na N1 I intervjua sa Jasminkom Petrović u emisiji Tri tačke. To mi je bila dovoljna preporuka.

Gost

#146

2015-11-14 18:59

deca treba da druguju sa maštom uz čitanje, drugi mediji im Sve serviraju kroz sliku, reč, nametljivu muziku a oduzmu im intimnost sa pisanom rečju i originalnim tekstom velikih stvaralaca, u filmovima je sve prekrojeno, izobličeno, nametljivo čak i kad je solidno odrađeno. Ne zaboravite pamćenje ima vremenski karakter i ako čitate polako lako će te usvojiti vrhunsko štivo ili ono namenjeno deci. Za ostanak biblioteka!

Gost

#147

2015-11-19 08:19

Smatram da je bitno ovo pitanje koje je pokrenuto.

Gost

#148

2016-02-08 13:59

Zato što je moja majka bibliotekarka i žena ide u tri različite škole tokom radne nedelje (Višnjica,Slanci i Veliko selo) da bi zaradila svoju koru hleba.Zar se tako treba ophoditi prema zeni koja uredno izvršava svoje obaveze više od 20 godina?

Gost

#149

2016-03-13 10:13

Zato što radim u školskoj bibliotrci. Zato što moji učenici vole ne samo knjige već i biblioteku. Vole naša aktivnosti. Zato što će možda već sutra tu raditi neko drugi.

Gost

#150

2016-05-25 11:59

Polazeci od razvoja deteta dobro je postojati biblioteke u zemlji. Dobra knjiga govori i o proslosti, i o buducnosti, usmerava i razvija unutrasnje procese kod dece, pomaze u sazrevanju i celokupnom razvoju dece. Sve je to tacno, uci se dobrom knjigom ceo zivot. Ali uvek zloupotrebe i bojazni postoje pa otuda i volja politicka mocnika da se biblioteke ukidaju. Kao sto po nekim autorima dete se razvija crtajuci, slikajuci, citajuci, svirajuci,  i ocovecuje se samim tim, otuda po novim autorima dete je mali psihicki bolesnik u slucaju  da crta, slika, razgovara, druzi se, slusa muziku, oblikuje materijale, predmete, uci strane jezike.  Da se deca ne bi na taj nacin iskoriscavala u sluzbi necijih interesa, doktorata, dobijanja sertifikata na decijem pracenju razvoja i njegovih celokupnih mogucnosti i sposobnosti u ucenju , misljenju i zakljucivanju, i samim ti da ne bi trpela, otuda tendencija zatvaranja ili ukidanja iz nekih razloga. Primer iskustva iz skole koju sam pohadjala: Deca koja nisu pohadjala nastavu, bezala sa casova, pusila cigarete i dzointe od svoje 12 godine, tukla svoje vrsnjake i drugove, omalovazavala profesore i nastavnike, tukla profesore i nastavnike,  nisu pohadjala biblioteku i citala knjige ,omalovazavala materiju nastavnih predmeta sada su veliki ljudi, zaposljeni u kompanijama stranim i vodecim firmama, ili vode sami firme, porodicno spokojni, dok deca koja su trpela, ucila i ponavljala teoretski gradivo, sedela u ucionici za vreme odmora, ucila i preslisavala gradivo, citala knjige i slusala nastavnike i profesore sada su omalovazena , sa zavrsenom nekom skolom bez posla, ili sa malim primanjima, diskriminisana, etiketirana, bolesna, neka od njih  su izgubila trku i sa vremenom i sa zivotom. Segregacija dece je dostigla svoj vrhunac u proslom veku. Kvalitetno obrazovanje nije se moglo dobiti u biblioteci jer su i lokalni domovi kulture postajali zatvoreni za mnogu decu, a otvoreni su samo postali za one sa 10000 eura na ruke organizatorima i menadzerima projekata. Kvalitetno ucenje i obrazovanje se verovatno prema izvestajima istrazivanja ne dobija u biblitekama i skolama, sigurno je siroko prihvacen njegov znacaj, jer od kvalitetnog obrazovanja zavisi i zivot pojedinca.