Формирање "Просветне коморе Србије"

Jedan od nas

#1

2013-01-13 03:20

Pišimo na našim blogovima, sajtovima i društvenim mrežama o tome kako poboljšati kvalitet života i rada prosvetnih radnika.
Naterajmo našim javnim istupima MP da oformi bazu podataka na osnovu koje će se lako odrediti zvanje svakog pojedinca!
Podstaknimo MP da oformi tim za osmišljavanje jednostavnog načina vođenja dokumentacije koristeći IKT!
Insistirajmo na uspostvaljanju neophodnog minimuma opremljenosti učionica.
Lobirajmo za poboljšanje uslova rada u seoskim školama.
Tražimo manji broj učenika u odeljenjima.
Oformimo nezavisno telo „Prosvetnu komoru Srbije“, koja će se ozbiljno i nepristrasno baviti obrazovnim politikama. Potrebno nam je novo nezavisno telo koje nije sindikat, kojeg ne finansira MP, a koje će u naše ime moći da kritikuje, ukazuje, reaguje, procenjuje, lobira, deluje onda kad treba i gde treba, jednom rečju formira obrazovne politike.


Gost

#2

2013-01-13 09:08

Oвде се нећемо делити на синдикате, партије...!
donkihot

#4

2013-01-13 18:04

potrebno je da se neko suprostavi, sistematskom unistavanju drzavnih Osnovnih skola
анкица

#5 Re:

2013-01-13 18:16

#4: donkihot -

То би био један од циљева рада овог потетенцијалног независног тела. Помозите нам да сакупимо што више гласова.

Feniks se uzdiže iz pepela

#6 Feniks

2013-01-13 18:56

Kvalitetno obrazovanje i osnažena prosveta čine stabilne temelje svakog uspešnog društva. Dajmo bar deo sebe napretku profesije.

Реч и дело

#7 6

2013-01-13 20:39

Било би лепо да сви који се учлане имају своје име, презиме и фотографију. Ако тако буде оформљено тело имаће свој лик, тек онда треба радити на надоградњи.
Magistra bona

#8

2013-01-13 21:38

Dobra ideja!
Da li postoji definisan koncept rada Komore?
Kadrovi? Plan rada? Ciljevi? Zadaci?
Način finansiranja?
ana

#9 Re: ana

2013-01-13 21:42

#8: Magistra bona -

Videh u FB grupi http://www.facebook.com/#!/groups/399966333422704/ da se bave tim aktivnostima. Dosta se ljudi uključilo u definisanje ciljeva i zadataka.  Nešto je pisano i o finansiranju be znam napamet.

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2013-01-13 23:19


hopeless

#11 Re: sta jos dodati

2013-01-14 00:56

#1: Kreativna čarolija -

zasto ne napravite listu stvari o kojima bi ova komora vodila racuna. neka to bude jedna stranica gde cemo moci da dodajemo stvari koje su nam vazne, a na koje ne mozemo da uticemo. prva stavljam da se komora zalozi da svi nastavnici imaju isti status, bilo da rade u privatnoj ili u drzavnoj skoli. ne zelim da me neko diskriminise zato sto radim u privatnoj skoli. zahvaljujuci ministarstvu nemam pravo da se nadjem na listi tehnoloskih viskova jer privatne skole nisu obuhvacene, a razlog je sto direktori privatnih skola ne uzimaju kadrove odatle. vec nekoliko godina se isti problem javlja. uvek iste odgovore dobijam, a gde god da sam o ovome pisala ili su mi komentar izbrisali, ili ga nisu objavili, a u odredjenom broju slucajeva niko od kolega i koleginica nije cak ni izrazio slaganje sa ovim sto sam napisala. dosla su uzasna vremena, posao se jako tesko nalazi, jos teze zadrzava, a plata je nikakva. stalno nam izmisljaju nove stvari kojima treba da se bavimo, a kvalitet nastave i ucenci su sve gori. dokle tako!!!!

Jedan od nas

#12 Re: Re: sta jos dodati

2013-01-14 01:02


Gost

#13

2013-01-14 10:43

.

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2013-01-14 12:37


Jasna

#15 Imal koga da nas sasluša?!

2013-01-14 19:42

Posao dipl. muzičkog pedagoga obavljam već 20 godina. Danas kao Stručni saradnik za muzičko vaspitanje zaposlen u predškolskoj ustanovi imam VELIKI problem sa svojim ličnim stručnim usavršavanjem na kojem se insistira. Meni stvarno nije jasno ko piše te pravilnike i ko propisuje opis posla nas stručnih saradnika, taj verovatno nikada u svom životu nije ušao u neku predškolsku ustanovu. Mi svi želimo da radimo svoj posao i kao obrazovni radnoci doprinesemo što boljem obrazovanju naše dece. Naš posao ispade sve samo ne TO!!! Molim vas da istrajete u ovoj zamisli jer smo jezivo degradirani! Plašim se za budućnost naše dece ako se ova tendencija nastavi...
Lasica

#16

2013-01-14 21:50

Drago mi je da je neko konacno pokrenuo ovo pitanje o kome na zalost nemam sa kim da prodiskutujem, jer u glavnom prosvetni radnici ( kao i svi) zive u strahu i prihvataju sve moguce gluposti nametnute od strane nestrucnih ljudi koji o tome odlucuju, jer se plase da ne izgube svoje radno mesto. Dakle, zivimo ucenjeni, uglavnom svesni da skolstvo kakvo je danas stvara jedan prosek koji u buducnosti nece mnogo da se istice ni po cemu.Ono sto mogu da zakljucim a da ne bude predugacko, mi se pretvaramo u cate, sve vise nesto pisemo, a realno rezultati su sve slabiji. Narocito je to istaknuto u umetnickim skolama, gde se redovno suocavam sa glupostima poput pisanja kojekakvih planova koji u praksi nemaju zapravo nikakvu primenu a ni istinu. Lazemo tako jedni druge, a deca sve gora...A sad i ova jos veca glupost koju predlazu ( da se prema proseku i broju ucenika isplacuju radnici). E ta sramota u jednoj zemlji gde se u skolstvo najmanje ulaze i gde je bitno da se budzet jos vise skrese na vec postojecu crkavicu dovesce do jos gorih rezultata, jer ce prosvetni radnici poklanjati ocene da bi im prosek bio bolji...i da ne duzim!Podrzavam vasu akciju i voljna sam da se prikljucim ukoliko to sve zazivi...Pozdrav, Natasa
bee

#17 Re: Imal koga da nas sasluša?!

2013-01-15 02:08

#15: Jasna - Imal koga da nas sasluša?!

Sležem se sa formiranjem Komore i potpisujem. Što se tiče pravilnika, sa onim koji se odnosi na mene sam sasvim zadovoljna. Naravno, uvek bi se dalo nešto doterati, ali u odnosu na ranije, ovo je napredak. A i onim koji se odnosi na stručno usavršavanje sam prilično zadovoljna. Volela bih malo podrobnije objašnjenje. Šta zamerate? Možda sam nešto previdela.

bee

#18 Re:

2013-01-15 02:18

#16: Lasica -

Lasice, planovi nisu "kojekakvi". Zašto pišete kojekakve? Pišite dobre. Nije mi jasno kako radite bez plana. Kako vodite čas ako niste detaljno pripremili njegovu strukturu? Ili improvizujete? U tom slučaju, i ova plata Vam je previše.

Radna nedelja Vam je četrdesetočasovna, kao i svakom zaposlenom u ovoj zemlji, a godišnji odmor između 20-30 dana. Posle praznika imali ste još pola ovog raspusta fore da pripremite celo polugodište. Raspust nije za vas nego za đake. Volela bih da znam koliko sati ste proveli u školi.

Izvolite popuniti 8 sati dnevno. Posle 3-4 časa dnevno imate ihahaaaj vremena da piskarate i planirate.

Btw. ne stvaramo prosečne. Odavno su ispodprosečni.

 


Gost

#19

2013-01-15 11:47

Sjajna ideja, iskreno verujem da je ovo mesto gde
će prosvetni radnici imati priliku da pokažu koliko vrede. A u zemlji Srbiji - prava su vrednost!

Gost

#20

2013-01-15 15:36

Mnogo je problema o kojima "nije zgodno pričati". Na primer:
U tomu za samovrednovanje u jednom delu nastavnici ocenjuju sami sebe. To je čisto gubljenje vremena. Sam čovek neće reći za sebe da loše radi nikada.
U osnovnim školama stariji i iskusniji nastavnici savetuju mlađe: "Daj peticu i svi će biti zadovoljni. Nemoj ulaziti u konflikt" itd....

Gost

#21

2013-01-16 01:15

Ideja je odlična. Prosvetni radnici su prekriveni paučinom.
Дарко

#22 Darko

2013-01-18 00:14

Ово је одличан пет- мислим на идеју, акцију и петицију. Могу само да вам кажем да морате истрајати, бити упорни и сложни . И да вам још нешто важно кажем, комора ће се ускоро МОРАТИ основати, са вама или без вас. Искористите предност тога да сте ушли у нешто што се свакако очекује. Распитајте се.
Mihailo Gavrilovic

#23 Praktičari, a ne teoretičari!

2013-01-18 10:57

Želeo bih da u komori budu zastupljeni isključivo ljudi iz neposredne prakse. Takođe bih voleo da vidim veću zastupljenost kolega iz unutrašnjosti. Beogradizacija svega, pa i obrazovanja nas je i dovela do ovde gde jesmo. Napominjem da i ljudi koji rade u BG treba da podnesu svoj deo tereta, ali bez preteranog favorizovanja, kao što je do sada bila praksa.
Želim nam puuuuno, puuuno uspeha.

Gost

#24 SUZANA

2013-01-18 19:33

KOMORE U SRBIJI

-VEROVALI ILI NE ZDARVSTVO IMAJA ČAK PET SVOJIH KOMORA I TO

Lekarsku komoru,
Komoru medicinskih sestara,
Komoru zdravstvenih radnika,
Komoru zdravstvenih ustanova,
Komoru medicinskih sestara,
Stomatološka komora,
Komora fizioterapeuta,
Komora farmaceuta,

POSTOJE I

Komora arhitekata,
Komora inženjera,
Komora građevinskih inženjera,
Advokatska komora,
Privredna komora,
Lovačka kokomora,
Veterinarska komora,
Komora javnih beležnika,
Trgovinsko-industrijska komora,
Psihološka komora

Verujem da ih nisam sve nabrojala...

A, nedostaje KOMORA PROSVETNIH RADNIKA...

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2013-01-20 16:02