POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA


Gost

#2151 Re: Re: PRODUŽENJE ROKA

2016-05-06 18:52

#2147: - Re: PRODUŽENJE ROKA 

 Ni kod mene na Višoj medicinskoj nece priznati ispite ukoliko pređemo na bolonju. Pa pobogu,  nema nikave razlike. Dajem injekcije po starim I novim knjigama na isti nacin ;-) Malo šale nije na odmet :-) Inace, nisu se udostojili da objave na sajtu raspored ispita za Maj mesec. To je prvi put da se desilo. Morala sam posle posla da jurim u skolu da vidim raspored. Meni je lakse, jer sam u Beogradu, a sta je sa ljudima iz Leskovca npr. ? Ini moraju da dodju za Bg da vide kada imaju ispite? U 21. Veku? Zaista sramota. 


Gost

#2152

2016-05-06 19:09

Drugari ne unosite pometnju i ne dizite tenziju! Ukoliko se bude moralo preci na bolonju , ispiti ce biti priznavani po ekvivalenciji. Nema tu ovaj hoce , onaj nece! 

I kraj price s tim! To vazi i za matematiku i za visu medicinsku! 

Lepo imate u statutu univerziteta. Uostalom , na pmf-u u Beogradu vec ima studenata koji su presli na bolonju , a koje znam licno. Sve im je priznato prema pravilima. 


Gost

#2153 Re:

2016-05-06 19:26

#2152: -  

 Problem je sto  pojedini studijski programi ne mogu da se usklade po Bolonji, jer ne postoje toliko srodni smerovi. I to  u tom slucaju znaci studiranje ispocetka, sa eventualno priznanjem par ispita tri do pet, a ostalih recimo 20 ili 30 polozenih ispita, kao i  (kolokvijuma i napisanih seminarskih radova) nista ne znaci, to je u tom slucaju ponisteno. I to je velika nepravda, finansijsko ostecenje i degradacija samog rada i licnosti. Sada se otvara pitanje, da li se to radi iz razloga da bi se duplo platilo i napunio budžet, a svakako se plaća,  ili da bi se u društvu smanjio broj viskoobrazovanih, ali onda se tek stvara dodatni problem, ljudi koji više nemaju nijedan motiv, pa makar i studiranje, tražiće zaposlenje, a šta onda, pod ovim uslovima u kojima je država? Ne znam da li ima pravne osnove za ukidanje prava starim studentima za završetak studiranja pod uslovima kada  su upisali?


Gost

#2154 Re: Re:

2016-05-06 19:33

#2153: - Re:  

 Ja se nadam i ocekujem da ce do produzenja doci! Cak i ne sumnjam u to! Ali mi nisu jasne kolege koje u ovom trenutku uzmu pa lupetaju kako se isti ispiti nece priznavati. Nema tu nikakvog "uskladjivanja". Ako nas prebace na bolonju , sve sto je ekvivalentno se priznaje. Sve sto je novo se dodaje. I tu je kraj price! 

E sad , ne mozete vi da imate polozenu hemiju , a da trazite da vam se na konto toga prizna muzicko. 

Naravno , ukoliko nam to urade , nepravda je ogromna! I ne smemo to da dozvolimo!


Gost

#2155

2016-05-06 19:42

Aman ljudi, dosta vise sa tom bolonjom. Zasto ste tako malodusni ?

Nemaju pravo da nas prebace na bolonju I TACKA  !!!!

Svi vi koji racunate sta ce vam dodati i slicno slobodno napustite ovo mesto i idite na neki drugi sajt, forumi itd.

 

Prvo su hteli da nas izbace sa fakulteta mimo Ustava. Kada su videli da smo se pobunili odustali su od toga.

Sada pokusavaju da nas prebace na novi program. Isto tako ne pristajemo na to i boricemo se svim sredstvima i morace opet da odustanu. Na kracu kada vide da ne mogu to da urade nacice resenje tako sto ce nam uzeti puno para za obnovu apsolventskog staza i svi ce biti koliko toliko zadovljni.

 

Ako prodje septembar, idemo na sud.  Ima nas puno. Kolektivna tuzba ce nas pojedinacno vrlo malo kostati.

 

O ovom pitanju morace da odlucuje Ustavni sud.

 

Bilo je vec slucajeva kada je Ustavni sud ponistavao odredjene odredbe donetih Zakona.

 

Npr. onaj prvobitni dodatni porez na plate koji je donet Zakonom, Ustavni sud je ponistio i drzava je morala vracati novac svim ostecenim gradjanima.

 

Isto tako, ukoliko dodje do sudjenja i nas ce vratiti na fakultete da studiramo po starom programu.

 

Nas je 4500 aktivnih, spremnih na borbu. Kada bi svako od nas dao samo 1.000din. sto zaista nije mnogo, eto nama

4.5 MILIONA DINARA  ZA PRAVNU BORBU. 

 

Vazno je da predstavnici Ministarstva i drzave znaju da smo spremni na borbu i da se NIKADA NECEMO PREDATI DA OSTVARIMO NASA USTAVOM ZAGARANTOVANA  PRAVA  !!!!!


Gost

#2156 Re: Re:

2016-05-06 19:57

#2153: - Re:  

 Ne kontam, sta znaci srodni smerovi...npr ako sam studirala ekonomiju nastavljam ekonomiju po bolonji , neci se upisivati na pedagogiju...to bi onda znacilo...izbacujemo Vas sa fakulteta, ne mozete nastaviti to sto ste studirtali nego morate nesto drugo...kakva je to glupost? Sa druge strane, ovde ima ljudi koji su zaglavljheni na jednom ili dva ispita gde je prolaznost uzasna...licno mi se desavalo..da polazem ispit i da tog roka niko ne polozi??? da li je moguce da niko ne zna bar za sest...dajte molim Vas..


Gost

#2157

2016-05-06 20:06

Ukoliko dodje do sudjenja uzimamo nekog jakog advokat kao sto je Toma Fila, Borivoje Borovic i sl.  Sa skupljenim novcem to cemo moci da priustimo. Plus taj novac nam se vraca nakon dobitka presude.

 

Poznat advokat sa svojim vezama resava ovaj slucaj u jednom eventualno u dva rocista i kraj agonije.

 

 

 

 


Gost

#2158

2016-05-06 20:22

Au jos malo i stizemo do Strazbura :D

P.S.advokata i naseg andjela cuvara vec imamo i ne menjamo :)))

 


Gost

#2159

2016-05-07 00:54

Ne znam sta cu?15 god samo studiram i nikako da zavrsim prava, poludecu nacisto od cele polemike, sta dalje?Kako bez dinara i sa 35 godina?Kako kolege?I ako produze sza mi znaci ovako rasejana i da ne kazem sta jos?Pravim vencanje pa na privatni sta ce mi ovo kidanje zivaca na Djurdjevdan?


Gost

#2160

2016-05-07 05:07

Ja se nadam da ce nam produziti rok za zavrsetak studija po starom. Ne smem ni da razmisljam o Bolonji, jer bi to za mene bio kraj. Ne znam zasto se toliko polemise o tome sta bi bilo kad bi bilo. Valjda smo dali svoj potpis kako bi se izborili za nase pravo na celu sa pokretacima. Nemojte ljudi da sirite pesimizam. 

MARINA

#2161

2016-05-07 08:52

Produzice sigurno,ne ocajavajte!Ne siriti enegativnu energiju,samo pozitivne misli donose pozitivan ishod!

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2016-05-07 11:28



Gost

#2163

2016-05-07 11:41

Naravno da cu potpisati....profesori ne daju olaksice...a znaju da nas ogranicavaju

Gost

#2164 Re: Re: Re:

2016-05-07 12:08

#2156: - Re: Re:  

 Ja sam na ekonomiji na smeru Marketing menadzment, a po Bolonji taj smer je podeljen na Marketing i na Menadzment. Tako su mi i ispiti podeljeni, i dodati neki drugi. Te po prelasku na Bolonju cu morati da odaberem jedan od ta 2 smera i shodno tome dobiti/izgubiti predmete. U sustini ne znam kako taj proces ide, niti se usudjujem da pitam tamo nekog jer se nadam da ce ova akcija biti uspesna i da mi ta informacija nece ni trebati. Ali to jeste velik problem, kako da se prebacis na novi sistem kad nema tvog smera? Ne znam kako je na drugim fakultetima ali tako je na Ekonomskom u NS-u.


Gost

#2165 Re: Kulturno pitanje,zbunjenog studenta

2016-05-07 13:08

#2162: Kulturno pitanje,zbunjenog studenta - Kulturno pitanje,zbunjenog studenta 

 Kolega dragi kontra argument je, kad upisujete neki od da fakulteta, onda vam je predoceno svi uslovi tog trenutka kad upisujete i pod tim uslovima se podrazumjeva i da zavrsite! A ne da u medjuvremenu, dobijete druge uslove i zakone! Zato treba svima konkretno reci, imate pravo to i to, i da su ljudi svjesni od pocetka na sta pristaju!a vecina ljudi zivi tesko i skoluju se a da ne pricam o drugim problemima sa kojima se srecu! Ja sama sebe izdrzavam, i jos majku pomazem i borim se i polazem! 


Gost

#2166

2016-05-07 13:27

Udjem ovde posle deset dana i sta vidim - uveliko se vec prihvatila Bolonja, oko koje smo se slozili da nam nije opcija. Za neverovati. Licno, niti imam nameru,a jos manje finansije da predjem na istu. Izgleda da smo zaboravili da NE MOLIMO NI ZA STA, JER IMAMO ZAKONSKO PRAVO NA STUDIRANJE BEZ VREMENSKOG ROKA.

Kako rece neko od kolega, "drazi mi je Strazbur nego Bolonja". Izgleda da nema druge nego presaviti tabak.


Gost

#2167

2016-05-07 13:49

Mislim da komentari ipak treba da se zakljucaju. Ovo nema smisla!


Gost

#2168 Re: Kulturno pitanje,zbunjenog studenta

2016-05-07 13:56

#2162: Kulturno pitanje,zbunjenog studenta - Kulturno pitanje,zbunjenog studenta 

 To bi vazilo za normalne uslove zivota, rada, ucenja, okruzenja... pa cak ni tada. U nasoj zemlji vec 25 godina ne postoje takvi uslovi. Doziveli smo i preziveli plate od 1 DEM koje su narasle do celih 200 EURO. Sa poslanickim od 1000 - 6000 EURO cine imaginarni prosek od 400 EURO. A za osnovnu potrosacku korpu za cetvoroclanu porodicu treba minimum 1000 EURO. Na putu za polaganje ispita imali smo i situaciju podmetanja eksploziva pod autobus. Savremenik sam tog dogadjaja. U eri kompjutera ne postavljaju se sve informacije na sajtove fakulteta vec je potrebno ici do mesta studiranja 5 - 8 puta radi gledanja kojekakvih oglasnih tabli, predaje ispitnih prijava za potvrdjivanje izlaska na ispit, predaje indexa, dogovora za prakticni, usmeni...Taj broj treba pomnoziti sa minimum 2000 din , koliko meni treba, za kartu za prevoz...Ovome treba dodati cenu prijave ispita , da bi se dobio iznos za polaganje ispita iz prvog puta. Pri tome zivimo u zemlji gde zvanicno 22% stanovnistva nije zaposleno, mada mislim da je ovaj broj i veci. Bruto nacionalni dohodak nam je na nivou Avganistana i Somalije, broj socijalnih slucajeva raste a vecina stanovnistva zivi i prezivljava od penzionera. Nigde u svetu nije starosno ograniceno obrazovanje vec je trend da se citav zivot unapredjuje znanje. Svedoci smo slucajeva bakica i deka koji u 70 +.... zavrsavaju fakultet, dobijaju doktorate....na opste zadovoljstvo, podrsku i cestitanje okoline. Mislim da nismo toliko bogati da vec ulozeno vreme, novac...odbacimo. Ili je ,samo kod nas trend, biti sto siromasniji i sto neobrazovaniji, bez perspektive. Da ne pominjem namerno malu prolaznost na nekim predmetima radi licnih kompleksa, prodaje posebnih udzbenika, skupljanja sredstava od prijava ispita, ,,dopunskih casova'', cuvanja mesta za sopstveno dete... Nisam primetila da su oni sa starim diplomama bilo gde u svetu nipodastavani. Ne mozemo teziti i zahtevati evropske standarde a imati centralnoafricki standard. (bez losih primisli za pomenute regije)


Gost

#2169

2016-05-07 14:04

S dužnim poštovanjem, ali na bolonju mogu i sam da se prebacim kad god hoću. Ovde sam dao potpis za produženje roka po starom programu i ne razumem baš zbog čega sad koketiranje sa bolonjom. Da li nam se to suptilno nagoveštava šta nas čeka?


Gost

#2170

2016-05-07 14:10

Ja kazem da komentare treba zakljucati! Ovo citaju svi. Vidim sad i kukanje pojedinaca kako nisu ucili i kako su rasejani. Ne vidim poentu. Pa da uzmemo mi da ucimo umesto njih? :) 

Bolonja nam nece pobeci , ali to ovde nije cilj. Ne znam koliko pokretaci gledaju ovo , ali mogli bi da brisu s e komentare vezane za bolonju. Ili ako ne citaju cesto , nek lepo zakljucaju. Ovo zaista vise nema smisla. Nas cilj je produzenje po starom! A ovo sto se ovde desava je PROMASENA TEMA!


Gost

#2171

2016-05-07 14:22

Sve ce ovo ispasti kako treba, jedino sto se zivci gube.

Ne znam koliko je pametno da se ovde pise sve i svasta, komentari su javno dostupni.


Gost

#2172 Re:

2016-05-07 15:38

#2171: -  

 Nemojte biti paranoicni....imamo zajednicki cilj a to svakako nije Bolonja, mislim da nema potreba da se komentari zakljucavaju, neka svako iznese svoj stav zasto da ne...meni je licno lakse kada znam da na hiljade ljudi deli moju sudbinu i da su tu, aktivni


Gost

#2173 Re: Re: Re:

2016-05-07 17:12

#2156: - Re: Re:  

 Slican studijski smer sa ekonomijom znaci  slican program, u zavisnosti od programa koji je upisao student, prve dve godine studijski programi su isti (opsti), a na trecoj se opredeljuje za odredjenu oblast. Tako da, ko je stao na drugoj ili prvoj godini ne moze vise da studira ekonomiju, moze da upise neki drugi fakultet, ko je na trecoj i cetvrtoj, prebacuje se na slican studijski program u skladu sa  programom koji je pohadjao, ima devet oblasti. Medjutim, postoje situacije gde nema ni ovakvih transfera, vec dolazi do ponistavanja kompletnog studiranja, jer neki programi nemaju toliko slicne studijske programe i to je orgoman problem, u ovoj grupi su ucitelji najugrozeniji, nema slicnog studijskog programa, smera, zatim  defektolozi, pedagozi, psiholozi neki na trecoj neki na cetvrtoj godini usmeraju se za odredjenu oblast. Bolonja ne moze nikako biti resenje za studente upisane po starom sistemu, ona  oduzima brojna prava, a negde i skoro potpuna i to ne moze biti ni zakonski opravdano.


Gost

#2174 Re: Re: Re: Re:

2016-05-07 17:44

#2173: - Re: Re: Re:  

 to se zavisi od fakulteta....negde je 3+2 negde je  4+1 i sl...na Filozofskom u Nisu (neko ga je vec pomenuo), nisu bili toliko azurni da menjaju program , nego su samo ispite rasparcali....dakle i po Bolonji su diplomirani psiholozi, tek se na masteru opredeljuju...ali da na odredjenim fakultetima su sve promenili...

Jedan ali vredan...

#2175

2016-05-07 19:21

Nemojte kolege sebe dovoditii u stanje ocaja... Jednostavno dajte svoj maksimum i vi sa jednim i vi sa deset do diplome... Necu iznositi svoju pricu, svi mi je imamo i svakome je svoja najteza, ali sam iz te svoje price naucila da sebii vredim najvise, da ne odustajem, da sam samo zdrava na korist onima koje volim... I eto, realno cu u septembru biti na ispit do diplome, ali cemo svi tada znati na cemu smo i kako dalje... Poenta je ta da smo se ovde okupili sa ciljem da potvrdimo svoja legitimna prava i od toga nema odustajanja... O opcijama protivnim ovom cilju mozemo govoriti tek kada stignu konkretnii odgovori od nove vlade... Pre svega toga, padanje u vatru moze samo da vas paralise i ne daj Boze razboli.... Cuvajte snagu za knjigu, smanjujte, pa makar samo i za pismeni deo ispita... lakse ce vam biti... To vam je poruka od nekog ko nije prestajao da paralise sebe... Tek kada date mozgu da dise, konstruktivno ce misliti i pamtiti... Nema ovde mesta za sramotu, prosuto je mleko tj. bacene suu silne pare, vreme i zivci... ali se dovedite u pamet i zaokruzite diplomom ovu pricu,,, Ista je dosla onda kada je trebala doci... nikada nije kasno! Govorite o nipodostavanju okoline, pa pobogu, sramljenjem i zabijanjem glave u pesak dajete legitimitet njihovoj kritici... Rekli ministri prethodne vlade da nema sanse i sta smo do sada cekali- pokretaci peticije gutaju te reci i bore se, a mi svakome ko ovu prepisku cita, samo olaksavamo da nas pljuju jos i vise... Ako vec morate da brinete, radite to konstruktivno, razmatrajte svoje opcije i ne delite se na one koji imaju vise i manje prava za produzenje... A o prelasku na bolonju raspredajmo kada i ako uopste ista dodje na dnevni red... Srecno nam bilo...