POTPISI STUDENATA PO STAROM PROGRAMU KOJIMA JE POTREBNO PRODUŽENJE STUDIRANJA

apsolvent

#26

2015-11-02 11:04

Koliko je ljudi potpisalo peticiju prošli put? Hvala na svemu. Srećno nam bilo! :-)

Milla

#27 ...

2015-11-07 14:16

U BiH su produžili ovaj rok do  30.09.2018. Nadam se da će i naša država imati sluha za nas. 


Gost

#28

2015-11-12 13:59

Svako treba da zavrsi studije po programu po kojem je upisao,a ne da mu dodaju nove predmete po novom programu sto znaci da nikad nece zavrsiti studije.Po toj logici neko ko je zavrsio 90tih ima manje vrednu diplomu jer je bio drugi program,treba izmenuti taj clan zakona i omoguciti svima zavrsetak studija po upisanom programu.To sto neko radi da bi preziveo ne znaci da mu treba oduzeti nadu za buducnost,a treba podrzati i bolonjce sa istim zahtevima.Bave se nama koji im dajemo pare i ne smetamo umesto da akcenat stave na kvalitet studija,lazne akreditacije pojedinih privatnih fakulteta,skolovanje bespotrebnih kadrova i drugo.
novi sad

#29

2015-11-12 14:20

Bravo za autora,nema stajanja do pobede ako zatreba strajk i blokada institucija,pa zasto smo dosli do apsolvenata da nam to neki ministar izbrise gumicom


Gost

#30

2015-11-13 09:09

poz svima sirite svima vest za peticiju

Solunski

#31

2015-11-14 10:14

Kolege, nismo ni mi Supermeni, istrošeni smo koliko i svi vi, imamo sijaset problema, životnih prilika i neprilika i na sve to valja opet gurati ovu našu zajedničku stvar, što iziskuje dodatno slobodno vrijeme, kojeg baš i nemamo, odricanja, nerviranje... Mi sami ne možemo. Pomažući nama, pomažete i sebi. Shvatite da moramo reagovati sada. Ne možemo čekati ljeto, jer tad se ništa ne rješava, tad se samo finalizuje dogovoreno. Ne mogu shvatiti da smo prošle godine uspjeli skupiti preko 6000 potpisa, a ove se mučimo da dostignemo i 400. Pritom, da obavijestim sve vas da od ovog broja ima deset do dvadeset posto neispravnih, pošto nekoga očigledno mrzi da popuni sve podatke koji su traženi.

 

Dakle, šta hoću reći, nemoguće ja da je za ovaj period od godinu dana diplomiralo 6000 ljudi. Volio bih da je tako, ali sve su prilike da to ne stoji. Ako na sve to dodamo da je prošle godine, sudeći prema podacima koji su dostavljeni Ministarstvu prosvete, bilo 20 000 - 30 000 solunaca, onda je ovaj broj (349) smiješan i sa njim možemo samo da se slikamo. Da bismo uopšte mogli da dostavimo ovu peticiju, uz sve ono što će uslijediti, a tiče se razgovora, pregovora, pisanja molbi, šetnji od ovog do onog, biće potrebno minimum 2000 potpisa. Tako je bilo prošle godine (tad smo imali preko 3000, a naknadno smo dostavljali nove potpise), tako mora biti i sada. Shvatite ozbiljno situaciju u kojoj se nalazimo i u kojoj će se većina nas tek naći. Čast svaka onima koji misle da će završiti u predviđenom roku, ali i ti takvi bi mogli da se solidarišu, makar za taj potpis. Čisto kolegijalnosti radi, jer znaju za jadac. Vi ostali, pa znate kako se kaže u jednoj epskoj: Ne može se carstvo zadobiti na dušeku sve duvan pušeći. Pokrenite se, niko vam ne traži da obijate pragove skupština, vlada, ministarstava, samo, eto, taj potpis, da tu i tamo podijelite peticiju, upoznate ljude, proširite vijest. Neka to bude dijeljenje linka ka ovoj peticiji na fb grupama raznih fakulteta i univerziteta u Srbiji, pa biće dosta. Mi jednostavno ne možemo sve pokriti, to da znate. Prošle godine smo izigravali i virtuelne hobotnice, ali situacija se, to da vam bude svima jasno, drastično promijenila. Većina grupa na fejsu sada su zatvorene i ukoliko niste studenti tih obrazovnih ustanova, studijskih profila, grupa, teško je ući. Zbog toga nam tu trebate vi, svi vi koji studirate od Vranja do Subotice, koji koristite društvene mreže, jedanput dnevno okačite link, vidjeće ga neko. Potpis po potpis, eto nama tražene cifre. Vaše i naše malo i biće nam svima potaman. Do konačne pobjede!

 

P.S. Dole je spisak svih univerziteta i fakulteta, što državnih, što privatnih, u Srbiji, pa ako nekoga ne mrzi, nek tu i tamo ukuca neki od njih na fejsbuku i nek ostavi link ka peticiji.  

 

http://www.edufair.rs/fakulteti/

 


Gost

#32

2015-11-17 10:11

Sta se desava ljudi? Zbog cega ovako slabo napredujemo? Da li se ljudi plase da potpisu?
Da li uopste da gajumo nadu?

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2015-11-18 14:36



Gost

#34

2015-11-18 14:56

Diplomirala sam ove godine zahvaljujuci prosloj peticiji. Da nije bilo kolega koji su pokrenuli peticiju I izborili se za produzenje studiranja po starom, ja ne bih uspjela. Hvala vam, I zelim vam da uspijete I sa ovom peticijom.

Gost

#35

2015-11-18 15:13

Postoji puno ljudi koji su mnogo truda ulozilu u skolovanje, a zbog zivotnih okolnosti jos nisu stigli da studije privedu kraju. Ljudima treba pruziti sansu.
M

#36 Re:

2015-11-18 15:30

#33: Ivan Radosavljević -  

Mi nemamo mehanizam za nešto takvo.
Jedino što bismo mogli da uradimo je eventualno ukazivanje na taj problem i eksponiranje dotičnih ispitivača, ali budući da ih i ovako uža javnost već poznaje i da je upućena u problematiku, te da se svejedno vrši određena protekcija istih od strane kolega - samo bismo, verovatno, s jedne strane ojačali frakcije njihove podrške, a s druge diskreditovali i sebe na neki način jer bi oni već našli, izmislili svakojake razloge za njihovo kritikovanje (''političko'' delanje, ''skriveni'' razlozi, ''ucene'' i sl), a onda bi i peticija otišla u sasvim neželjenom smeru.
Dobrano znamo o čemu pišete. Bilo je, čak, i lažiranja ocena profesora na pojedinim fakultetima (studenti im masovno davali mizerne ocene pri anonimnom anketiranju, a u rezultatima one bile prelazne ili odlične), da ne govorim čega sve još.

Ono što se može, ali i TREBA učiniti, a čega se, nažalost, no ne i neopravdano, ljudi boje, jeste pojedinačna, lična žalba ili primedba na nekog profesora i pozivanje na zakon ili statut (ali bi bilo dobro kada bi svaki student pročitao statut svog fakulteta i bar bio upoznat sa svojim pravima i obavezama).
No, sistem (pogotovo visokoškolski) je vrrrlo nesavršen i često ne postoje ni uslovi za zadovoljenje pravde. Šta ako na katedri imate samo jednog profesora i jednog asistenta, od kojih je samo profesor ispitivač? Po zakonu možete da zatražite da vas treći ili četvrti put ispituje komisija, a ne isti ispitivač koji vas je ranije obarao, ali - ovaj jedan profesor je jedini merodavni ispitivač na fakultetu i fakultet npr. glatko odbija da pozove ispitivača s drugog fakulteta samo zbog ''jednog mizernog studena''.

Opet, ukoliko postoji volja, može se oformiti komisija od profesora koji su iz pridruženih delatnosti/nauka...
Ali, priča o zlotvorima stoji, samo je moramo potencirati svi ponaosob. I žaliti se na njih i ponaosob, imenom i prezimenom.
Ni do institucija se ne stiže bezlično, bez garancije sopstvenim imenom i bićem (npr. kod Zaštitnika građana), nema zaštite anonimusa ili pseudonimusa.

Što se drugog pasusa Vašeg komentara tiče, neću ga opsežno komentarisati.
Svako od nas ima svoje razloge, koji i kakvi god oni bili, ali ovde nastupamo zajedno, odnosno idemo 'u isti koš'.
Uostalom, šta ko može i treba vidimo i na primeru savršeno ispravnih diploma i doktorata u ovom društvu...

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2015-11-18 15:35


Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2015-11-18 15:42



Gost

#39

2015-11-18 17:17

Potpisao sam jer je pravo svakog coveka da zavrsi zapocete studije,pogotovu sto ako su imali za to opravdane razloge,kao sto su zdravstveni,zatim odbijali su da placaju ispite i slicno.Drugo,ne moze se retroaktivno primenjivati zakon i ogranicavati nekome studije jer kada smo mi upisivali nije bilo ogranicenja studija.U svim ozbiljnim drzavama drzavni fakulteti su elita obrazovanja i potrebno je sve uciniti da se sacuvaju.

Gost

#40

2015-11-18 17:59

Radi se,podize beba,nema se toliko vremena za ucenje!
tajce

#41 solunka

2015-11-18 18:24

Dodjoh sa ispita koji me koci vec 2 godine, imam 2 i po ispita do kraja, nikako da polozim i da krenem ka kraju. Nas dve smo danas polagale i asistenkinja je samo rekla da doucimo malo...pa dokle....Koleginica je pored toga polagala jos jedan smerski ispit i polozila, kada joj je profesor upisivao ocenu i video koja je generacija samo je pitao : Kako Vas nije sramota ovoliko da studirate? Toliko o tome...znaci pritisak mi je 200....Milion puta ovde napisano, svako od nas ima svoju zivotnu pricu i svako svoje debele razloge zasto u normalnom roku studije nisu zavrsene....dok su moje neke koleginice ludovale po studentskim zurkama, ja sam radila da bih zaradila i za dom i za knjigu i za skolarinu, to radim i dan danas, a doticne kako su ga zavrsile tako su i poslove dobile....Tako bolje da nam ne staju na muku.....


Gost

#42

2015-11-18 20:15

Nikako mi nisu jasni ljudi kojima smetamo...i ne vidim kako bilo kome smetam sto povremeno odem na konsultacije i polazem ispite.A nikad se ni ne pitam zasto onima koji studiraju po Bolonji smanjuju stalno bodove za uslov,niti komentarisem njihovu borbu za svoja prava.Svako ima prava da se bori za sebe...


Gost

#43

2015-11-18 20:43

Komentar na peticiju je da bi među podacima trebalo da piše i broj ispita do kraja. Ja imam 2 ispita, u stvari 1 i po, a taj poslednji nisam položila zbog jednog profesora, zbog kod sam i napustila fakultet. Sada mi je u interesu produženje jer radim i veoma mi je teško da posle 15 godina neučenja ponovo pripremim, uz rad(!), najteži ispit na fakultetu. Pogotovo što Tehnološki fakultet nikad, pa ni sad, nije želeo da izađe studentima u susret i bar nama, koji radimo, podeli ispit ili na drugi način olakša polaganje ispita. Glasam za produženje!
Solunski

#44

2015-11-18 22:01

Zaista bih vas zamolio da se suzdržite od bilo kakvih neprimjerenih komentara. Svako ima svoje razloge zbog kojih još nije završio, sudbina svih nas je različita, svako ima neku svoju priču i baš zbog toga nije u redu osuđivati bilo koga. Želim naglasiti da pokretači peticije neće dopustiti da se naša zajednička stvar odvija u tom smjeru. Jednakijih nije bilo ni prošli put, a bogme ih neće biti ni sada. To nek je svima jasno. Ko ima pola, jedan, deset, pedeset ispita do kraja, ko studira deset, petnaest, dvadeset, pedeset godina, ko je sa državnog, a ko sa privatnog fakulteta/univerziteta, bilo kakva podjela koja nas čini lakim plijenom i koja nas udaljava od zajedničkog interesa - završetka onoga što smo nekoć započeli, neće biti podržana. Komentari koji budu ofarbani takvim bojama će se brisati.


Gost

#45

2015-11-19 02:44

Kada smo upisivali fakultet nije postojao rok za njegov zavrsetak.
Da smo znali rok bili bismo odgovorni na vreme.
Sada je mnogo teze ispostovati rok.

Gost

#46

2015-11-19 08:26

na pmf-u u novom sadu kao stari student placam obnovu apsolventskog staza 8500 din, a prijavu ispita 550 din


Gost

#47

2015-11-19 08:54

Bioloski fakultet, Univerzitet u Beogradu:

Obnova apsolventskog staza 1200 din., prijava za polaganje ispita 50din., usmeni ili pismeni ispit 1000din., usmeni i pismeni ispit 2000din.

simka

#48 Re: Jelena

2015-11-19 11:11

simka

#49 Re: Jelena

2015-11-19 11:14

#1: Jelena - Jelena 

 isto. Muka ziva s budalama..na zalost imaju jaka ledja i niko im nista ne moze a oni jasu li jasu. Ne znam kolko sam para vec izvrnula za to.

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2015-11-19 13:50